Compaq konečně uvedl jacket s GSM modulem

Kapesní počítače iPaq si mohou pomalu zvykat na honosné označení komunikátor. Compaq konečně uvedl modul rozšiřující možnosti kapesního počítače o hlasovou komunikaci a další mobilním telefonům vlastní funkce. Je vůbec výhodnější komunikátor, či mobilní telefon a kapesní počítač zvlášť?

Krása kapesních počítačů spočívá v tom, že lze jejich schopnosti rozšířit pomocí přídavných modulů, tak zvaných jacketů. Přístroje s nimi sice ztloustnou a přiberou na váze, odmění se však slotem pro paměťové karty, podporou GPS, či integrací mobilního telefonu. Právě posledně jmenovaný jacket uvedl Compaq pro své kapesní počítače iPaq.

Zatím nejsou bohužel dostupné žádné konkrétní informace o velikosti a hmotnosti. Lze však předpokládat, že jacket nebude větší než klasické kabátky pro paměťové karty, tedy pár milimetrů do tloušťky. Samozřejmostí je hlasová komunikace (podpora tří sítí GSM – 900, 1800 a 1900 MHz), podpora textových zpráv a dalších v mobilních telefonech běžných funkcí, jako třeba WAP. Mírně řečeno nutností je podpora GPRS, bez nějž by modul ztratil cenu. Zamrzí však absence datových přenosů HSCSD – stahování zejména pošty vychází přes časovou tarifikaci i levněji, než paketový přenos dat.

Zatím se můžeme jen dohadovat, jak je zprostředkována hlasová komunikace. Zapojování externí bondovky by bylo mírně řečeno hřebíkem do rakve (což Motorola poznala u jinak povedeného modelu V100). U iPaqů řady 36x0 by mohl být sluchátkem reproduktor a náš hlas by snímal vestavěný mikrofon umístěný na horní hraně přístroje. Ten by se pak sice držel „vzhůru nohama“ ale stále lepší řešení než bondovka. Toto by však nešlo u přístroje řady 37x0, kde je reproduktor umístěn v černé vyboulenině na horní hraně, tedy hned vedle mikrofonu. Velmi by potěšilo hlasité hands-free.

Kapesní počítač iPaq s GSM modulem má být konkurencí pro komunikátory jako Sagem WM3050, Trium Mondo, Handspring Treo, či Siemens SX 45, které v sobě funkce a výhody mobilního telefonu slučují.

Někomu se moduly nelíbí

Ve svém okolí jsem se setkal s velmi odlišnými názory na přídavný jacket s GSM telefonem. Není se čemu divit, tato volba má totiž svá pro i proti:

Pro:

  • Výhodou je jednoduchost. S použitím jacketu máte na místo dvou jen jedno zařízení.
  • Pro stažení pošty či okamžitou komunikaci přes IRC klienta nemusíte sestavovat spojení přes infraport (směřovat telefon a PDA), což je v některých situacích velmi nepohodlné.
  • Nic nebrání využít ohromnou paměťovou kapacitu kapesního počítače, ať už na textovky či čísla.
  • Velký displej umožní snazší ovládání, pohodlnější čtení WAPu či psaní textovek.

Proti:

  • Velkou nevýhodou je výsledná hmotnost a rozměry zařízení
  • Kapesní počítače s Pocket PC jsou nechvalně známé svou velmi slabou výdrží baterií, kterážto se v kombinaci s GSM modulem ještě sníží. I s předpokládanou vlastní baterií nebude výdrž nijak oslnivá.
  • Těm nešťastlivcům, kterým se kapesní počítač pokazí, přijdou na dobu opravy i o mobilní telefon.

Alternativní spojení PDA se světem

Stahovat poštu či surfovat po internetu na displeji kapesního počítače je v poslední době „in“. Jak jsme si však pověděli výše, doplňkový jacket má i své podstatné nevýhody. Pravda – odpadá nepohodlné spojení infraportem, kdy na sebe zařízení musí vidět. Nejlepší variantou se jeví přenos dat mezi mobilním telefonem a kapesním počítačem přes Bluetooth. Modrozubé telefony se objevují čím dál častěji a kapesní počítače budou následovat. Vlajkovou lodí je iPaq 3760, který je však vcelku drahý. Vlastníte-li však iPaq nižší řady (3750, 3670, 3630...), existuje i pro něj kabátek podporující Bluetooth. Jeho cena je však vcelku vysoká (zhruba šest tisíc korun), vyvstává tedy otázka, zda-li nebude lepší vyčkat, než se jacket s GSM modulem pro iPaqy začne dovážet i k nám.

Diskuze (8) Další článek: KaZaA Lite se přestěhovala

Témata článku: Vestavěný mikrofon, GSM, Slabá baterie, Bluetooth reproduktor, Nejlepší sluchátka, Bondovka, Sluchátka bluetooth, Drahé zařízení, Paměťový modul, Compaq, Modul


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View