Comdex: vlna novinek v záznamových mechanikách

Světu se představují 250MB Zip, Zip pro rozhraní USB, 1,3GB magnetooptika, do prodeje se konečně dostává 2GB ORB!
Světu se představují 250MB Zip, Zip pro rozhraní USB, 1,3GB magnetooptika, do prodeje se konečně dostává 2GB ORB!

Měla tu být již před rokem
O plánech Fujistu, že chystá magnetooptickou mechaniku a médium v 3,5" formátu s dvojnásobnou kapacitou, než je v současné době maximálně prodávaná 640 MB mechanika a média, jsme věděli již vloni na podzim, dokonce se objevily nadějné odhady, že v prodeji bude na začátku letošního roku. Jak už to tak ve světě informačních technologií chodí, začátek příštího roku také není špatný termín.

Mechanika s produktovým označením MCD3130SS bude kromě dosavadních 3,5" médií akceptovat také 1,3GB médium používající vylepšenou technologii záznamu dat, pojmenovanou (jak jinak, než superlativně) Magnetic Super Resolution (MSR). Díky ní lze na datovou stopu zapsat dvojnásobně více informací a maximální přenosová rychlost činí 5,9 MB/s.

Jaké budou ceny mechanik (pro různá rozhraní) a nových médií zatím není známo. Starší média ovšem mají vynikající poměr ceny za jeden megabajt, data na ně uložená vydrží i desítky let či hrubší zacházení, totéž by mělo platit i pro médium přicházející. U nás a mezi běžnými uživateli magnetooptiky příliš rozšířeny nejsou, uvědomme si však, že ve státním sektoru mnohých států ani nic jiného neznají – a ty magnetooptickou oblast trhu uživí.

250MB Zip – vstřícnost či zrada?
O 250MB Zipu již na Živě psáno bylo, obdobně jako v případě Jaz 2 drive vůči již nevyráběnému Jazu se jedná o nástupce nyní již staré 100MB mechaniky Zip, která přináší tři zásadní změny – větší kapacitu, hezčí design (prozatím je k vidění pouze externí verze mechaniky) a řadu problémů. Na jedné straně jsem tento krok Iomegy očekával – Zipů již má prodaných hezkých pár miliónů kousků, což je dostatečně slušná základna, na které lze úspěšně ždímat dál peníze novinkou, která nebude nejlevnější. Na druhé straně jsem se tohoto kroku obával, jako uživatel 100MB Zipu jej trošičku cítím jako zradu – uživatelé nových mechanik přečtou mé staré diskety, ale já nepřečtu jejich nové. A až budou k dispozici interní verze nové mechaniky, lze očekávat, že výroba starých se zastaví – a kdo si bude chtít pořídit Zipa, zaplatí více. Situace zatím není tak zlá, další novinkou Iomegy je 100MB mechanika Zip pro sběrnici USB, která snad tomuto rozhraní budoucnosti také pomůže k většímu rozšíření.

Zárodek na další krach?
Castlewood Systems o sobě opět dává vědět – zdá se, že se k životu probouzí pouze v dobách světových výstav informačních technologií, kde cítí svou životní šanci. Pokud nevíte, o kom je řeč, připomínám, že pár výborných techniků z nyní již zkrachovalého SyQuestu zkonstruovalo výbornou 2GB mechaniku ORB!, pro kterou se již rok snaží sehnat zakázku, která by umožnila rozjet výrobu. Mechanika i média mají být levná, rychlá, kvalitní (používají se magnetorezistivní hlavičky), v 3,5" formátu – prostě hudba budoucnosti. Žel marketing se nedaří, Castlewood Systems není žádná značka, takže ohlášenému začátku prodeje mechanik příliš nevěřím, obzvláště vzpomenu-li na již zmiňovaný SyQuest – rozsáhlá reklamní kampaň, ocenění, jméno, výborná cena, přesto fiasko. Necháte se po tomto nalákat?
Váš názor Další článek: Dokonáno jest – America Online koupila Netscape

Témata článku: Záznam, Interní označení, Resolution, Nový kousek, Vlna, Magnetic, Kvalitní kousek, Starý uživatel, Nové médium, Nejlevnější verze, Starý kousek

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů