Co všechno vlastně umí touchpad?

Stejně jako je tomu u většiny přístrojů a zařízení, i u touchpadů zná jen malé množství lidí všechny možnosti, které tato periferie skýtá. Ukážeme si, co vše se dá s aktuálními ovladači Synaptics nastavit. V závěru článku je pro vás připraveno i malé překvapení.
Co všechno vlastně umí touchpad?

V komentářích u krátkého článku o tom, co všechno vyvíjí ve svých laboratořích firma Synaptics, jsem zjistil, že zdaleka ne všichni uživatelé notebooků znají funkce, které jejich touchpad má, nebo může mít. Krátká sonda po mém okolí mi tuto domněnku jen potvrdila. Pojďme si tedy představit možnosti, které tento v pravdě velmi univerzální pomocník má.

Rozebereme si nastavení ovladačů touchpadu, které jsou ke stažení ze stránek výrobce a usídlily se prakticky v každém notebooku. Najdete je v nastavení myši v ovládacích panelech. V případě, že máte povolenou signalizaci v systémové oblasti pak ještě u ikonky vedle hodin.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

V první použitelné položce Tapping lze zapnout či vypnout klikání na plochu touchpadu. Pokud na touchpad klepnete a zvednete prst, bude to systém považovat za kliknutí na levé tlačítko myši. Zřejmě berete tuto funkci jako samozřejmost a někteří se mohou i podivovat, jak ji někdo může vypnout. Vězte ale, že při cestování v udrncaném autobusu jsem toho nejednou nechtěně víc naklikal, než najezdil kurzorem. Vysvobozením bylo až vypnutí „tappingu“ a klikání omezené pouze na levé tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek

V záložce Tap and drag najdete dvě položky – Tap again and hold to drag a Locking Drags.

Klepněte pro větší obrázek

První z nich, Tap again and hold to drag povolí přetahování předmětů bez toho, abyste museli sáhnout na tlačítka pod touchpadem. K tomu, abyste mohli objekt přetáhnout, je třeba na něj dvakrát klepnout, po druhém klepnutí však nezvedejte prst. Pak už můžete vybraný objekt přesunout, kam je libo. Pokud tuto funkci vypnete, lze k přetahování použít zmáčknutí levého tlačítka. Položku Locking Drag lze zaškrtnout v případě, že máte výše uvedenou funkci Tap again and hold to drag povolenou. Slouží k tomu, abyste při přetahování na delší vzdálenosti mohli zvednout prst z touchpadu a přehmátnout si. Položka zůstane uzamčená v „přetahovacím“ módu, takže můžete po přehmátnutí pokračovat v tažení. Tažený objekt pustíte krátkým klepnutím na plochu touchpadu.

Velmi zajímavá je položka Tap zones.

Klepněte pro větší obrázek

V ní lze přiřadit klepnutí na každý ze čtyř rohů touchpadu jednu z mnoha funkcí:

 • No zone – deaktivuje vybranou zónu
 • Secondary Click – obdoba stisku pravého tlačítka myši
 • Middle Click – emulace stisku prostředního tlačítka myši
 • Button 4 Click, Button 5 Click – obdoba tlačítek zpět a vpřed na myši nebo speciální funkce
 • Button/Zone/Gesture completely disabled – Tlačítko/zóna/gesta deaktivováno (po pravdě mi význam této položky uniká, nevšiml jsem si, že by se nějak projevovala)
 • Jump to start button – přemístí kurzor na nabídku start
 • Jump to the menu of the current Window – skočí na menu aktuálního okna
 • Minimize the current window – minimalizace aktuálního okna
 • Maximize the current window – maximalizace aktuálního okna
 • Scroll the current window up, down, to the left to the right – klepnutím se posune obsah v navoleném směru (tato funkce alespoň u mě v některých oknech nefunguje)
 • Send a double left button click – emulace dvojkliku levým tlačítkem
 • Browse backward one web page – o jednu webovou stránku v prohlížeči zpět
 • Browse forward one web page – o jednu webovou stránku v prohlížeči dopředu
 • Reload the current web page – znovunačtení aktuální stránky
 • Go to web page in your default browser – otevře zvolenou stránku v předvoleném prohlížeči
 • Stop loading current webpage – zastaví načítání webové stránky
 • Press the Page Up, Page Down, Up, Down, Left, Right Arrow key – emulace stisku jedné ze jmenovaných kláves
 • Record and play a sequence of keystrokes – u této funkce se zastavíme níže
 • Run a program of your choosing – spustí program dle výběru po stisku tlačítka configure

 

Go to a web page - kliknutím na configure lze zadat webovou adresu, která se při klepnutí otevře v předvoleném prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek

 

Record and play a sequence of keystrokes slouží k záznamu sekvence kláves. Po klepnutí na tlačítko start se zaznamená vše, co na klávesnici zmáčknete, včetně klávesy Backspace. Chcete-li umazat poslední stisknutou klávesu, klepněte kurzorem na tlačítko back. Tuto sekvenci stisků pak ovladač zopakuje ve vybraném okně.

Klepněte pro větší obrázek

 

Položka Tap Zone Sizes vám dovolí nastavit rozměry jednotlivých zón pro klikání.

Klepněte pro větší obrázek

 

Buttons – zde lze aktivovat a deaktivovat tlačítka u touchpadu, nebo jim přiřadit některou z výše uvedeného výčtu funkcí pro Tap zones.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

 

Virtual Scrolling – zde můžete vypnout či zapnout zóny touchpadu, které fungují jako skrolovací kolečko myši, na rozdíl od myši však pro horizontální i vertikální směr.

Klepněte pro větší obrázek

 

Long distance scrolling slouží k nastavení chování při pohybu po rozsáhlých dokumentech. Pokud máte zaškrtnutou položku Enable coasting, při zvednutí prstu z touchpadu skrolování v dokumentu pokračuje stejnou rychlostí, jakou mělo v okamžiku, kdy váš prst touchpad opustil. Zastavit se dá tím, že prst položíte zpět na touchpad.

Při zaškrtnutí Enable EdgeMotion when scrolling při dosažení okraje touchpadu skrolování v dokumentu pokračuje, aniž byste museli pohnout prstem.

Položka Scrolling Speed je snad jasná, jde o nastavení rychlosti skrolování.

 

Klepněte pro větší obrázek

 

V záložce Scrolling Region lze nastavit velikost zón, které má ovladač považovat za skrolovací. Nastavte vhodný kompromis, aby šlo snadno skrolovat, ale přesto zůstal dostatek prostoru pro běžnou práci s kurzorem.

Klepněte pro větší obrázek

 

Ve Scrolling selection můžete navolit, zda se má při skrolování posouvat obsah aktuálně vybraného okna, nebo obsah okna, které je právě pod kurzorem.

Klepněte pro větší obrázek

 

Ve skupině Pointer Motion lze nastavit chování kurzoru při běžném pohybu.

V záložce EdgeMotion lze nastavit, zda při dosažení okraje touchpadu chcete, aby kurzor pokračoval stejným směrem do okamžiku než zvednete prst. Máte na výběr ze tří možností, zakázat tuto funkci, používat ji jen při tažení objektů, nebo zda ji chcete používat i při běžném pohybu kurzoru.

Klepněte pro větší obrázek

 

V podnastavení EdgeMotion Region můžete zvolit velikost zóny pro automatický pohyb.

Klepněte pro větší obrázek

 

V podnastavení EdgeMotion Speed pak můžete vybrat, zda má být rychlost posunu závislá na tlaku na touchpad, nebo konstatní.

Klepněte pro větší obrázek

 

Constrained Motion – tato položka má nalézt uplatnění především v kreslících programech. Při lechtání touchpadu v kombinaci s nastavenou klávesou se má kurzor posouvat buď vodorovně nebo svisle. Po pravdě nemyslím, že by tato volba měla nějaký smysl, protože neznám kreslící program, u kterého by nešlo rovnou čáru, nebo čáru natočenou o určitý úhel se stisknutým shiftem namalovat. Zvládne to dokonce i malování ve Windows.

Klepněte pro větší obrázek

 

Slow motion slouží ke snížení citlivosti kurzoru při stisku zvolené klávesy. Tato funkce už je o něco užitečnější.

Klepněte pro větší obrázek

 

Pokud máte problém trefit se u některých oken na ovládací prvky umístěné u jejich okraje, aktivujte funkci Sticky Borders. Ta zabrání tomu, aby vám kurzor z aktivního okna utekl, zůstane „přilepený“ na okraji okna. Pokud chcete okno opustit stačí jen zvednout prst, znova jej položit, projet dál a jste venku.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Univerzální pomocník, Borders, Start Up, Skrolovací kolečko, Nerv, Mezerník, Zone, Touchpad, Arrow, Enable, Pointer, Click, Vybrané okno, Nenápadná aplikace, Běžná klávesa, Keystroke, Hold, Refresh, Jump, Slow, Sketch, Button, Určitý úhel, Slow motion, Browse


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky