CompactFlash zrychluje ve verzi 2.0

Asociace CompactFlash uvedla v minulých dnech nový standard, když původní CopmactFlash verze 1 inovovala do verze 2.0. Kromě velkého zvýšení přenosové rychlosti CFA nastínila zajímavé možnosti, chystané na rok 2004.

Na začátek uvedu samotnou CompactFlash. Co to vlastně je? Jde o specifikaci konektoru i samotné rozšiřující karty. Jsou určeny původně pro FLASH ROM paměti (potažmo disky), později vznikla celá řada karet (například LAN, faxmodemy, Bluetooth, GPS přijímač apod.). Základní rozměry jsou 42,8 x 36,4 x 3,3 mm.

Klepněte pro větší obrázek

CompactFlash norma nemá dvě verze (tj. 1.0 a 2.0), jak by se mohlo zdát. Původní verze 1.0 byla revidována verzí 1.1 také přidáním nákresu konektoru. Verze 1.2 opravila převod rozměrů z milimetrů do palců. Verze 1.3 přidala hlavně karty typu II (tj. s tloušťkou 5 mm). Verze 1.4 z října 1999 přidala specifikaci CF+ či True IDE mód.

Společnost Sandisk například vypracovala návrh připojení CompactFlash rozhraní k 8bitovým procesorům s jádry 80c51 a 68HC11. Dokonce existují i redukce mezi CompactFlash a rozhraním pevných disků IDE.

Nově uvedená verze 2.0 především zvyšuje maximální přenosovou rychlost z dosavadních 8 na 16 MB/s. Přidává podporu mnoha částí ATA-4 normy včetně PIO režimů, případně redukci z CompactFlash typ II na PCMCIA typ II.

Co nás čeká? Do konce letošního roku má CompactFlash rozhraní umět také DMA přenosy, v průběhu roku 2004 se má dokonce přidat UltraDMA/33 režim. Ten je zajímavý například tím, že umí ochranu dat před chybami, případně tím, že téměř všechny současné CD mechaniky pracují právě v tomto režimu.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Mnozí považují CompactFlash za historii, které je nutné se zbavit. Na jedné straně vznikají nové a nové standardy s menšími a menšími rozměry (např. miniSD) s podporou mnoha zařízení (fotoaparáty, přehrávače MP3 apod.), na druhé straně existují PDA či handheldy a další zařízení, kde je CompactFlash základním rozhraním. Co je jeho výhodou? Ač je to paradoxní, tak právě rozměry. CompactFlash je podle mého soukromého názoru rozumně malý, aby se nechaly karty nosit i v kapse u košile bez jejího poškození, na druhou stranu natolik velký, že je do karet možné integrovat i větší součástky. CompactFlash také umožňuje připojit přes redukci snad všechny menší FLASH standardy (a to je menší téměř vše). Možná, že právě nově přidané a očekávané vlastnosti oživí tento standard a prodlouží mu život o dalších několik let.

Doporučená literatura

Témata článku: Verze, Druhý typ, Rozšiřující konektor, GPS Centrum, Základní popis, Kobe

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 17

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji