Co všechno umí kapesní počítač s Pocket PC?

Čas od času se mě někdo z okolí zeptá, co všechno že ta malá stříbrná placka umí a na co mi vlastně je. Věřím, že každý potenciální zájemce si klade tu samou otázku; proč si tedy všechny dovednosti kapesního počítače s Pocket PC neshrnout?
První kapesní počítače měly za úkol spravovat čas, ukládat informace jako telefonní čísla, kontakty na kolegy a firmy, zaznamenávat poznámky a hlavně presentovat svého majitele. Tyto jednoduché úkoly umí dnešní kapesní počítače na výbornou. Vyměňují si data se stolním počítačem, ne nadarmo se jim říká „prodloužená ruka PC“. Velký Bill Gates však budoucnost vidí v barvách, multimédiích, univerzálnosti zařízení a co největší možnosti rozšíření. Tato idea se plnila již za prvních Win CE a o to víc se plní s dnešním Pocket PC. Podívejme se tedy, co všechno dnešní iPaqy, Jornady a Cassiopeie dokáží.

Nutno hned z počátku podotknout, že ne všechny níže zmíněné funkce bude mít kapesní počítač ihned po koupi. V první části se podíváme na vestavěné programy, které majitelé dobře znají. V druhé části se podíváme na dovednosti, které PDA získá až instalací programu.

Poznámka: Chtěl bych upozornit, že následující text se může stávajícím majitelům kapesních počítačů zdá zbytečný a nudně samozřejmý. Jsem si však jist, že neznalému čtenáři či zájemci o kapesní počítač může být článek užitečný.

PIM – správa osobních informací

PDA obsahují Pocket Outlook, souhrn několika aplikací: Kalendář pro správu času , Tasks - úkoly, poznámkový blok s možností nahrání zvukové poznámky pomocí vestavěného mikrofonu, kontakty a konečně práce s poštou. Všechny položky jsou synchronizovány se stolním počítačem.

Pošta vždy a všude

Po stažení pošty do stolního počítače se všechny emaily přenesou do PDA. Zde si je můžete číst a hned na ně reagovat. Maily se při příští synchronizaci přenesou zpět do stolního počítače, odkud putují k příjemci. Za pomoci mobilního telefonu, infraportu a nejlépe rychlých datových přenosů (HSCSD či GPRS) můžete svou poštu stahovat třeba na výletě v lese. Při odesílání nejste ničím omezeni. K emailu můžete vedle jakéhokoli souboru v paměti PDA přiložit i hlasovou poznámku. Za zmínku také stojí MSN Messenger jakožto známý IRC klient ze stolních počítačů. Opět – s vhodným připojením nejlépe přes GPRS můžete být na přijmu vždy a všude.

Word a Excel

Součástí operačního systému jsou i dva velmi důležité programy – Pocket Word a Pocket Excel. Oproti svým „dospělým“ kolegům na PC toho moc neumějí, pro jednoduchou práci v terénu – zadávání textu či příprava tabulky – bohatě stačí. Po připojení externí klávesnice (cena dva až pět tisíc korun) může PDA hravě nahradit velký a těžký notebook. Včetně češtiny. Program na podporu je v základním balení.

Přehrávání hudby a videa

Windows byla vždy tak trochu multimediální. Z hardwarové stránky k tomu mají dobré předpoklady – dnes již barevné displeje s vcelku vysokým rozlišením a barevnou hloubkou, reproduktor, mikrofon, stereo výstup na sluchátka či externí reproduktory, ale hlavně silný procesor. Vestavěný Media Player umí několik věcí: Přehrát video (MPEG1) a hudbu ve formátech Mp3, WMA a WAV, první dvě v různých datových tocích včetně VBR. Kvalita je vcelku slušná – hodně záleží na sluchátkách. Pracujete-li však při poslechu v jiných programech, hudba se občas přeruší. PDA tedy může sloužit jako náhrada Mp3 přehrávače a s přídavnou paměťovou kartou můžete u sebe nosit i několik alb současně. Tvorba videa ve formátu MPEG1 je velmi jednoduchá a také užitečná, jak jsme si popsali dříve.

Čtení elektronických knih

Aplikace Microsoft Reader umožňuje čtení internetových knih na displeji kapesního počítače. Této moderní vymoženosti se předvídá velká budoucnost. Zatímco knih v anglickém jazyce jsou na Internetu „kila“, český jazyk pokulhává. Úprava klasické knihy do elektronického formátu není žádný med a vzhledem k počtu čtenářů se často nevyplatí. Server Palmknihy.cz však nabízí stovky elektronických dokumentů zdarma. Blíže jsme si o čtení knih na PDA již pověděli.

Čtení internetových serverů offline i online

Čtení internetových deníků offline je (nebo spíše bylo) jednou z nejvyužívanějších možností kapesních počítačů. O to se stará zejména program/služba AvantGo. Po registraci si jednoduchým způsobem zvolíte internetové deníky (české ale i zahraniční) a program při připojení stáhne aktuální upravené stránky do kapesního počítače. Zde si můžete stránky pročítat běžným způsobem, ošizeni nejste ani o obrázky nebo diskuse.

Vrátím se k poznámce v prvním řádku. AvantGo bylo velmi oblíbené a rozšířené do 20. února tohoto roku. Od tohoto dne společnost omezila dostupnost služby a zavedla komerční provoz. Po denících byly vyžadovány horentní sumy, pro představu – tisíc dolarů za 9-100 uživatelů, 4 tisíce za 101 až 500 uživatelů atd.... Netřeba říkat, že tato částka je i pro velké světové servery vysoká a nerentabilní. Naštěstí internetové deníky své upravené stránky nezrušily a vyčkávaly, co se bude dít. Nyní AvantGo změnilo názor a služba je opět k dispozici. Paušály budou vyžadovány individuálně zejména od internetových obchodů či reklamních stránek. Deníky mají tedy opět „zelenou“, ale jen do počtu jednoho tisíce uživatelů, což u českých serverů téměř nehrozí. Čtení offline by mělo tedy mít na PDA opět zelenou.

Samozřejmě si můžeme číst plnohodnotný Internet i online, opět díky datovým přenosům mobilních telefonů. Jediným omezením je rychlost, ani ne tak načítání – záleží na typu spojení – ale spíše posunu obrazu po stránce a překreslování grafiky. Každopádně je to slušně použitelné. Na kapesním počítači můžete také online surfovat, když je přístroj posazen v kolébce. To často využívám, je-li některý ze členů rodiny na Internetu, ale nechce mne pustit :-).

To byl krátký přehled umu, kterého dosáhne každý kapesní počítač s Pocket PC, většina výše uvedených aplikací je totiž ve standardní dodávce. Krása kapesního počítače však spočívá v možnostech rozšíření, jak hardwarového, tak i softwarového. V následujícím přehledu si ukážeme několik užitečností, díky kterým budete mít svůj kapesní počítač rádi mnohem více.

Film na PDA? Žádný problém!

Komprimace v DivX je mnohem dokonalejší než prehistorický MPEG1. K přehrávání v PDA slouží program PocketDivX Player, k tvorbě a úpravě na PC poslouží známý VirtualDUB. Zatímco klasické MPEG1 zabírá v rozumném rozlišení a datovém toku zhruba 2MB na jednu minutu, v DivX kompresi je reálná zhruba polovina. To znamená, že na paměťovou kartu o velikosti 128 MB dáte třeba celý film. Svůj oblíbený film (své oblíbené filmy) můžete mít vždy s sebou. Záleží jen na paměťové kapacitě.

Flash

Také Flash není pro kapesní počítač žádný problém. Stačí nainstalovat Macromedia Flash Player for Pocket PC. Pravdou je, že zatím mnoho aplikací pro PDA není, je však jen otázkou času, kdy se tento fenomén rozšíří i do kapesních počítačů.

Tvorba www stránek

...není na PDA nic opravdu těžkého. Marně jsem hledal nějaký „pocket Homesite“ či „pocket Golden HTML editor“, musíme si tedy vystačit s Wordem a Explorerem. Při tvorbě jsem narazil na jediný opravdu triviální problém: Word nepodporuje ukládání souboru jako .HTML, musíme tedy zdrojový kód uložit jako čistý text (což Word umí) a soubor nadrzo přejmenovat. Ovšem znalí vědí, že změnit příponu souboru je v základním File exploreru velký problém. zde nám pomůže program dTree, který příponu změnit umí. Textový soubor změníme na .HTML a otevřeme v Exploreru (zde doporučuji odtrhnout Wiew – Fit to Screen, stránka bude vypadat jako na velké obrazovce). Pocket Explorer umí zobrazit rámce, nemělo by mu činit problém ani DHTML, Java či VB script apod.

Posílání SMS přes mobilní telefon

Existují programy – třeba easySMS, jenž umožní napsat SMS na PDA a odeslat ji infraportem do mobilního telefonu. Některé programy umožňují i stahování textovek a jejich archivaci.

Čtení časopisů ve formátech PDF

Většina tištěních časopisů Computer Pressu má i svou elektronickou podobu ve formátu PDF. Známý Acrobat Reader ze stolních počítačů se konečně nastěhoval i do PDA, nic nám tedy nebrání vzít si nové čísla časopisu s sebou do kapsy. Chtěl bych podotknout, že čtení je velmi pohodlné a zobrazování velmi rychlé! O Acrobat Readeru pro Pocket PC jsme blíže psali.

Prohlížení obrázků

Barevný displej s vysokým rozlišením si přímo říká o obrázky. To není pro Pocket PC žádný problém. Oblíbené fotky svých známých, kamarádů či své drahé polovičky můžete mít vždy u sebe. Nejvhodnější prohlížeč si můžete vybrat z této stránky.

PDA jako školní pomůcka

Existují programy, které dokáží pomoci všem studentům a školákům – třeba opravdu hezky propracovaná tabulka prvků, v základním balení Compaq iPAQ je překladový Anglicko-český slovník a mohli bychom pokračovat dále.

Hry

Hry provází počítače už od prvopočátku. Nevyhnuly se samozřejmě ani kapesním počítačům a občas mi připadá, že je k mání víc her než užitečných programů. Zahrát si můžeme téměř vše: Od Dooma či „kvejka“, přes klasické arkády až po karetní hry. Dnešní PDA si v ničem nezadá s Gameboyem.

PDA jako mobilní telefon

Díky rozšiřujícím možnostem většiny kapesních počítačů se může vaše PDA proměnit i v mobilní telefon či GPS navigátor. Dnešním trendem je spojování kapesního počítače s mobilním telefonem – živými důkazy jsou Sagem WM3050, Siemens SX-45 či Trium Mondo. Výhody jsou zřejmé, nemusíte mít dvě zařízení a datový přenos směřovat přes infraport. Nevýhodou bývají větší rozměry. Ostatně – přečtěte si recenze výše zmíněných přístrojů.

PDA je tím, čím jej uděláte

Jak jsem již na začátku zmínil, kapesní počítač je tím, čím jej uděláte. Buď programem nebo kouskem kompatibilního hardwaru. Napadá mne ještě mnoho a mnoho věcí, které běžné PDA s Pocket PC slušně supluje, třeba kalkulátor, kapesní svítilnu, měřič světového času, konvertor měn, prostředek pro tvorbu vlastních log na Nokii, dálkové ovládání na cokoli a tak dále. Shrnuto a podtrženo – kapesní počítače na platformě Pocket PC jsou nejuniverzálnějším zařízením svého druhu. Zatvrzelí příznivci Palmu a Psionu mi snad tuto odvážnou, leč pravdivou větu odpustí.
Diskuze (12) Další článek: Volný a Pandora v novém

Témata článku: Mobilní telefony klasické, Stolní počítač, Velký problém, Základní věc, Rozumné rozlišení, Cassiopeia, Oblíbený program, Sluchátka k počítači, Dnešní video, Čtení, Velký soubor, Klasický problém, Offline, PDF Reader, Sluchátka s mikrofonem, Pocket, Klasické telefony, Elektronický formát, Stolní počítače, Mobilní telefony recenze, Mobilní hra, Kapesní počítač, Med, Elektronická sluchátka, Mikrofony k pc


Určitě si přečtěte

Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní