Compaq nahrazuje disketovku ZIPkou

Společnost Hewlett Packard nahrazuje u počítačů někdejšího Compaqu 3,5“ disketové mechaniky kapacity 1,44 MB ZIP mechanikami s podporou 250MB verze. Proč právě tohle?
Společnosti Hewlett Packard a Iomega společně oznámily, že změna bude uskutečněna u počítačů HP Compaq Business Desktop d330 a d530 series. Jde o počítače, založené na čipové sadě Intel 865G. Disketová mechanika je součástí jen několika variant, jinde je stejně jako ZIP mechanika doplňkem. V některých konfiguracích lze zvolit jen disketovou nebo jen ZIP mechaniku. Podle Compaqu budou stroje v prodeji od 29. června 2003. Podotýkám, že jde o informaci z hlavních stránek Compaqu, určených primárně pro USA. Na českém trhu může být situace jiná (ovšem informace budou k dispozici až později).

Živě komentuje: Ani se snad nedá spočítat, kolikrát se jen zde na Živě náhrada disket probírala ze všech možných stran. Jen kolik variant kdy vzniklo! Dnes se již přestává hovořit o nejrůznějších náhražkách, začala doba praxe. A tak máme stále téměř všichni ve svých počítačích disketové mechaniky, které nepoužívané postupně rezaví; vlastně v kancelářích ani to ne. Jak je flopina nevyužita, o to více se žhaví přepalovačky (doslova), kde CD-RW disk v nejrůznějších fyzických velikostech ovládly přenosná data. Mezitím hrozivě padají ceny DVD mechanik v RW verzi, takže někteří mají a jiní uvažují o upgradu na DVD. Tedy – elegantně jsem se vyhnul plusomínusovému dilematu DVD, ale to je jiná pohádka. Mezitím téma náhrady disket prostě „vyšumělo“.

Nyní v červnu 2003 ale přinesla Iomega s HP informaci o náhradě disketovky za ZIP mechaniku. O to se Iomega pokouší již od roku 1995, někdy a někde více, někdy a někde méně úspěšně. Rozhodně však můžeme počítat procenta počítačů s kteroukoli ZIP mechanikou v jednotkách, někde ani to ne. A najednou se prosazuje ZIP mechanika do kanceláří.

Nepokouším se srovnávat přenosovou rychlost ZIP disku a disket (jako Iomega), protože jde o nerovný boj. Férovější je srovnávat srovnatelné, například se zápisem na CD-R či CD-RW disk.

Inu obchodní tah Iomegy to je skvělý, je velmi výhodné si zavázat gigant velikosti HP určitým odběrem. Zákazník z toho může být někdy nadšen, někdy ne, záleží na stávajících počítačích ve firmě a zvyklostem. Pokud se například firma se stovkou počítačů zbaví třetiny a nahradí je novými stroji se ZIP mechanikami, je nucena pro bezproblémový a plynulý chod firmy doplnit ZIP mechaniky i do zbývajících strojů.

Také je zajímavé aplikovat nové počítače na českou realitu. Zatímco prázdné CD-R či CD-RW prodávají v každém mega/hyper/super/marketu (dřív se říkalo „obchodní dům“) a snad i benzinové pumpě (osobně jsem viděl i trafiky s CD-RW), ZIP disky se vyskytují jen sporadicky a pokud potřebuji i konkrétní kapacitu, potom už vůbec. Už vidím, jak například obchodní ředitel nějaké firmy proklíná svého správce počítačů, když potřebuje v sobotu večer nahrát své prezentace na ZIP disk (CD-RW mechaniku v počítači nemá), ale prázdné mu došly a on nemůže po celém městě sehnat ani jednu ZIPku.

Nakonec si neodpustím jednu poznámku – proč se osazují ZIP250 mechaniky, když již nějaký ten pátek existují ZIP mechaniky s kapacitou 750 MB?

Co si myslíte o uvedeném postupu firem? Pokud nesouhlasíte, jakou cestou byste volili?

Odkazy:

Diskuze (65) Další článek: Milion čipsetů pro servery

Témata článku: Zip, Compaq, CD-R


Určitě si přečtěte

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji