Compaq opouští výrobu síťových prvků

I Compaq umí uznat chybu: opouští či výrazně zmenšuje vlastní vývojové a výrobní aktivity v špičkových síťových prvcích.
Ne všechny akvizice a rozvojové směry Compaqu se ukázaly jako úspěšné; příkladem je právě produkce síťových prvků, kterou Compaq pravděpodobně opustí. Compaq před několika lety pohltil strádající firmu Thomas-Conrad vyrábějící síťové karty s tím, že přebral i odpovědnost za vývoj těchto zařízení. Teoreticky se jednalo o správný krok – firma má díky serverům i desktopům vlastní odbyt a nabízet zákazníkům kompletní řešení pro síť pouze od Compaqu má určitě logiku. Compaqu se ale nikdy nepodařilo v této oblasti produkovat výrobky takové třídy jako od Cisca nebo 3Comu. Není jasné, zda Compaq tuto oblast úplně opustí; hovoří se o tom, že bude ale místo vlastní produkce některých zařízení prodávat zařízení jiných výrobců (kupř. Cabletronu či Intelu), zřejmě jako OEM produkty. Compaq zřejmě bude i nadále produkovat některá jednodušší síťová zařízení, jako jsou například přepínače pro menší pracovní skupiny.

Živě komentuje: zatroubit na ústup bývá v některých okamžicích moudré rozhodnutí. Když Compaq vstoupil před pěti lety do oblasti síťových prvků, byl už v té době velkou firmou, a Cisco či 3Com byli vedle něj trpaslíci; zdálo se, že má šanci je „převálcovat“. Jenomže tento obor se rozrostl neuvěřitelně rychle a dnes je kupř. Cisco gigantem srovnatelným s Compaqem se skoro neotřesitelnou pozicí a skvělým jménem. Je zajímavé, že Compaq nehodlá chybějící síťové prvky kupovat právě od Cisca či 3Comu, ale od méně významného a potížemi zmítaného Cabletronu: určitě proto, že může být pro Cabletron doslova záchranou a tím pádem získá jeho produkty za velice nízkou cenu.

Je ještě dobré upozornit na to, že i další akvizice Compaqu do komunikační oblasti není jednoznačně vítězná – mám na mysli pohlcení výrobce modemů Microcom někdy před dvěma lety. Ani zde se Compaq nestal leaderem na trhu s modemy, byť určitě řadu technologií Microcomu využil. Je tedy otázkou, zda spolu s high-end síťovými prvky Compaq postupně neopustí i oblast modemů.

Článek komentuje ing. Jiří Kapoun z brněnské firmy PC-DIR: Předpokládaná vazba Compaqu na Cabletron v síťových prvcích není způsobenažádnými sympatiemi Compaqu k potížemi zmítanému Cabletronu, ale kupnímismlouvami Compaq - Digital, resp. Digital - Cabletron.V době, kdy Digital prodal svou divizi síťových prvků firmě Cabletron, bylvázán pravidelným odběrem síťových prvků nyní z produkce Cabletronu. Tytoodběry se bohužel nedařilo naplňovat. Když Compaq koupil Digital, bylpovinen ji koupit i se smlouvou na odběry prvků od Cabletronu. Zde došlo k základnímu rozporu. Compaq rozjíždí vlastní síťovou divizi,prodává OEM síťové produkty, spojuje se s Intelem na výrobu síťových karet azárověň je povinován odebírat obdobné zboží od Cabletronu, který má vážnéproblémy. Pro Compaq, jak se nyní ukázalo, je výhodnější zrušit vlastnívývoj a podpořit dalšího zkomírajícího výrobce - Cabletron, jako to bylo vpřípadě Thomas-Conrad.S pozdravemIng. Jiri Kapoun e-mail: jiri.kapoun@pcdir.cz

Váš názor Další článek: Nové Xeony mají až dvě mega cache – to je serverová pecka

Témata článku: Trpaslík, Výroba, Compaq, Nízká třída, Nízký odbyt, Thomas, Conrad

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů