CompactFlash 2 GB osmibitová

Společnost Transcend uvedla na světový trh paměti CompactFlash s kapacitou do 2 GB a rychlostním indexem 45x rovnající se přenosu až 6,6 MB/s. Zároveň Lexar Media uvedla 4GB kartu stejných rozměrů s rychlostí 5,86 MB/s.

Společnost Transcend Information Inc. uvedla na světový trh paměti CompactFlash s kapacitou do 2 GB a rychlostním indexem 45x rovnající se přenosu až 6,6 MB/s.

Transcend kromě této řady produkuje tzv. ekonomickou linii s rychlostí 25x a kapacitou 128 a 256 MB, výkonovou řadou s rychlostí 30x a kapacitami od 128 MB po 1 GB. Nakonec průmyslová řada s kapacitou od 32 MB do 1 GB se odlišuje především teplotním rozsahem od -20˚C (-4˚F) do 70˚C (158˚F). Běžný rozsah totiž bývá 0˚C (32˚F) až 70˚C.

Lexar Media představila paměť CompactFlash typ II (tj. tloušťka 5,0 mm) s kapacitou 4 GB, čímž rozšířila řadu, která doposud končila na hranici 2 GB. Celá řada je označena jako „Write Acceleration Technology“ a pracuje (kromě 32x karty 1 GB) s maximální přenosovou rychlostí 40x, což odpovídá 40x 150 KB neboli 5,859 MB/s. Rychlejší řada s názvem High-Speed 16X WA obsahuje tři modely s kapacitami 128, 256 a 512 MB.

Klepněte pro větší obrázek

Schéma

Kapacita 4 GB si vyžaduje formát FAT32, ovšem většina fotoaparátů dovede pracovat jen s FAT16. CompactFlash tloušťky II s FAT32 zvládnou fotoaparáty Canon PowerShoot G3, G5, S45, S50, Canon EOS 10D a 1Ds, Kodak DCS720X, 760, Pro Back (všechny modely), Pro 14n či Olympus E-1. Tento výpis pochází z firmy Lexar Media a nezahrnuje pochopitelně případné inovace stávajících či starších řad (výrobcem či uživatelem).

WA (Write Acceleration Technology) je podporován digitálními fotoaparáty Kodak DCS 14n, 760, 760m, 720X, Pro Back Plus, Pro Back 645, Nikon D1x, D1h, D100, Sanyo DSC MZ3 a další.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Při zkoumání vnitřní struktury právě uvedených CompactFlash karet firmy Transcend jsem narazil na zajímavou informaci. Výrobce se totiž nerozmýšlel a do materiálů umístil i vnitřní schéma. Z něj vyplývá, že FLASH ROM čipy jsou osmibitové a i při osazení čtyřmi 8bitovými FLASH čipy zůstává vnitřní zapojení osmibitové. Může působit až komicky, když se k původně 8 či 16bitovému procesoru rozrostlému na 32 bitů s 64-bitovými jednotkami a v případě SSE2 i 128-bitovými jednotkami se připojuje 8-bitová paměť. Ono upřímně řečeno to je to nejmenší. Důležitá je kapacita a fakt, jestli CompactFlash karta jako celek zvládá požadované datové přenosy. Podle tvrzení výrobce jde o rychlost 45x přesahující původní rychlost CD-ROM. …a z toho plyne poučení? Pokud budou chtít výrobci vícečipových karet CompactFlash získat vyšší přenosovou rychlost, postačí „jen“ vyměnit řídicí obvod za jiný, umožňující paralelní skládání (4x 8-bitový obvod = 32bitová datová šířka s možností až 4násobného přenosu v porovnání s 8-bitovou verzí). Pokud tedy potřebný obvod bude existovat nebo bude tlak uživatelů či konkurenční boj ostrý a výrobci si jej vyžádají, může postarší CompactFlash ještě ukázat zuby.

Odkaz:

Diskuze (5) Další článek: Operu si letos stáhlo už 10 milionů lidí

Témata článku: Požadovaná rychlost, Lexar, Transcend, Původní materiál, Potřebný obvod, GB, EOS, Digitální fotoaparáty nikon, Canon EOS, Flash ROM, Osmibit


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky