Co znamenají chybová hlášení při instalaci Windows 98? (I. díl)

Chcete proniknout do tajemných chybových hlášení, kterými vás občas obšťastní instalační program Windows 98? Je jich hodně, proto to bude na více dílů.
Že není instalace Windows 98 mnohdy jednoduchá, se už řada uživatelů přesvědčila. Situaci občas zkomplikují i nesrozumitelná chybová hlášení, která jsou buď nicneříkající (typu "Message SU0167"), nebo sice cosi prozrazují o původu chyby, nikoli však, jak situaci vyřešit. V několika dílech následuje soupis a vysvětlení těchto hlášení.

"Previous version of Setupx.dll". Je detekována starší verze dynamické knihovny instalačního programu (setupx.dll nebo netdi.dll; tyto soubory mají zejména instalační programy ovladačů periferií, jako jsou karty od Diamondu, Aztechu nebo ovladače tiskáren od Canonu), instalační program ji hodlá nahradit verzí novější, kterou s sebou nese. Pokud s tím souhlasíte, klepněte v panelu na OK; počítač se resetuje a knihovny se nahradí, pak spusťte Setup znovu. Tato situace také nastává, když máte otevřené v okamžiku instalace některé další aplikace, které s těmito knihovnami pracují - uzavřete je a spusťte instalaci znovu (vůbec se vždy doporučuje nemít spuštěný žádný jiný program během instalace). Může se stát, že se hlášení opakuje i po restartu; v tomto případě spusťte instalační program z čistého DOSu.

Hlášení SU0018. Nastává v případě, když nevhodně mapujete disky: například tehdy, když máte v souboru config.sys, který si počítač nese z minulého operačního systému, deklaraci Lastdrive=C:. Vymažte tento řádek. Druhým možným případem špatného mapování je, když jste připojeni k síti a disk C: je namapován jako síťový disk; přemapujte jej a spusťte znovu instalaci.

Konečně se toto hlášení vyskytne v řídkém případě, když je v rootu (kořenovém adresáři) disku, na který chcete instalovat Windows 98, více než 512 položek (součet souborů a složek). Pomoc je jednoduchá - tento počet zmenšete přesunutím souborů do vytvořené složky, ev. i přesunutím složek do jiné složky.

Hlášení o detekování programu "Long File Names". Instalační program zjistil, že máte na počítači nainstalovanou utilitu s názvem Long File Names (používala se ve starších verzích Windows). Odinstalujte tento program, Setup se s ním nesnáší a nedovede jej obejít (jeho existence je ve Windows 98 navíc zbytečná).

Hlášení o nedostatku paměti (Not Enough Memory). Nastává v případě instalace z DOSu a jedná se o nedostatek DOSové ("konvenční") paměti, nezáleží na tom, kolik máte celkem paměti RAM. Projděte config.sys a autoexec.bat a vyrušte z něj rezidentní programy a ovladače; pokud to nepomáhá nebo to není možné provést (kvůli funkčnosti periferií atd.), můžete pomocí himem.sys či loadhigh umístit některé z těchto ovladačů do tzv. horní paměti. Při chodu Windows 98 už problém s pamětí nenastává, využívá se celá kapacita RAM.

Hlášení o nedostatku diskového prostoru (Not Enough Disk Space). Příčina je jasná - Setup nemá dostatek místa na disku, kam potřebuje instalovat jednak dočasné soubory, jednak vlastní Windows 98. Zde uvádíme některé postupy pro zvýšení místa na disku, na které se často zapomíná:

  • vymažte dočasné soubory, které na disk (do diskové cache) umístí internetový prohlížeč. Nejlépe se to provede ze samotného prohlížeče, v Exploreru je to View-Options-Temporary Internet Files.
  • vyprázdněte koš
  • najděte na disku všechny soubory s příponami .tmp (pomocí Start-Najít-Soubory a složky), a vymažte je
  • nalezněte soubor Winundo.dat, což je záloha instalace Windows 95 (soubor je značně velký)
Váš názor Další článek: FaxChange – fax pro Microsoft Exchange

Témata článku: Windows, Prohlížeče, INS, Disk space, Window, Celá kapacita, Win +, Díl, Hlášení, Nedostatek, Nota, Možný případ, Windows +, Instalace


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5