ComNet ve Washingtonu: hlavně konference, co jiného!

Má český ComNet stejnou pověst jako americký, jak tvrdí jeho místní organizátoři?
Nejslavnější ze série akcí ComNet (z nichž se jedna koná i v květnu v Praze) je ta americká, která pravidelně a záměrně mění své místo. První letošní se konal ve Washingtonu a potvrdil jednoznačný trend – byla to především grandiózní série konferencí, bez výstavního místa. Řešily se zde velké otázky současných sítí a komunikací; koneckonců, Amerika má v tomto směru tak velký náskok, že není jiné země, ve které by bylo tolik povolaných k diskusím. Konalo se dvacet paralelních konferenčních „tracků“ ve dvou velkých sekcích, po dobn tří dní – to znamená několik stovek přednášek, několik stovek řečníků! Prakticky nebylo nositele velkého jména v oboru, který by na konferenci se svou řečí, s vizí svou či své firmy nevystoupil. První hlavní řeč měl John Chambers, šéf Cisca, vyhlášený mimochodem časopisem Upside jako „titánem roku“ v informačních technologiích. Chambers přednášel ve velké hale, která je pouze pro stání – jinak by se do ní tisíce zájemců nevešly, a jednoznačně prosazoval sítě na bázi IP; hovořil o tom, že je čas, aby tradiční telekomunikační sítě uvolnily místo sítím a zařízením pro IP telefonii, a to co nejrychleji. Další keynote měl Michael Armstrong, rovněž „titán“ – šéfuje totiž společnosti AT&T. I jeho řeč byla kupodivu podobná, přestože AT&T je právě firma postavená na tradičních sítích a má v této oblasti obrovské investice, které Chambers označuje, že jsou „na odpis“. V dalších přednáškách se samozřejmě předvedli šéfové či techničtí experti z desítek dalších věhlasných firem, které dnes tvoří svět sítí a komunikací; na poměrně malé výstavní ploše se pak předvedli konkrétní výrobci.

Živě komentuje: celková účast na ComNetu byla 50 000 lidí, ovšem pokud přijmeme, že běžná účast na přednášce je na takovýchto akcích 200-300 lidí, je jasné, že hlavním tahákem byly skutečně přednášky (celková účast 100 – 150 000 lidí, mnozí samozřejmě na více přednáškách). ComNet v USA je typickou akcí pro obor rychlých změn – jednotlivé produkty či technologie nejsou příliš důležité, ale důležité je pochopit, kudy se bude vývoj ubírat, než kolik stojí který hub (dnes).

Jak ovšem bude vypadat český ComNet? Na adrese www.idg.cz/comnet, což je adresa zmiňovaná v oficiálních materiálech mateřské firmy, se nedozvíme ani slovo o tom, že by se v roce 1999 měl taky nějaký ComNet konat. Na adrese www.comnet.cz už je toho více – stránky se věnují skutečně jen letošní výstavě. Pokus o konferenci je zde také – ovšem jen o jedinou, a velmi úzce zaměřenou, pouze na elektronický business, a konanou navíc na druhém konci Prahy, v hotelu Diplomat. Pořadatelé ComNetu CZ o akci samolibě tvrdí, že „v průběhu šesti let dosáhl ComNet stejně dobré úrovně a pověsti jako má původní akce ve Spojených státech“; uveďme, že k tomu chybí minimálně ještě jedna podstatná věc, kterou je realizace skutečného konferenčního programu, který právě v USA dělá ComNet ComNetem.

Váš názor Další článek: Návrat hubeného muže

Témata článku: Konference, Armstrong, Podstatná věc, Mateřská firma, Velká komunikace, Diplomat, Původní materiál, Oficiální materiál, Track, Velká série

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů