Co znamená nová ekonomika pro Václava Klause

Přes pečlivou argumentaci se stať předsedy ODS vyhýbá tomu nejdůležitějšímu: co internetová ekonomika přináší.
V nedávných týdnech se předseda ODS a Poslanecké sněmovny několikrát vyjadřoval na téma tzv. Nové ekonomiky; následně opublikoval v Hospodářských novinách svůj rozsáhlý článek s názvem „Informační technologie nemění ekonomický mechanismus“, který rozhodně doporučujeme k podrobnému přečtení.

Tak jako ve všech svých písemných statích je Václav Klaus velmi pečlivý, důkladný a přesvědčivý v argumentaci; nenechává se unést a je obtížné jej (na rozdíl od některých ústních projevů) napadnout, či přímo napsat: pane, nemáte pravdu v tom a v tom.

Václav Klaus, jak je dobře známo, není velký příznivec informačních technologií a už vůbec Internetu; jejich roli umenšuje a místy až bagatelizuje – má však samozřejmě nárok na svůj názor, a i když se v něm pravděpodobně neztotožňuje s většinou českého obyvatelstva, má samozřejmě plné právo jej bránit a v jeho prospěch argumentovat. (Je ale nutno říci, že dříve skoro zesměšňující Klausův postoj k Internetu se postupně vyvíjí k lepšímu. Poměrně pozdě sice, ale přece). Zpět ale k tématu nové ekonomiky – hlavní myšlenky článku jsou:

  • nová ekonomika neznamená novou ekonomii, do ekonomické vědy tento termín nedorazil, je to „výlučně termín publicisticko-novinářský“
  • žádná ucelená koncepce nové ekonomiky neexistuje
  • dochází sice ke strukturálním změnám v ekonomice, ale to zde bylo vždycky
  • není prokázáno, že informační technologie akcelerují ekonomický růst, v letech 1950-75 byl podstatně rychlejší než v letech 1975-2000
  • je legitimní uvažovat o tom, že nová ekonomika vlastně znamená nové obchodování (e-business, e-banking)
  • je možné, že nová ekonomika by mohla být chápána jako ekonomika „síťových odvětví“ (tj. i dříve „nesíťová“ odvětví se začínají chovat díky propojování „síťově“)
Domnívám se, že s názory Václava Klause lze současně souhlasit a současně lze tvrdit, že dopad toho, čemu říkáme Nová ekonomika (v angl. New Economy, což by skutečně mělo být přesně překládáno jako Nová ekonomie, termínu Nová ekonomika by lépe odpovídalo New Economics – ale první význam se už vžil) na svět podnikání, svět obchodu, zaměstnanost, státní i privátní sféru, vzdělávání i trávení volného času občana bude gigantický. To, že nová ekonomika zrovna nebourá základní postuláty ekonomie, ještě neznamená, že nezmění život poloviny lidstva. (Byl bych navíc opatrný v tom, zda je nebourá; dělá dnes své první krůčky a je možné, že až povyroste, budou se i učebnice a slovníky ekonomie, kterými se Václav Klaus ohání, možná přepisovat. Netroufám si říci, že tomu tak bude, ale je odvážné – jak Václav Klaus činí – říkat, že tomu tak nebude.).

Do prázdna míří argument, že Nová ekonomika není nic jasně definovaného a uznaného, neboť to nenajdeme v ekonomických slovnících. Jednak je pravděpodobné, že od vzniku a etablování tohoto pojmu v praxi zatím ještě žádný nový ekonomický slovník nebyl vydán, ale především je tento názor neřízením se vlastním rozumem a vlastními smysly: Internet už (např. v americké ekonomice) způsobil jasně viditelné změny, potlačuje celá průmyslová odvětví a jiná zase vyzdvihuje, a pro celou škálu těchto účinků existuje souhrnné pojmenování Nová ekonomika. Je snad zvykem, že se pojem musí etablovat, otrkat a získat své přesné obrysy, než najde svoje místo ve slovníku – označovat jej zlehčujícím tónem za novinářsko-publicistický termín je zřejmě jediná věc z článku, kterou bych označil za nepravdivou, neodpovídající realitě: Nová ekonomika je uznávané pojmenování širokého, měnícího se, ale již naprosto zřetelného fenoménu a s novinářskou nálepkou už dnes nemá nic společného.

Václav Klaus ale v článku pečlivě obchází to, co je pro novou ekonomiku nejpodstatnější: souhrn hlubokých změn, které způsobuje. Celý mediální svět postupně přechází z papírové podoby na Internet; 80 % amerického průmyslu počítačových časopisů padlo v první vlně a je dnes nahrazeno internetovými, další odvětví postupně následují. Software byl dříve za peníze a dnes je zdarma. Hudba byla dříve za peníze a brzy bude – možná – také zdarma. Nevím, jestli lze tyto změny považovat za strukturální, a po pravdě, vůbec mě to nezajímá, ani jako podnikatele, ani jako posluchače: vím jenom, že se budu muset v obou případech začít chovat úplně jinak. Pokud budou moci v budoucnu lidé žít v zachovalé krajině a ne ve zdevastovaných megapolis a budou moci pracovat „přes Internet“ na dálku, pokud budou moci takto na dálku studovat, rovněž to asi není „strukturální“ změna, ale jejich životy to stejně změní.

Diskutování povahy změn způsobených internetovou ekonomikou je zásadní téma. Pokud bychom např. na zmíněnou změnu ve vydávání počítačových časopisů popsali způsobem: dobře, jedná se pouze o přechod z papíru na Internet, principy vydavatelského byznysu, vydavatelé i čtenáři zůstávají stejní, skutečně se nejedná o strukturální změnu. Jenomže víme, že to není pravda: příchod internetové ekonomiky znamená, že dnes má podnikatelský přístup na vydavatelský trh každý středoškolský student, každý (je-li skvěle schopný) může dnes založit počítačový časopis na Internetu a do roka mít milión čtenářů – před internetovou ekonomikou tento trh pomocí nejrůznějších bariér (produkční náklady, uzamčená distribuce, dlouhodobé exkluzivní smlouvy s inzerenty i autory atd.) ovládala hrstka gigantů, dnes je po ní veta a skvělý high-tech počítačový magazín, úspěšný v celosvětovém měřítku, vydává pár chlápků sedících kdesi v Rusku. Jestli toto není hluboká strukturální změna, pak už co jiného?

Veledůležitou otázkou je jistě to, zda nová ekonomika znamená vyšší efektivnost hospodaření. Srovnávat třetí s čtvrtou čtvrtinou dvacátého století je nefér a Václav Klaus to dobře ví: poválečný „keynesiánský“ růst (1950-75) a mocná krize vyvolaná studenou válkou a ropnou krizí (1975-90) nemají s informačními technologiemi vůbec nic společného. Stejně tak nepřetržitý růst amerického hospodářství v posledních osmi letech také nemusí mít s IT nic společného, nebo jimi může být jen poměrně málo ovlivněn: nezapomeňme ale právě na to, že „Nová ekonomika“ dneška je zatím v batolecím věku a ještě nemá sílu ovlivnit „velká čísla“. Ale jenom tak tento bod přejít nemůžeme. Ekonomika přece nemá jenom jediný ukazatel – zda je efektivní nebo ne, a Nová ekonomika se může vyznačovat (a docela se zdá, že se vyznačovat bude) jinými faktory: šetrností k životnímu prostředí, příjemnějšími formami práce, dostupnějším vzděláváním, nebývalou svobodou přístupu k informacím atd. A považuji to za klíčové: hlavním problémem dnešní vyspělé části lidstva přece není jak vyrobit více oceli za méně času a méně peněz, jak sklidit víc pšenice z hektaru či vypěstovat víc kuřat na metr čtvereční, ale jak žít přirozeněji a spokojeněji v souladu se svým okolím.

Nová ekonomika zde je a bude; její síla roste každým dnem a každým dnem to také lze dokladovat desítkami nových čísel a argumentů. Pojem samotný jistě není nejdokonalejší, jaký by mohl být, ale naopak sám výborně ilustruje povahu jevu, který popisuje: vždyť to poslední, na co interneťáci ve svém závodu s časem myslí, je vytvořit nějaké akademicky dokonalé a terminologicky vybroušené teorie. Oni vědí, že budují Nový svět, který náš Starý svět bude muset velmi brzy vzít na vědomí a sklonit se před ním; to, že to neproniklo do papírových slovníků, je vůbec netrápí. Už jenom proto, že za pár desítek let papírové slovníky třeba přestanou existovat.

Diskuze (62) Další článek: SolidWorks, stotisícá kopie je venku

Témata článku: Internet, Základní obrys, Postulát, Pšenice, Ekonom, Nová změna, Václav Klaus, Ekonomický růst, Velký příznivec, Ekonomika, Jediný ukazatel, Středoškolský student


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 56

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81