Comdexové překvapení od Intelu: Hannacroix Concept PC

Intel představil na Comdexu jednu ze svých představ o budoucnosti PC. Jmenuje se Hannacroix Concept PC a je plná aktuálních vymožeností.
Koncept Hannacroix zahrnuje známá i nová bezdrátová i „drátová“ rozhraní a naznačuje cestu k PC propojitelnému doslova se vším.

Tak je to tu, Intel nám ukázal, kam podle něj bude směřovat vývoj. Podívejme se rovnou, jak Hannacroix vypadá - jde o PC postavené na procesoru Intel Pentium 4 a čipové sadě Intel 850. To nikoho nepřekvapí, ale co doslova ohromí, je obrovská podpora všech typů sběrnic a propojení:

  • interní rozhraní SerialATA
  • externí USB 2.0 i FireWire (IEEE 1394a)
  • bezdrátový Bluetooth a 802.11b
  • FastEthernet
Serial ATA se možná čekala malinko později, USB 2.0 dozrávalo dlouho, o FireWire se soudilo, že jej Intel spíše přehlíží. Dlouho očekávány byly i bezdrátové technologie Bluetooth a 802.11b. Při stavbě bylo využito součástek deseti subdodavatelů, vesměs významných firem v příslušných oblastech. Podrobnosti uvádí tabulka:

Součástka výrobce
1394a řadič Agere
audio kodek Cirrus Logic
čip pro USB 2.0 hub Cypress Semiconductor
USB 2.0/1394 konektory Foxconn Electronics
Bluetooth anténa Foxconn Electronics
802.11b čip Intersil Holdings
USB 2.0 Fast Ethernet řadič Kawasaki LSI
serial ATA řadič Marvell Technology Group
802.11 anténa Molex
serial ATA konektor Molex
USB 2.0 řadič i hub čip NEC Corp.
Bluetooth čipová sada Silicon Wave

Podle sdělení Intelu není Concept PC v tuto chvíli zamýšlen pro bezprostřední prodej, ale především jako marketingová demonstrace širokých možností PC postaveného na bázi čtvrté generace procesorů Pentium. Zároveň má pomoci OEM výrobcům vyvíjet nové počítačové platformy podle představ Intelu a ukázat jim, jak lze zahrnout nejnovější technologie do stávající architektury PC. Fotky základní desky a komponent najdete na Anandtechu.

Předně, nijak se neukvapujme, zatím je to jen vize. Ale hodně vážně míněná, protože klesá prodej PC a je třeba všemi prostředky zvýšit poptávku. Nejlépe nabídkou nových vlastností a nové funkčnosti. Pokud má zákazník v době počínající recese nahradit staré PC novým, potřebuje hodně rozumných důvodů. Dosavadní tržní segmenty (zejména podniky a home office) jsou celkem nasycené a je nutné najít a obsadit nové tržní niky. Současně musí Intel čelit sílícímu tlaku AMD a marketingově využít silných multimediálních vlastností Pentia 4. Proto se dominantní chipmaker zaměřil na oblast spotřební elektroniky (consumer electronics - CE) a na hlubší průnik PC do domácností.

Již jsem řekl, že volba procesoru nikoho nepřekvapí. Čipset nasvědčuje, že Intel stále pokládá (chce pokládat?) Rambus za nejperspektivnější typ paměti pro Pentium 4. Nepřekvapí ani implementace SerialATA, od níž se čeká mj. zpřehlednění interiéru PC a zlepšení chlazení (konečně zmizí široké IDE „kšandy“).

Co ale překvapit může, je souběžná podpora USB 2.0 i FireWire. Zcela upřímně - oba standardy podobně intenzivní marketingovou podporu již dávno potřebovaly. Hi-speed USB bylo až dosud propagováno vlažně. O existenci IEEE 1394a (i.Link) dodnes Intel na veřejnosti spíše mlčel, než mluvil. USB 2.0 přitom odstraní notně úzké hrdlo v podobě dnes hodně pomalého USB 1.1 a i.Link se stane mostem do světa spotřební elektroniky, zejména digitálního videa (Živě ostatně toto nedávno naznačovalo).

Implementaci Bluetooth si vynutil rychle rostoucí segment mobilních zařízení, především potřeba propojit mobily a handheldy s písíčky. Zahrnutí standardu 802.11b usnadní vytváření domácích sítí, nebo sítí v malých kancelářích. Směřování do CE segmentu usnadní také audio kodek 42012 od Cirrus Logic, který umožní připojení šesti reproduktoru v sestavě 5.1.

Celá věc není jen pouhou Comdexovou předváděčkou - všech deset společností souběžně oznamuje plnou dostupnost svých komponent tvůrcům motherboardů. Zároveň mají uzavřeny s Intelem dohody o vzájemné masivní marketingové podpoře konceptu Hannacroix (např. tisková zpráva Agere je zde).

Zdá se, že se stojaté vody konečně pohnuly a Intel nasazuje všechny páky, aby pohnul světem PC vpřed. Míří přitom zejména, ale nikoli výhradně, na SOHO a CE trhy. Takto masivní podporu tolika významných standardů najednou již delší dobu nepamatuji. Možná jsme svědky důležitého zlomu, možná ne …

PS. Prosím příznivce AMD, ať mě nekamenují - nemohu za to, že s tím první přišel Intel :-)))

Diskuze (3) Další článek: Ceny pamětí DRAM rostou

Témata článku: Pomalé USB, Serial, Cirrus, CON, Obrovská poptávka, Překvapení, Foxconn, Bluetooth čip, Logic, Soho, Nice, Obrovská podpora, Concept, Marvell, Han, Kawasaki, USB Hub, Comdex, Electronics


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11