Compaq 2230s: Studentův sen

Hledáte notebook do školy a na kolej? Řešením může být malý a levný dvanáctipalcový HP Compaq 2230s, který potěší vzhledem, na vysokou výdrž baterie ale rovnou zapomeňte.
Kapitoly článku

Když jsem byl na vysoké, snil jsem o kvalitním malém a lehkém notebooku s klávesnicí použitelnou i na delší psaní a rozumným výkonem. To vše samozřejmě pak pořídit levně do 20 000 Kč. V té době to bylo však absolutně nemožné, protože i absolutní low-end stál tehdy okolo 35 000 Kč. Časy se ale mění a dnes mám před sebou přesně takový notebook, o kterém jsem snil. Pojďme se kouknout na první levný 12palcový notebook HP s tradičně laikovi nic neříkajícím jménem Compaq 2230s.

Pro studenta je druhou nejdůležitější věcí vedle ceny též hmotnost, protože s sebou notebook tradičně „tahá“ prakticky neustále. Alespoň já jsem byl ten případ a za to, aby rafička na váze s mým notebookem ukázala 1,8 kg bych plakal – což se dá myslím vzhledem ke 3,5 kg mastodontovi v mé tašce pochopit. Ano, mohl jsem oželet na tehdejší levný notebook vskutku brutální 3D výkon mobilní GeForce 420 Go a nenažraného mobilního Sempronu 2800+ s TDP 65 W, ale to vzhledem k potřebě občas si zahrát i nějakou tu hru, tehdy nešlo. A i kdyby, pod 3 kg bych se se svým rozpočtem dostal jen s těží. Ale dost vzpomínání...

Baterka zabolí, vzhled potěší

U Compaqu 2230s se do velmi rozumné hmotnosti vešla jak optická mechanika s pro HP tradiční podporou LightScribe, tak 250GB pevný disk a vlastně vše podstatné pouze se dvěma kompromisy. Prvním je pouze 34mm ExpressCard slot, což potrápí pouze pár jedinců. Rozhodně pakmnohem méně, než-li podprůměrná výdrž akumulátoru okolo 2,5 hodiny. Ta je na dnešní poměry opravdu srandovní, což berme jako daň nejen za rozumnou cenu, ale zejména i hmotnost. Má ji totiž na svědomí titěrný akumulátor s kapacitou pouze 37 Wh – tedy skoro poloviční i oproti průměru v této třídě.

A to je škoda, protože právě tato hodnota sráží v porovnání s konkurencí notebook doslova na kolena a nezachrání to ani úspornější procesor s TDP 25 W. Pro srovnání uveďme, že „atomové“ Amilo Mini disponuje baterkou s kapacitou 32 Wh. Za příplatek je však HP od února schopno nabídnout i 8článkový akumulátor, se kterým bude výdrž minimálně dvou až třínásobná. Pokud tedy chcete koupit takovýto notebook a dobrou výdrží prejte se na kapacitu akumulátoru u prodejce. Počítejte však s vyšší hmotností.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s výtiskem časopisu Computer

Ale dost bylo pláče, nastal čas na pozitiva. Jedním z hlavních je rozhodně vzhled, který bezpochyby nadchne zejména tu hezčí část lidstva. Compaq působí vyzrále elegantním dojmem a při tom v sobě nezapře dávku roztomilosti, jež u něj ocení zejména ženy a gayové. Šasi i víko jsou kvalitní a pevné a punc stylovosti laptopu dodává u HP oblíbené dotekové ovládání hlasitosti, zapínání Wi-Fi a dvou funkčních tlačítek spouštějících aplikaci HP Info Center a HP Presentation Settings – obě lze pak bezproblémově překonfigurovat poklepáním na malou raketku v systémové liště, jenž spustí HP Quick Launch Buttons. Stylovost však z druhé strany jde až za hranici ergonomie, kdy citlivější povahy může relativně silné bílé, modré nebo oranžové podsvícení ovladačů rušit – zejména ve tmě, třeba při cestě autobusem či při sledování filmů.

Škoda jen, že inženýři HP se zcela nevymanili z novodobé „lesklé mánie“, a tak se budete muset vedle lesklého 12,1palcového LCD smířit i s lesklým plastem nejen okolo displeje aklávesnice, ba co hůř i na místě tlačítek touchpadu. Někomu se to bude líbit, já bych spíše souhlasil s kolegou, že člověk, který vymyslel Piano black, by zasloužil zastřelit! Na otisky přehnaně citlivé jsou však i matné části šasi, což je, slovy mého kamaráda, „nefajn“.

Orientováno na uživatele

S příjemnou klávesnicí s velkým Enterem a částečně odsazenými šipkami panuje naprostá spokojenost až na menší pravý Shift. Vezme-li v potaz i spojení čtečky otisků prstů s programem HP ProtectTools Security Managerem s možností navázání i dalších hesel na funkci Single SingOn – tj. přihlášení se do všech aplikací pouze jediným heslem, resp. otiskem prstu, pohodlí ovládání je dokonalé. Jde o čistě softwarové řešení bez podpory TPM čipu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pouze pro fanoušky lesklého displeje

U softwarové výbavy bych rád zdůraznil, že pokud při prvním přihlášení neodsouhlasíte EULU od testovací verze bezpečnostního balíku McAfee, ten se při dalším startu sám odinstaluje. To potěší odpůrce, ale zarmoutí laika. To však nevadí, protože veškerý „přibalený“ software, jako InterVideo WinDVD, Roxio Creator Business či již zmíněný antivir, lze snadno instalovat a odebírat skrz menu aplikace HP Software Setup.

Prostřednictvím HP ProtectTools lze nejen nastavit a spravovat hesla všeho druhu, ale též třeba nastavit parametry BIOSu, spustit zálohu a obnovu nastavení této utility či zašifrovat pevný disk.Pevný disk je pak chráněn i technologií vzletně nazvanou HP 3D DriveGuard, která sleduje pomocí akcelerometru monitorujícího tři osy náhlé pohyby a spouští ochranné procesy, které pomáhají chránit pevný disk notebooku před nárazy a pády.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nechybí čtečka SD karet, HDMI a 3 USB porty

Nečekejte však vůbec přehršel DVD s programy, jako u jiných výrobců, ba naopak, zde je vše uloženo v 10GB servisním oddíle (přesněji ve dvou) na pevném disku. Odtud lze systém obnovit prostřednictvím aplikace HP Recovery, kterou lze spustit zmáčknutím F11 při startu počítače. Bohužel na to však startovací obrazovka neupozorňuje, takže tato funkce bude ukryta jen znalým uživatelům. Ve Windows jsem však nenašel možnost, jak program spustit a vypálit z něj záchranná DVD pro případ poruchy disku.

Výrobce tak opravdu opustil svůj mnou tak oblíbený program HP Backup and Recovery, ze kterého šlo bez problémů systém zálohovat a vypálit si i instalační médium. Důvodem je prý velmi nízká poruchovost pevných disků, na kterých máte systém v servisním oddílu připraven a tím pádem i přebytečnost DVD médií. V případě havárie disku vám pak HP servis umí média obstarat. Je to však dle mého zbytečná komplikace zejména při výměně pevného disku za větší.

Výkon stačí na práci, nikoli však hráči

Tak lze stručně vystihnout parametry notebooku, který jistě nebude mít problém s obligátně požadovaným internetem a Wordem či uložením dostatku dat na 250GB disk. Též si bez problémů poradí s přehráváním HD filmů, protože integrovaná grafika GMA 4500MHD je pro tento účel doslova stvořená a výkon dvoujádrového procesoru je dostačující též. Se hrami ale bude obtíž, protože, ač nejnovější generace intelovských integrovaných grafik již není takové „ořezávátko“ jako dříve, stále se hodí pouze pro nenáročné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice, čtečka otisků prstů, kamera a mikrofon, baterie a pohled z ptačí perspektivy

Já osobně jsem na něm spustil třeba Need for Speed Underground 2 (ano, je to přesně ten software, kvůli kterému jsem před několika lety s sebou na vysoké musel tahat 3,5 kg těžkou „vzducholoď“, jak můj tehdejší Compaq nx9105), v rozlišení 1024×768 a již rozumných detailech bez problémů, avšak jde o 5 let starou hru. S novějšími bude mít laptop problémy, jak ukázalo měření, nicméně i takovou volně šiřitelnou TrackManii Nations Forever spustíte s menšími detaily, jen to chce ladit.

Přes všechnu až možná přílišnou negaci však s klidným svědomím říkám, že „HáPéčku“ se jeho první opravdu lidová dvanáctka povedla a nebál bych se o to, že si své zákazníky nenajde. Výhodou je vedle nízké hmotnosti a dobrého výkonu i v propracovaném softwaru a možnosti rozšíření záruky prostřednictvím Care Packu. Jediné s čím se bude muset zákazník poprat je podprůměrná výdrž v provozu na akumulátor, ale to nemusí též běžnému koncovému uživateli, který notebook pouze často přenáší, jinak má však všude elektřinu vadit. Bránit to však bude profesionálnímu nasazení u lidí, kteří jsou často na delších cestách a potřebují i zde pracovat.

Témata článku: Hardware, Notebooky, Vzducholoď, Yukon, Rj45, Compaq, Mozila, Clip, Forever, Ořezávátka, Hmotnost, HP Notebook, Startovací obrazovka, Rozumný výkon, Přibalená klávesnice, Origin, Mastodon, Lightscribe, Mark, Lesklý plast, Znalý uživatel, Sen, Underground, Nízká poruchovost, Analog Devices, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 168

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC