Co zabíjí webové kecálky jako Imo.im a čím je nahradit?

Webové služby pro multiprotokolovou komunikaci se stávají nedostatkovým zbožím. Mnohé z nich razantně mění svoje zaměření a z univerzálních kecálků jsou proprietární protokoly.
Kapitoly článku

Začátkem týdne bylo oznámeno zásadní omezení služby Imo.im, která na jednom místě sdružovala několik různých komunikačních služeb. Od pondělka však nabízí pouze svůj vlastní protokol a žádnou jinou síť třetí strany k ní nepřipojíte. Tvůrci se od této chvíle soustřeďují pouze na vývoj vlastní komunikační služby, která by prý měla být nejrychlejší a nejspolehlivější. Zaříznutím hlavní funkčnosti však naštvali mnoho uživatelů, kteří Imo.im používali jako univerzální komunikační prvek. Ten spojoval nejznámější sítě, mezi které patří Facebook, Google Talk nebo Skype.

Jakkoliv však můžeme vývojářům vyčítat takovou razantní změnu, nemalou měrou přispěli k této transformaci giganti jako Google či Microsoft . Začali uzavírat své protokoly a dříve funkční API poskytují vývojářům jen zlomek možností. Z otevřených protokolů se staly proprietární záležitosti, ke kterým se cizí služby prakticky nemohou připojit. Co vše tedy mohou vývojáři využívat v nejznámějších protokolech?

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadalo Imo.im ještě toto pondělí

Skype

Od převzetí Microsoftem a sloučení s Live Messengerem se začalo spekulovat o uzavření protokolu. Vývojáři využívali pro připojení svých aplikací tzv. SkypeKit – tedy vývojářský balík, který zajišťoval komunikaci s aplikacemi třetích stran. Ten však není od konce roku dostupný a nejsou možné nové vývojářské registrace. Zároveň s tím mělo být kompletně zrušeno Skype Desktop API a odříznuto vše kromě oficiálních aplikací. Nakonec si Microsoft dal říct a ponechal alespoň dvě základní funkce – nahrávání hovorů a podpora hardwarových zařízení napojených na Skype. Tím mohou nadále fungovat specializované telefony nebo headsety s tlačítkem pro příjem volání na Skypu.

Klepněte pro větší obrázek 
Microsoft se snaží Skype nabídnout po svém - v mobilních aplikacích, ve Windows 8 a také na webu Outlook.com. Desktopová aplikace funguje dále, ale dá se očekávat, že postupně ztratí prioritu

Tyto ústupky však nic nemění na tom, že je chat Skypu pro vývojáře cizích aplikací zapovězen. Sice nedošlo 31. prosince minulého roku k avizovanému odstřihnutí a SkypeKit nadále všechny požadavky vyřizuje, nikdo však neví, jak dlouho ještě bude fungovat. V oblíbeném komunikátoru se uživatelé nemusí přihlásit třeba zítra.

Podporovaná komunikace v API:

  • nahrávání hovorů
  • podpora hardwarových zařízení

Hangouts

Asi největší rozruch způsobilo zrušení Google Talku, který komunikoval přes univerzální protokol XMPP. Google jej postupně v mobilních hračkách vyměnil za Hangouts a nepotkáte jej ani ve webovém rozhraní Gmailu nebo Google+.

Google nehodlá chat otevřít pro vývojáře a k Hangouts se tedy cizí aplikace nepřipojí. API je poskytováno pouze k platformě poskytující videohovory. Vývojáři tedy mohou videohovory od Googlu využít ve svých aplikacích – ať už jsou to strohá videovolání nebo hry s reálných obličejem spoluhráče. Na weby je možné zakomponovat doplněk, který umožní videokonferenci. Nic z toho však nezpřístupní běžný textový chat v cizích aplikacích.

Google Talk dožívá podobně jako SkypeKit. V některých službách se stále můžete přihlásit právě díky tomu, že Google talk funguje na protokolu XMPP. Jeho používání v současné době rozhodně není nejjistější. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že funkčnost komunikace s účtem Googlu v univerzálních službách je často narušená.

Podporovaná komunikace v API:

  • platforma pro videohovory Hangouts

Facebook

Facebook svůj chat stejně jako Google provozuje na protokolu XMPP. Zde je možné se připojit z libovolného klienta, který bývalý Jabber zvládne. Jako server stačí uvést chat.facebook.com a vynutit SSL. To stejné mohou využít i vývojáři při implementování Facebookového chatu do svých aplikací. Zde je však možné posílat pouze běžné textové zprávy bez jakýchkoliv obrázků nebo multimediálního obsahu. Stejně tak historii musí řešit vývojář na své straně.

Klepněte pro větší obrázek 
Facebook dva roky provozoval vlastní "alternativní" desktopový klient Facebook Messenger. Minulý týden ho ale zrušil

Pokud vývojář chce pracovat s plnohodnotným chatem, včetně historie, musí se obrátit na plnotučné Graph API. To umožňuje zasílat textové zprávy a přistupovat k historii zpráv na straně serveru. Fotky však nadále zůstávají doménou oficiálních aplikací – ať už na webu nebo v mobilu.

Podporovaná komunikace v API:

  • textové zprávy
  • historie

Yahoo Messenger

Podobně jako Live Messenger u nás zůstal kecálek Yahoo ve stínu ICQ. Nyní již není ani zdaleka tak populární, ač pro vývojáře je to dobře připravená platforma. Podle dokumentace podporuje Yahoo protokol i na straně cizích aplikací přenos obrázků či jiných souborů. Těmi mohou být třeba krátké mluvené vzkazy. Běžný hovor však možný není. Historii zpráv je nutné řešit na straně klienta, neboť na serveru nezůstává uložena.

Podporovaná komunikace v API:

  • textové zprávy
  • přenos souborů (vč. fotek a zvuku)

ICQ

Popularita ICQ významně klesla s příchodem Facebooku, na který se přesunula většina mladších uživatelů. ICQ nikdy nemělo otevřené API a klienti třetích stran vznikaly především díky reverznímu inženýrství. Tomu byl podroben proprietární protokol OSCAR, který AOL využívalo a díky tomu vzniklo v roce 2009 nejvíc aplikací využívající pro komunikaci právě ICQ a související AIM. Současné služby, které ICQ podporují, fungují tak trochu setrvačností a díky tomu, že se od roku 2010, kdy došlo k převzetí skupinou Mail.ru, prakticky nic nezměnilo.

A ti další...

Pak tu máme ještě další méně rozšířené a tím i méně známé služby pro rychlou internetovou komunikaci, nejčastěji běžící na otevřeném protokolu XMPP, známý také jako Jabber. A jak ukazuje twít tvůrců jedné takové služby, možná právě díky uzavírání ostatních komunikačních plarforem nyní opět začala růst obliba té otevřené:

Ovšem ačkoli Imo.im rezignovalo na svou univerzálonost a možnosti využívání API komunikačních protokolů jsou omezené, stále existuje řada služeb, které si s více protokoly zároveň poradí. O těch nejzajímavějších se dozvíte v druhé kapitole

Témata článku: Software, Web, Zásadní omezení, Otevřený protokol, Mail.ru, Zabí, Google Plus, Skupinový chat, Řada služeb, Google Hangouts, Poslední trend, Mobilní hráč, Pro Plus, Univerzální protokol, Yandex, Běžný hovor, Univerzální aplikace, Komunikační aplikace, FB messenger, Proprietární protokol, Chybová hláška, Nostalgie, Hlavní funkčnost, Oscar, Platforma


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11