Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

  • Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku
  • Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte
  • Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Léty ověřené „ajťácké pravidlo“ praví, že každé úložiště začne být jednoho dne malé, a to bez ohledu na jeho velikost. Pokud už vám disk začíná být malý, hodí se zanalyzovat, co na něm vlastně leží. Podle toho pak můžete zvážit, zda stojí za námahu redukce dat, nebo případně jak velký nový disk budete vlastně potřebovat. Na analýzu dat na disku existuje několik šikovných nástrojů, ty nejzajímavější teď představíme. 

Scanner

Začneme relativně starým, ale stále velice dobře fungujícím nástrojem z dílny německého programátora Steffena Gerlacha. Jeho Scanner je velký pouhých 243 kilobajtů a nemusí se instalovat – stačí ho rozbalit, spustit a vybrat disk, který chcete zkontrolovat. Kromě lokálních úložišť si poradí i s připojenými síťovými disky.

Scanner 
Scanner

Výsledky jsou prezentovány v podobě koláčového grafu, kde stačí zastavit myší nad kteroukoli sekcí a z horní části okna vyčtete cestu, velikost a počet obsažených souborů. V kontextové nabídce pod pravým tlačítkem myši najdete možnost otevřít právě zvolenou složku v Průzkumníkovi, přesunout ji do Koše, nebo ji „natvrdo“ smazat.

Aplikace je minimalistická a jednoduchá, takže si s ní bez problémů poradí i úplní začátečníci. Všechny potřebné informace poskytuje v jediném okně, kde jsou největší soubory a složky viditelné doslova na první pohled. Nesporným kladem je i skutečnost, že Scanner jeho autor nabízí jako freeware.

Pokračování 2 / 10

JDiskReport

Velmi podobným způsobem funguje aplikace JDiskReport, jejíž hlavní výhodou je, že funguje na Windows, macOS X, Linuxu i dalších platformách. Ke své činnosti však vyžaduje Javu, kterou je nutné mít nainstalovanou.

JDiskReport 
JDiskReport

JDiskReport vám umožní zjistit, kolik místa zabírají soubory a složky na diskových jednotkách. Kromě toho vám pomůže najít zastaralá a často již zapomenutá data. Nástroj analyzuje obsah disků a zobrazuje statistiky, které si můžete prohlédnout ve formě grafu a tabulky.

Aplikace se instaluje a je možné, že po prvním spuštění bude chtít ukázat cestu k souboru javaw.exe. JDiskReport je k dispozici zdarma bez jakýchkoli omezení a neobsahuje reklamy. Z hlediska zpracování informací však patří v tomto přehledu k těm nejpomalejším.

Pokračování 3 / 10

Disk Savvy

Po všech stránkách propracovanější a komplexnější aplikace Disk Savvy je na rozdíl od předchozích dvou stále aktivně vyvíjena – její zatím poslední verze 12.0 vyšla počátkem července. Z hlediska ovládání i výstupů však funguje úplně odlišně.

Disk Savvy 
Disk Savvy

V první řadě je nutné vytvořit takzvaný profil, ve kterém si nadefinujete, jaké složky, disky nebo síťová úložiště mají být prozkoumány. Po spuštění analýzy projde nástroj všechny soubory, spočítá jejich velikost a zobrazí složky seřazené od největší po nejmenší. Strukturu lze procházet způsobem známým z Průzkumníka, nechybí možnost otevřít aktuální složku v Průzkumníkovi nebo ji smazat.

Ač se Disk Savvy tváří jako freeware, má určitá omezení, která mohou být pro jeho použití limitující. V bezplatné verzi například dovoluje analýzu maximálně 500 000 souborů a založení nejvýše tří skenovacích profilů. Potřebujete-li více, budete si muset pořídit verzi Pro, jejíž cena je 1210 Kč.

Pokračování 4 / 10

WinDirStat

Dáváte-li přednost otevřenému softwaru, pak by vás mohl zaujmout WinDirStat, který je šířen jako open source pod licencí GNU General Public License. Aplikace se instaluje, po spuštění projde adresářovou strukturu zvoleného lokálního disku a zobrazí ji ve třech rozličných pohledech.

WinDirStat 
WinDirStat

V prvním okně můžete procházet strom složek, které se vždy řadí od největší po nejmenší. V dolní části je grafické vyjádření formou barevných obdélníků – čím více soubor nebo složka zabírá místa v úložišti, tím větší je plocha obdélníku v grafu. Po pravé straně lze pak sledovat obsazenou velikost podle typů souborů.

Příjemným faktem je, že WinDirStat komunikuje česky, což usnadňuje jeho pochopení i ovládání. Kromě verze pro Windows je k dispozici také jako KDirStat pro Linux a QDirStat pro macOS X, takže si na své přijdou i příznivci alternativních platforem.

Pokračování 5 / 10

SpaceSniffer

Filozofii zobrazování obsazeného místa formou různě velkých obdélníků zastává i další aplikace našeho přehledu – SpaceSniffer. S tímto nástrojem získáte rychlou představu o tom, jak jsou složky a soubory strukturovány na pevných discích.

SpaceSniffer 
SpaceSniffer

K dispozici je velice praktická funkce filtrování, takže pokud například chcete najít největší videa, stačí do vyhledávacího řádku zadat třeba *.avi a během několika sekund se dozvíte odpověď. Ještě zajímavější je vyhledávání s parametrem času – například zadání >2years zobrazí jen soubory, které jsou starší dvou let.

Aplikace SpaceSniffer je nabízena jako freeware a není ji nutné instalovat. Po spuštění (doporučujeme spouštět s právy administrátora) si vyberete lokální nebo síťový disk, program následně projde všechny soubory a složky a vykreslí obsazené místo v grafické podobě.

Pokračování 6 / 10

TreeSize

Velmi komplexním nástrojem pro hledání obsazeného místa je aplikace TreeSize. Ta umí ve 30denní zkušební verzi skenovat pouze lokální disky, takže pokud chcete tímto programem zkoumat i síťová úložiště, budete si muset za 1210 korun pořídit placenou verzi Professional.

TreeSize 
TreeSize

TreeSize zobrazuje velikost, obsazené místo, počet souborů, 3D grafy, datum posledního přístupu, vlastníka a oprávnění souboru, míru komprese NTFS a mnoho dalších informací o složkách nebo jednotkách. Umí také vyhledávat staré, velké, dočasné a duplicitní soubory.

Během instalačního procesu lze volitelně přidat položku pro prozkoumání obsazeného prostoru do kontextové nabídky Průzkumníka, takže ji budete mít kdykoli po ruce. TreeSize nabízí dva základní pohledy: na strukturu složek a v podobě koláčového grafu. Umí ale také vypsat sto největších souborů nebo sestavit sloupcový graf podle jejich stáří.

Pokračování 7 / 10

WizTree

Také WizTree prohledá celý váš pevný disk a ukáže, které soubory a složky využívají nejvíce místa. Jednou z jeho výhod je vysoká rychlost skenování, kdy doslova během několika sekund nabídne uživateli jakousi „hitparádu“ tisíce největších souborů.

WizTree 
WizTree

Rychlost tohoto nástroje spočívá v tom, že informace načítá přímo z Master File Table – skryté části disku, do které si operační systém ukládá informace o souborech a složkách. Z toho ale plynou potenciální nevýhody – WizTree nefunguje se síťovými jednotkami, substituovanými disky ani jednotkami v jiném formátu než NTFS.

Aplikace je šířena jako freeware, nicméně její autor se nebrání dobrovolným příspěvkům. Výsledky zobrazuje ve formě adresářové struktury, přehledu obsazeného místa podle typů souborů a ve formě barevných obdélníků. Ani v tomto případě nechybí možnost rychlého otevření zvolené složky v Průzkumníkovi či mazání přes kontextovou nabídku.

Pokračování 8 / 10

GrandPerspective

Pokud se vám líbí prezentace obsazenosti místa na pevném disku v podobě různě velkých obdélníků a máte-li počítač s operačním systémem macOS X, pak je jasnou odpovědí na vaše požadavky aplikace GrandPerspective.

GrandPerspective 
GrandPerspective

Jedná se o malý nástroj, který po spuštění projde adresářovou strukturu a zobrazí v grafické podobě, které soubory a složky zabírají nejvíc prostoru. Pro vizualizaci používá tzv. stromovou mapu, kde je každý soubor zobrazen jako obdélník s obsahem odpovídajícím jeho velikosti.

Program vyniká širokými možnostmi přizpůsobení zobrazovaných pohledů. Můžete si například nechat obarvit soubory podle názvu, přípony, typu, nadřazené složky, úrovně v hierarchii, času vytvoření, času modifikace nebo posledního přístupu.

Pokračování 9 / 10

Baobab

Disk Usage Analyzer, známý spíše pod názvem Baobab, je součástí linuxových distribucí s prostředím GNOME. Umí prohledávat buď souborovou strukturu celého disku, nebo konkrétní adresáře dle zadání uživatele, přičemž podporuje lokální i síťová úložiště.

Baobab 
Baobab

Automaticky detekuje v reálném čase všechny změny provedené v domovském adresáři, jakož i připojení a odpojení externích zařízení. Pro vybranou složku zobrazuje obsazený prostor v podobě přehledného koláčového grafu, takže odhalení „největšího žrouta“ je otázkou jednoho pohledu.

Kromě toho, že je Baobab součástí desktopového prostředí GNOME, ho lze stáhnout i samostatně – je šířen jako open source.

Pokračování 10 / 10

DiskUsage

Také uživatelé mobilních zařízení s operačním systémem Android se občas (zvláště u levnějších modelů) potýkají s nedostatkem místa. Usnadnit hledání složek a souborů, které zabírají nejvíce drahocenného prostoru, může například aplikace DiskUsage, za kterou stojí softwarový inženýr Googlu Ivan Volosyuk.

DiskUsage 
DiskUsage

DiskUsage je nabízen jako open source pod licencí GPL-2 a poskytuje snadný způsob, jak najít soubory a adresáře, které z paměťové karty či v interního úložiště ukously největší kousek. Výsledkem je stromový diagram s adresáři a podadresáři úměrnými jejich velikosti. Kromě procházení struktury nechybí ani možnost smazat vybraná data.

Aplikace je velice rychlá a výsledky prezentuje v přehledné formě. Odhalovat největší „žrouty“ na Androidu pomáhá již více než deset let, během kterých si ji stáhl více než milion uživatelů. Očividnou spokojenost dokládá průměrné hodnocení 4,6 z 5,0 možných.

Určitě si přečtěte

Články odjinud