Compaq jde do přímého prodeje: mají "dealeři" budoucnost?

I ty, Compaqu? Tradiční "dealerský" systém prodeje počítačů má trhliny už léta; je možná načase hovořit už o hřebíčcích do rakve.
Rozsáhlou tiskovou zprávu o vstupu firmy Compaq do přímého prodeje počítačů PC jsme již na Živě přinesli zde, takže je nyní více místa pro komentář.

Compaq je legenda dealerského, vícestupňového prodeje počítačů a právě tento způsob mu získal během let bezkonkurenčně místo světové hardwarové jedničky. Firma prakticky vždy tento postup dodržovala a jen málo případech provedla přímé dodávky; její starostí bylo vytvořit image špičkové značky, vynikající produkty a být schopna je dodávat. To dovedla zejména v USA lépe než konkurenti, a počítače Compaq se zejména v západním světě "prodávaly samy" (u nás na počátku devadesátých let ne, protože i vlivem vyšších evropských cen se jim těžko bojovalo proti domácím značkám). To byly doby, kdy počítač byl produktem, ke kterému se musela dodat "přidaná hodnota", pomoc dealera v konfiguraci, zapojení do sítě atd., a to s sebou neslo samozřejmě vyšší cenu. Postupem času se ale přidaná hodnota vytrácela, protože přestávala být potřebná; vyšší cena daná dalším prostředníkem v obchodě zůstávala. V USA se objevily firmy jako Gateway 2000 a Dell, které začaly prodávat počítače přímo a postupně rozšířily svůj model i do Evropy. I v dnešní době je na trhu prostor pro oba typy prodeje, nicméně díky postupující standardizaci a zjednodušování fungování počítačů bude přímý prodej - nebo prodej "v krabicích", což může také znamenat prodej v supermarketech, bez jakéhokoli poradenství a technické pomoci - nadále vzrůstat.

Compaq, který v posledních kvartálech ztratil kus náskoku před dotírajícím Dellem, se rozhodl jít velice agresívně do přímého prodeje. Nevzdává se ale logicky svého dealerského prodeje, takže zákazník si může koupit počítač značky Compaq jak přímo, tak u obchodníka s přidanou hodnotou.

Upřímně řečeno, tento krok se od Compaqu čekal a bylo jen otázkou, kdy jej provede. A stejně tak bylo možné říci dopředu i pochybnosti: jak Compaq sloučí tyto dva na první pohled těžko slučitelné modely prodeje? Jak to udělá, aby si nerozhněval své dealery tím, že jim vlastně začne sám konkurovat? Compaq to chce řešit tak, že vyčleňuje dvě skupiny produktů nazvané Prosignia a Presario, které bude prodávat přímo; jedná se o osobní počítače a notebooky, ale kupodivu i o servery. Compaq bude tyto počítače šířit přes Internet a zřídil pro to web s trošku krkolomným názvem www.directplus.compaq.com - to opravdu oproti www.dell.com příliš "nezní".

Jakou šanci na úspěch tento prodejní systém má? Domnívám se, že velmi slušnou - a zejména proto, že byl proveden či spuštěn razantně, že produktová řada Prosignia (a také Presario) není vymyšlena polovičatě a skutečně může začít ostře konkurovat Dellu nebo Gatewayi. Compaq bude muset prokázat, že zvládá logistiku přímého prodeje stejně dobře jako Dell, tj. dodržet dodací lhůty, vyrábět podle objednávky a umět zařídit servis. A bude muset také masívně inzerovat, neboť zejména v USA naleznete inzeráty na přímo prodávané počítače Dellu a Gateway na každém kroku.

Už daleko nejasnější je, jak se mu bude dařit jinde než v USA (přímý prodej se v jiných zemích, a předpokládám, že půjde i o Českou republiku, spouští v prvním čtvrtletí 1999). Zejména u nás je nedůvěra k prodeji "přes inzerát" velice zakořeněná díky podvodníkům typu Jana už to zná či "ženšenovým kuličkám" - pokud si chce Čech koupit počítač jako "bednu", pravděpodobně zajede do supermarketu, jako je nově se vytvářející Computer City. I Dell svůj systém prodeje pro země jako je Česká republika modifikoval - podobně se zřejmě zachová i Compaq.

Váš názor Další článek: Dell poráží Compaq v prodeji počítačů

Témata článku: Notebooky, Budoucnost, Dealer, Compaq, Supermarket, Prodej


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji