Compaq Armada 1500: první pohled neříká vždy vše

Notebook Compaq Armada 1500 na první pohled vypadá jako každý jiný notebook Armada, na který se podíváte.
Notebook Compaq Armada 1500 na první pohled vypadá jako každý jiný notebook Armada, na který se podíváte. Je sice také na první dotyk větší a těžší, než předpisuje dnešní móda, ale je možné doufat, že se odvděčí výkonem. Notebook má jemně zaoblené hrany a příjemně zkosenou přední část, o kterou se opírají ruce. Tento prvek spolu s klávesnicí, na kterou si nemůžu stěžovat, působí při psaní dobrým pocitem. Všechny klávesy (včetně Insert, Delete, PgUp atd) jsou na obvyklém místě a jsou patřičně velké.

Uvnitř nejsou jen tři kila křemíku
Ze zabudovaných reproduktorů se line překvapivě dobrý zvuk, i když jejich umístění způsobuje, že se kvalita zvuku mění v závislosti na tom, jestli dlaněmi při práci zakrýváte otvory nebo ne. Regulace hlasitosti je snadno dostupná na pravé straně, vedle mechaniky CD-ROM (tu je možné v budoucnu nahradit mechanikou DVD-ROM). Disketová mechanika je na levé straně, vedle slotů pro PC karty – oba podporují technologii CardBus. Mechanika je odnímatelná, dá se nahradit druhou baterií a podle údajů výrobce tak vzroste doba provozu na baterie na 5 až 6 hodin. První baterie je NiMH a vydrží přibližně 2,5 hodiny podle testů Battery Mark.

Pohodlný uživatel ocení programovatelné klávesy, kterým je možné přiřadit spouštění často používaných aplikací, k zahození není ani tzv. Quick Restore CD, pomocí něhož lze jednoduše obnovit původní nastavení systému.

O dostatečný výpočetní výkon se stará mobilní procesor Intel Celeron 300 MHz. Paměti RAM by sice mohlo být více, než je současných 32 MB, ale na výkonu to příliš znát nebylo. Pro vytvořená data a programy je k dispozici 4GB pevný disk. V recenzovaném modelu byl použit aktivní displej TFT s uhlopříčkou 12,1" (rozlišení 800 × 600 bodů), ale musím přiznat, že v noteboocích se stejným půdorysem jsem už viděl i větší displeje. Kurzorem po obrazovce šoupáte s pomocí touchpadu.

Práce s notebookem je svižná. Při reálné práci, ale i v benchmarkových testech si počítač vedl velmi dobře. Komponenty jsou sladěny, snad jen malé rozlišení displeje je poněkud omezující.

Nedá se přehlédnout
Pokud chcete více ušetřit, můžete si pořídit model s pasivním displejem. Jestli vám naopak nějaké peníze přebývají, je možné si kromě obvyklého příslušenství ve formě PC karet pořídit třeba více paměti (až 160 MB).

V současnosti se (až do odvolání) k notebooku zdarma nabízí služba CarePaq, která prodlouží záruku z jednoho roku na tři, nebo modem 56 Kb/s v provedení PC karty.

Uživatelé Compaq Armada 1500 by měli být v dobré fyzické kondici. Notebook totiž už na první pohled (konkrétně jeho tloušťka 5,4 cm) vzbuzuje pocit něčeho robustního a jeho potěžkání tento pocit jedině potvrdí. Zeštíhlovací kůra by tomuto modelu neuškodila, ale pokud notebook neplánujete nosit v ruce, jeho dobré vlastnosti – příjemnou klávesnici, přijatelný výkon – určitě oceníte.

notebook

Compaq Armada 1500
Zdroj: Compaq
Telefon: (02) 61 10 82 19
Web: http://www.compaq.cz
Cena: 54 980 Kč bez DPH
Parametry: rozměry 311 × 245 × 54 mm, hmotnost 3,4 kg, Intel Celeron 300 MHz, 32 MB RAM, displej 12,1" TFT 800 × 600 bodů, pevný disk 4 GB, baterie NiMH, výdrž na baterie 2,5 h
Zdroj: Computer
Diskuze (1) Další článek: Divotvůrce Matrox Marvel G200-TV

Témata článku: První model, První pohled, Klávesnice k pc, Dobrý test, Levá ruka, Compaq, První hodina, Pohled, Pevná ruka, První dotyk, Battery, Obvyklé příslušenství, První karta, První baterie, Pohodlná práce, Příjemný pocit, PC klávesnice, Armada


Určitě si přečtěte

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 326

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč