CompactFlash zrychluje ve verzi 2.0

Asociace CompactFlash uvedla v minulých dnech nový standard, když původní CopmactFlash verze 1 inovovala do verze 2.0. Kromě velkého zvýšení přenosové rychlosti CFA nastínila zajímavé možnosti, chystané na rok 2004.

Na začátek uvedu samotnou CompactFlash. Co to vlastně je? Jde o specifikaci konektoru i samotné rozšiřující karty. Jsou určeny původně pro FLASH ROM paměti (potažmo disky), později vznikla celá řada karet (například LAN, faxmodemy, Bluetooth, GPS přijímač apod.). Základní rozměry jsou 42,8 x 36,4 x 3,3 mm.

Klepněte pro větší obrázek

CompactFlash norma nemá dvě verze (tj. 1.0 a 2.0), jak by se mohlo zdát. Původní verze 1.0 byla revidována verzí 1.1 také přidáním nákresu konektoru. Verze 1.2 opravila převod rozměrů z milimetrů do palců. Verze 1.3 přidala hlavně karty typu II (tj. s tloušťkou 5 mm). Verze 1.4 z října 1999 přidala specifikaci CF+ či True IDE mód.

Společnost Sandisk například vypracovala návrh připojení CompactFlash rozhraní k 8bitovým procesorům s jádry 80c51 a 68HC11. Dokonce existují i redukce mezi CompactFlash a rozhraním pevných disků IDE.

Nově uvedená verze 2.0 především zvyšuje maximální přenosovou rychlost z dosavadních 8 na 16 MB/s. Přidává podporu mnoha částí ATA-4 normy včetně PIO režimů, případně redukci z CompactFlash typ II na PCMCIA typ II.

Co nás čeká? Do konce letošního roku má CompactFlash rozhraní umět také DMA přenosy, v průběhu roku 2004 se má dokonce přidat UltraDMA/33 režim. Ten je zajímavý například tím, že umí ochranu dat před chybami, případně tím, že téměř všechny současné CD mechaniky pracují právě v tomto režimu.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Mnozí považují CompactFlash za historii, které je nutné se zbavit. Na jedné straně vznikají nové a nové standardy s menšími a menšími rozměry (např. miniSD) s podporou mnoha zařízení (fotoaparáty, přehrávače MP3 apod.), na druhé straně existují PDA či handheldy a další zařízení, kde je CompactFlash základním rozhraním. Co je jeho výhodou? Ač je to paradoxní, tak právě rozměry. CompactFlash je podle mého soukromého názoru rozumně malý, aby se nechaly karty nosit i v kapse u košile bez jejího poškození, na druhou stranu natolik velký, že je do karet možné integrovat i větší součástky. CompactFlash také umožňuje připojit přes redukci snad všechny menší FLASH standardy (a to je menší téměř vše). Možná, že právě nově přidané a očekávané vlastnosti oživí tento standard a prodlouží mu život o dalších několik let.

Doporučená literatura

Diskuze (6) Další článek: Výsledky velké soutěže o počítač budou příští týden

Témata článku: Verze, GPS Centrum, Flash ROM, Kobe, Základní popis, Druhý typ, Rozšiřující konektor


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji