Comdex zrušen: když organizátor neviděl a neslyšel

Kdysi nejslavnější počítačový veletrh na světě si dá údajně roční přestávku; pochybuje se ale, zda se dokáže příští rok z dobrovolné hibernace probudit.

Po mnoho let nejslavnější, i když ne nejnavštěvovanější světový počítačový veletrh zavírá brány. Jeho pořadatelská společnost (která se mimochodem během posledních let několikrát změnila, přejmenovala nebo vyměnila majitele, a to také úspěchu nepřidá) oznámila, že představení plánované na letošní listopad si dá na rok pohov, aby „dala účastníkům šanci vydechnout“. Organizátoři dále tvrdí, že i letos by byli schopni provozovat akci se ziskem, ale že bude pro všechny lepší jeden rok vynechat, veletrh lépe zformovat a připravit a příští rok slavit triumfální návrat. Má tomu napomoci i nově vytvořený poradní výbor (advisory board), do kterého byli poprvé pozváni představitelé prakticky všech největších počítačových firem USA.

Zda bude Comdex slavit návrat nebo ne, je předčasné prognózovat; situace je ale dosti špatná. Comdex připomíná pacienta, kterému pustili už tolikrát žilou, že je dosti pochybné, jestli mu roční klid na lůžku vůbec pomůže. Přestávka na jedné straně něco ušetří vystavovatelům, takže by pro příští rok mohly být jejich peněženky méně prázdné, ale na druhé straně situace nepochybně využijí draví konkurenti, jako je například CES (Consumer Electronic Show), a budou se snažit zaujmout uprázdněné místo a Comdex dorazit jednou provždy: co takhle dvouletý vystavovatelský kontrakt s pěknou slevičkou?

Comdex totiž není obětí klesajícího zájmu o veletrhy: to potvrzují právě nové hvězdy, jako je zmiňovaný CES nebo E3 Expo, tj. mladé a velice úspěšné veletrhy. Comdex zcela jednoduše usnul na vavřínech, nezareagoval na měnící se tvář počítačového světa. Několik desetiletí se veškerý computing vešel pod jeden klobouk – nebyl tak bohatý, tak segmentovaný, kdo se zajímal o počítače, zajímalo jej vše. Ostatně vzpomeňme i na první roky Invexu: poctivě jsme prošli všechny pavilony, dnes si každý zaškrtne několik témat a devadesát procent výstavní plochy jej téměř nezajímá.

Za první hlavní chybu Comdexu se označuje, že stále a dlouhodobě míchal dohromady konzumentskou a firemní sféru. Na veletrh na jedné straně jezdili šéfové velkých zákaznických firem dojednávat obrovské kontrakty či se alespoň poznávat s šéfy počítačových firem, a hned o stánky vedle se konaly akusticky i světelně divoké show pro koncové zákazníky. Sběrači tašek a generální ředitelé na jedné podlaze pavilonu – to, co ze začátku, když se obor rozvíjel, moc nevadilo, začalo později veletrhu nesmírně škodit. (Je zajímavé vidět, že se totéž děje například na herním veletrhu E3, a tam to také zatím nevadí, protože obor je mladý a rozvíjí se – ale i tam to vadit začne.)

Druhou chybou Comdexu bylo, že si nechal zcela utéct atraktivní obory, které adresně neoslovoval, nespecializoval se na ně. Zcela mu tak utekly dnes nesmírně dynamické a zajímavé obory, které s přehledem obsadil právě CES (spotřební elektronika, konvergence audio-videa s výpočetní technikou), E3 (hry a vůbec digitální zábava) a telekomunikace, o něž se popralo několik veletrhů, nejen z Ameriky. Pořadatelé zkusili Comdex v letošním roce namodelovat jako „veletrh IT profesionálů“, což nebyl obecně nesprávný krok, ale pověst veletrhu už byla tak špatná, že vystavovatelé nevěřili v úspěch tohoto kroku.

Zajímavá jsou fakta o dopadu veletrhu pro lokální ekonomiku (města Las Vegas). Ve vrcholném roce prý pro toto město vytvářel příjem ve výši 254 mil. dolarů (a to se do toho nepočítá zvýšený obrat v kasinech a hernách), letos by to bylo jen 70 mil. V porovnání s tím CES už nyní vytváří 157 milionů – je jasně vidět, kam se ty peníze přesunuly. Mimochodem, Las Vegas se svými hernami a Comdex nejsou spolu náhodou – veletrh vznikl v roce 1979, kdy jej založil právě majitel místního zábavního podniku jako „Veletrh počítačových dealerů“ (Computer Dealers Exposition – odtud zkratka). Role soužití města a výstaviště je velice důležitá – díky hotelům, restauracím a dalším službám město těží z úspěšného veletrhu více než organizátor akce.

Vzestup Comdexu na samý vrchol a jeho pád na úplné dno – vedoucí až k jeho zrušení, možná dočasnému, možná trvalému – je, či by měl být poučením i pro organizátory největšího domácího počítačového veletrhu. Na rozdíl od organizátorů americké mega-akce, kteří byli skutečně i „pět minut po dvanácté“ hluší a slepí ke změnám na trhu, nelze brněnskému organizátorovi upřít snahu o hledání správné pozice veletrhu. Velká úspěšnost nových zahraničních veletrhů ale ukazuje, že lepší je radikální převrat než postupné přestavování.

Diskuze (2) Další článek: nVidia nabídne technologii SLI pro rychlejší hraní

Témata článku: CES 2010, Vegas, Poradní výbor, Největší pád, Comdex, Zajímavý krok, Herní veletrh, Las Vegas, Organizátor, Board, Velká hvězda, Obor, Org, Velký dopad


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky