CompactFlash 2 GB osmibitová

Společnost Transcend uvedla na světový trh paměti CompactFlash s kapacitou do 2 GB a rychlostním indexem 45x rovnající se přenosu až 6,6 MB/s. Zároveň Lexar Media uvedla 4GB kartu stejných rozměrů s rychlostí 5,86 MB/s.

Společnost Transcend Information Inc. uvedla na světový trh paměti CompactFlash s kapacitou do 2 GB a rychlostním indexem 45x rovnající se přenosu až 6,6 MB/s.

Transcend kromě této řady produkuje tzv. ekonomickou linii s rychlostí 25x a kapacitou 128 a 256 MB, výkonovou řadou s rychlostí 30x a kapacitami od 128 MB po 1 GB. Nakonec průmyslová řada s kapacitou od 32 MB do 1 GB se odlišuje především teplotním rozsahem od -20˚C (-4˚F) do 70˚C (158˚F). Běžný rozsah totiž bývá 0˚C (32˚F) až 70˚C.

Lexar Media představila paměť CompactFlash typ II (tj. tloušťka 5,0 mm) s kapacitou 4 GB, čímž rozšířila řadu, která doposud končila na hranici 2 GB. Celá řada je označena jako „Write Acceleration Technology“ a pracuje (kromě 32x karty 1 GB) s maximální přenosovou rychlostí 40x, což odpovídá 40x 150 KB neboli 5,859 MB/s. Rychlejší řada s názvem High-Speed 16X WA obsahuje tři modely s kapacitami 128, 256 a 512 MB.

Klepněte pro větší obrázek

Schéma

Kapacita 4 GB si vyžaduje formát FAT32, ovšem většina fotoaparátů dovede pracovat jen s FAT16. CompactFlash tloušťky II s FAT32 zvládnou fotoaparáty Canon PowerShoot G3, G5, S45, S50, Canon EOS 10D a 1Ds, Kodak DCS720X, 760, Pro Back (všechny modely), Pro 14n či Olympus E-1. Tento výpis pochází z firmy Lexar Media a nezahrnuje pochopitelně případné inovace stávajících či starších řad (výrobcem či uživatelem).

WA (Write Acceleration Technology) je podporován digitálními fotoaparáty Kodak DCS 14n, 760, 760m, 720X, Pro Back Plus, Pro Back 645, Nikon D1x, D1h, D100, Sanyo DSC MZ3 a další.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Při zkoumání vnitřní struktury právě uvedených CompactFlash karet firmy Transcend jsem narazil na zajímavou informaci. Výrobce se totiž nerozmýšlel a do materiálů umístil i vnitřní schéma. Z něj vyplývá, že FLASH ROM čipy jsou osmibitové a i při osazení čtyřmi 8bitovými FLASH čipy zůstává vnitřní zapojení osmibitové. Může působit až komicky, když se k původně 8 či 16bitovému procesoru rozrostlému na 32 bitů s 64-bitovými jednotkami a v případě SSE2 i 128-bitovými jednotkami se připojuje 8-bitová paměť. Ono upřímně řečeno to je to nejmenší. Důležitá je kapacita a fakt, jestli CompactFlash karta jako celek zvládá požadované datové přenosy. Podle tvrzení výrobce jde o rychlost 45x přesahující původní rychlost CD-ROM. …a z toho plyne poučení? Pokud budou chtít výrobci vícečipových karet CompactFlash získat vyšší přenosovou rychlost, postačí „jen“ vyměnit řídicí obvod za jiný, umožňující paralelní skládání (4x 8-bitový obvod = 32bitová datová šířka s možností až 4násobného přenosu v porovnání s 8-bitovou verzí). Pokud tedy potřebný obvod bude existovat nebo bude tlak uživatelů či konkurenční boj ostrý a výrobci si jej vyžádají, může postarší CompactFlash ještě ukázat zuby.

Odkaz:

Diskuze (5) Další článek: Operu si letos stáhlo už 10 milionů lidí

Témata článku: Původní materiál, Digitální fotoaparáty nikon, Lexar, Osmibit, Transcend, Potřebný obvod, EOS, Požadovaná rychlost, Canon EOS, Flash ROM, GB


Určitě si přečtěte

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku