CoffeeCup HTML Editor 2006: dva editory v jednom?

Programy od firmy CoffeeCup Software asi budete přinejmenším z doslechu znát. Jedním z produktů této společnosti je i HTML Editor, který v sobě kombinuje možnost vizuálních úprav a psaní kódu. Nabízí několik dalších zajímavostí, které vám s tvorbou nového webu pomohou. V tomto článku se podíváme na ty nejdůležitější vlastnosti.
CoffeeCup HTML Editor 2006: dva editory v jednom?

Plusy / minusy
+ dodávané grafické prvky
+ připravené funkce JavaScriptu a DHTML
+ kontrola pravopisu
– schopnosti editoru
– náhled na šablony
– komfort práce s CSS

Výrobce prezentuje na webových stránkách tento program jako editor typu dva v jednom. Chce tím říci, že je jedno, jestli chcete stránky upravovat psaním kódu jako profesionál, nebo zda jste začátečník, který by raději stránku tvořil ve vizuálním režimu. Oběma skupinám má tento editor co nabídnout.

Editor kódu

Program má jednotlivé režimy zobrazení upravovaného souboru umístěny do záložek. Pohodlně se tak můžete přepínat mezi zobrazením zdrojového kódu a mezi vizuálním návrhářem. Podobně se záložkami můžete přepínat mezi všemi otevřenými soubory. Svislé záložky na levém okraji okna programu pak umožňují výběr dalších nástrojů.

Hned na začátek musím říci, že schopnosti editoru kódu mě mírně zklamaly. Očekával jsem automatické doplňování ostrých závorek, dokončování uzavíracích tagů a inteligentní nápovědu. Tedy vše, na co jsem zvyklý z profesionálních komerčních editorů. Po vystřízlivění jsem se vrátil nohama na zem a začal zjišťovat, co mi editor může nabídnout.

V nástrojové liště najdete tlačítka pro pohodlné vkládání značek. Je-li to zapotřebí, zobrazí se dialog, ve kterém myší nastavíte většinu potřebných vlastností vkládané značky. Pohodlně tak například vyberete obrázek z disku, nastavíte jeho popisek nebo vytvoříte zmenšeninu. Usnadňující dialogy jsou k dispozici také pro odkazy, typy písma (značka <font>), tabulky, prvky formulářů, animace ve Flashi atd.

Klepněte pro větší obrázek

Editor kódu

Vizuální návrhář

Po přepnutí do režimu vizuálního návrháře se tlačítka v nástrojové liště nemění. Uživatel si tak zvykne na stále stejné rozhraní a může se naplno věnovat práci. Vizuální návrhář zobrazuje hranice odstavců a značek <div>. Chyběla mi zde větší provázanost s kaskádovými styly. Návrhář sice reaguje na změny, nenašel jsem však jediný rozumný způsob, jak změnit barvu pozadí odstavce jinak, než ruční úpravou kaskádového stylu. V podobném duchu bych mohl ještě několika odstavci pokračovat.

Klepněte pro větší obrázek

Vizuální návrhář a vkládání obrázku

Zajímavé doplňky

Hotovou webovou stránku si můžete otestovat ve výchozím internetovém prohlížeči. Kromě toho máte možnost definovat cesty k několika dalším prohlížečům a snadno je pak přímo z prostředí programu spouštět. K dispozici je kontrola pravopisu využívající komponentu a slovníky od Addictive Software. Češtinu v instalaci samozřejmě nenajdete, ale pokud se budete snažit, můžete si ji stáhnout z webu a s programem použít.

Editor se tváří, že obsahuje spoustu dalších doplňků, například nástroje pro tvorbu flashových animací nebo tlačítek. Pravdou je, že jsou tu připraveny funkce pro jejich zavolání, nicméně tyto aplikace si musíte zakoupit samostatně.

Klepněte pro větší obrázek

Nástroj Website Color Schemer

Ale abych jenom nehanil, najdete tu i užitečné věci. Čistič a formátovač kódu využijete při úpravách stránek vytvořených nestandardním způsobem. Zajímavá pomůcka Website Color Schemer vám pomůže sladit barevnost webových stránek. Dalším nástrojem můžete vytvořit obrazovou klikací mapu, jiným naopak seznam stránek ze zadané webové adresy.

Uhádnete, co se skrývá pod funkcí Document Weight? Jde o nástroj, který zobrazí, jak dlouho se bude stránka načítat při různě rychlém připojení k internetu. Ve spojení s validátorem od W3C zjistíte, jestli jste při tvorbě stránek neudělali nějakou závažnou chybu. Program bohužel jen zavolá prohlížeč, do kterého předá soubor na kontrolu, a výsledek už si zjistíte z prohlížeče. Vestavěnou kontrolu validity kódu zde nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek

Tvorba obrazové mapy

Připravené útržky kódu

Jestliže jsem v úvodu článku naznačil, že editor neumožňuje pohodlné psaní kódu, zkusím to nyní trochu zmírnit. V panelu nástrojů máte možnost zobrazit si často používané části kódu, které můžete přetažením vložit do dokumentu. Připraveny jsou značky jazyka PHP, XHTML, několik desítek zajímavých funkcí v JavaScriptu, funkce DHTML, a je tu i prostor pro vaše vlastní kódy.

Klepněte pro větší obrázek

Připraveny jsou desítky JavaScriptových funkcí

Přidaná hodnota

Nové stránky můžete vytvářet pomocí srozumitelného průvodce, ve kterém si naklikáte základní barevné vlastnosti stránky a značky meta. Součástí editoru je také několik kompletních šablon a návrhů rozložení prvků na stránce. Dost mi ale vadilo, že při jejich výběru si nemůžete zobrazit náhled. Jste tak odkázáni strávit několik minut otevíráním jednotlivých souborů. Ba co víc, vizuální režim a test v prohlížeči nejde spustit bez uložení otevřené šablony, což ještě více natahuje čas potřebný k zobrazení toho, jak vybraná šablona ve skutečnosti vypadá.

Líbily se mi dodávané ikonky ve stylu XP. Ty najdete i ve zkušební verzi programu. Mělo by jich být okolo tisícovky. Reklama na webu tvrdí, že dostanete také tisíce grafických doplňků a fotografií k použití na webu. Překvapením může být nemilá zkušenost, že tyto nejsou součástí instalace programu a je nutné si je v případě potřeby stáhnout z webu. Jsou zde ve formě spustitelných souborů, které ověřují, zda používáte plnou a registrovanou verzi programu.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení vytvářené stránky


Rozporuplné pocity

Program, respektive jeho reklama na webu, působí jako zdatný pomocník pro tvorbu webových stránek. Musím však poznamenat, že je příkladem aplikace, kdy je reklama velmi silná a schopnosti programu již tak výjimečné nejsou. Desítka webových šablon jistě jeho hodnotu nezvedne, otázkou zůstává, jak si uživatel bude cenit dodávaných grafických prvků.

Jako editor mě program příliš nepřesvědčil. Je zde mnoho zdarma dostupných řešení, které mají lepší schopnosti editoru. Svůj názor si ostatně můžete udělat sami. Výrobce programu nabízí třicetidenní zkušební verzi.

CoffeeCup HTML Editor 2006
produkt editor webových stránek
výrobce CoffeeCup Software
web www.coffeecup.com
cena 49 USD
požadavky Windows 9x/2000/XP

Témata článku: Software, Prohlížeče, Editor, Rozporuplná vlastnost

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mister 16. 3. 2006 16:57:17
    nie je nad ZEND
  • garry 16. 3. 2006 9:36:40
    schopnost vlastního nastavení lišt nástrojů což považuji za velké plus.
  • Mark 15. 3. 2006 20:42:26
    Isteze sa budu musiet ucit filozofiu Linuxu. Budu kvoli tomu musiet...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky