Compaq Armada 1500: první pohled neříká vždy vše

Notebook Compaq Armada 1500 na první pohled vypadá jako každý jiný notebook Armada, na který se podíváte.
Notebook Compaq Armada 1500 na první pohled vypadá jako každý jiný notebook Armada, na který se podíváte. Je sice také na první dotyk větší a těžší, než předpisuje dnešní móda, ale je možné doufat, že se odvděčí výkonem. Notebook má jemně zaoblené hrany a příjemně zkosenou přední část, o kterou se opírají ruce. Tento prvek spolu s klávesnicí, na kterou si nemůžu stěžovat, působí při psaní dobrým pocitem. Všechny klávesy (včetně Insert, Delete, PgUp atd) jsou na obvyklém místě a jsou patřičně velké.

Uvnitř nejsou jen tři kila křemíku
Ze zabudovaných reproduktorů se line překvapivě dobrý zvuk, i když jejich umístění způsobuje, že se kvalita zvuku mění v závislosti na tom, jestli dlaněmi při práci zakrýváte otvory nebo ne. Regulace hlasitosti je snadno dostupná na pravé straně, vedle mechaniky CD-ROM (tu je možné v budoucnu nahradit mechanikou DVD-ROM). Disketová mechanika je na levé straně, vedle slotů pro PC karty – oba podporují technologii CardBus. Mechanika je odnímatelná, dá se nahradit druhou baterií a podle údajů výrobce tak vzroste doba provozu na baterie na 5 až 6 hodin. První baterie je NiMH a vydrží přibližně 2,5 hodiny podle testů Battery Mark.

Pohodlný uživatel ocení programovatelné klávesy, kterým je možné přiřadit spouštění často používaných aplikací, k zahození není ani tzv. Quick Restore CD, pomocí něhož lze jednoduše obnovit původní nastavení systému.

O dostatečný výpočetní výkon se stará mobilní procesor Intel Celeron 300 MHz. Paměti RAM by sice mohlo být více, než je současných 32 MB, ale na výkonu to příliš znát nebylo. Pro vytvořená data a programy je k dispozici 4GB pevný disk. V recenzovaném modelu byl použit aktivní displej TFT s uhlopříčkou 12,1" (rozlišení 800 × 600 bodů), ale musím přiznat, že v noteboocích se stejným půdorysem jsem už viděl i větší displeje. Kurzorem po obrazovce šoupáte s pomocí touchpadu.

Práce s notebookem je svižná. Při reálné práci, ale i v benchmarkových testech si počítač vedl velmi dobře. Komponenty jsou sladěny, snad jen malé rozlišení displeje je poněkud omezující.

Nedá se přehlédnout
Pokud chcete více ušetřit, můžete si pořídit model s pasivním displejem. Jestli vám naopak nějaké peníze přebývají, je možné si kromě obvyklého příslušenství ve formě PC karet pořídit třeba více paměti (až 160 MB).

V současnosti se (až do odvolání) k notebooku zdarma nabízí služba CarePaq, která prodlouží záruku z jednoho roku na tři, nebo modem 56 Kb/s v provedení PC karty.

Uživatelé Compaq Armada 1500 by měli být v dobré fyzické kondici. Notebook totiž už na první pohled (konkrétně jeho tloušťka 5,4 cm) vzbuzuje pocit něčeho robustního a jeho potěžkání tento pocit jedině potvrdí. Zeštíhlovací kůra by tomuto modelu neuškodila, ale pokud notebook neplánujete nosit v ruce, jeho dobré vlastnosti – příjemnou klávesnici, přijatelný výkon – určitě oceníte.

notebook

Compaq Armada 1500
Zdroj: Compaq
Telefon: (02) 61 10 82 19
Web: http://www.compaq.cz
Cena: 54 980 Kč bez DPH
Parametry: rozměry 311 × 245 × 54 mm, hmotnost 3,4 kg, Intel Celeron 300 MHz, 32 MB RAM, displej 12,1" TFT 800 × 600 bodů, pevný disk 4 GB, baterie NiMH, výdrž na baterie 2,5 h
Zdroj: Computer
Diskuze (1) Další článek: Divotvůrce Matrox Marvel G200-TV

Témata článku: Pohled, Pohodlná práce, První pohled, Klávesnice k pc, PC klávesnice, Battery, Levá ruka, První karta, Obvyklé příslušenství, Compaq, Armada, Pevná ruka, Nero, První model, První dotyk, První hodina, Příjemný pocit, První baterie, Dobrý testJak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
„OK, Google“: Praktické příklady, jak vám hlasový Asistent zpříjemní život
Karel Kilián
Hlasový asistentGoogle AsistentChytrá domácnost
PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10
Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

** Blíží se konec neomezených Fotek Google ** Pokud si nezaplatíte, alternativy zatím nejsou ** Tuto službu totiž dělá tím, čím je A.I.

Jakub Čížek
FotografováníDisk GoogleGoogle
Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2021 ** Článek postupně aktualizujeme ** Pokud sami nějaký objevíte, podělte se v komentářích

Lukáš Václavík
AprílBulvár a vtípky