Autoruns. Nic se instalovat nemusí a je přehledný.
Ještě se zapomnělo na plánovač úloh. Vůbec se na něj zapomíná, přitom právě tam se často schovává malware, protože úlohy naplánované tímto způsobem nejsou msconfig vidět. A kromě plánování podle času se dá naplánovat na různé událocti, start systému, přihlášení, vložení flešky, navázání síťového spojení také se dá spuštění oddálit, čímž sde start odlehčí, prostě možnosti jsou skoro netušené. Ale hlavně právě toto místo stojí za pozornost, protože mnohé "užitečné" programy i malware (respektive jejich spoštěče) se mohou schovávat právě zde. Ale jinak kromě tohoto msconfig snad pokrývá vše.
Jinak autoruns umí automaticky všechny nalezené programy porovnat s VirusTotal databází - jen se to musí zapnout.
Jak už tu někdo psal, provázanost služeb ve win 10 je docela velká, Pokud si je "laděním" nedojebete ihned, je docela velká šance, že se to následně projeví u budoucí větší aktualizace. Aktualizační program kontroluje, nenajde, vyhodí chybu a kdo si vzpomene, že před půl rokem něco zakázal.
Názor byl 1× upraven, naposled 29. 10. 2019 16:26
Děkuji za pěkný článek, který přehledně mapuje, co se kde dá povypínat. Akorát mi chybí nějaké konkrétní rady. Je těžké odhadnout, co skutečně není třeba, aby běželo bez hlubší znalosti OS.Dále by se mi líbilo, kdyby se autor věnoval ještě Scheduleru a v něm další spousty úloh, které se spouští... Děkuji
V článku to vůbec není zmíněno, ale podrobnou analýzu bootu lze provést pomocí Windows Performance Toolkitu, který je součástí Windows SDK.Stručný návod zde: https://www.raymond.cc/blog/analyze-windows-7-pe...
Doporučovat uživatelům aby si nainstalovaly takovej pochybnej balast, to se může stát jen na živě.
Proč stále ještě není v záložce "Služby" ve Správci úloh možnost hledání? Proč se musí uživatel ručně prohrabávat stovkami služeb, než najde tu správnou, která se jmenuje jinak v angličtině a jinak v lokalizovaném Windows?
Protoze MS.
Ja vul cekal, ze se dozvim, ktere Windows sluzby lze tedy bez nebezpeci zakazat (bezi tam spousta zbytecneho balastu, alespon pro vetsinu beznych uzivatelu) a dozvedel jsem se, ze si to mam najit na internetu. 😃Genialni. Plus dalsi balast v podobe nesmyslnych aplikaci navic.
Takových "návodů" je tu většina. Ono je přece jen rychlejší, napsat takový "návod", než se do toho pustit sám a napsat skutečný návod, postup.
Ja vim, mel bych uz na to byt zvykly, ale vzdycky se po case necham znovu nejak nachytat. :)Tohle je fakt jak neco z amaterske prirucky "poprve u pocitace".
Já bych řekl, že pro počítačového anafalbeta, je takový článek úplně k ničemu. Pokročilejší uživatel, si to aspoň dokáže dohledat, pokud umí anglicky, protože v češtině, moc návodů, není.
Jasne, mel jsem na mysli prave takovou tu prirucku, co vychovava z lidi uzivatele, kteri si do pocitace instaluji deset "vylepsovacich" programu tretich stran, zrychlovacu a cisticu, po jejichz pouziti to vetsinou chce odnest na servis. :p
Páni. Co se komu stalo, že se zabýváme informacemi jak vypnout programy a služby, které zpomalují start na Windows 10? Škoda, že msconfig ořezali, že už nejde zakázat programy po spuštění rovnou v něm, ale musí se nyní hledat ve Správci úloh.
Názor byl 1× upraven, naposled 25. 10. 2019 10:20
Z bláta do louže 😀
tipuju nejvíc stahování pro BOOTRACERje to barevné, má to velké ikony a velké číslato se bude píčusům z kanceláří líbitnavíc je to pro nekomerční použití zdarmapíčusové v kancelářích jásajísice netuším kdo a proč a nač by chtěl něco takového využívat komerčně, ale proč ne, že? píčusům v kancelářích zdar!
Názor byl 2× upraven, naposled 25. 10. 2019 00:51
Škoda že tihle kreténi nedostávají instantně ban.
To Zogoth: To je marná práce. Když vidím podobné "příspěvky" tak se mi vybaví jak: Shovel Prudič,co vyšel z 8 třídy,dal nic, ukradne před Lídlem skládačku ( na horalu by si nevedel rady s prehazovackou) tu streli v zastavarne, za to poridi 10 let stary notas, (nabijet muze tajně v hospode,doma v pronajmu je elektrika ustrizena) pripoji se na sousedovu wifinu a pusti se do hodnocení programů. A to anonymne. Parádní.Tihle mamrdi jsou daní za digitalní svobodu.
Popsal jste velmi vynalézavého člověka a cílevědomého člověka. Aby někdo vynaložil takovou snahu jen kvůli hodnocení programů, to jsem ještě neslyšel.
Před 25 lety jsme byli na internetu anonymní všichni, nikomu to nevadilo, nikdo se nad tím nepodivoval, všichni jsme byli spokojeni.Dnes?To si takhle přijde nějaký Žižka, který si o sobě myslí bůhvíco a proto vždy a všude píše své jméno. Pak začne hodnotit znalosti druhých a přitom ani neumí používat diskuzi pod článkem. Úplně zbytečně píše "To Zogoth:", když je už z pouhého odsazení jasné komu odpovídá.A dokonce, protože on je ten správňák nejmorálnější a nejuctivější, píše velké písmeno v nicku, kde ho ani sám zogoth nemá.Druhým říká cosi o 8. třídě a přitom jeho češtinářské schopnosti nedosahují ani učiva 4. třídy.Kdyby neměl u svého důležitého jména ikonku W10, řekl bych si, že na samsungu se v MHD blbě píše, ale on neumí ani používat klávesnici.Asi nějaký píčus z kanceláře.
Banovači všech zemí, vyližte si prdeI!
Prudiči, proč nedovolíš ostatním uživatelům samostatně se rozhodnout jestli budou svůj drahocenný čas věnovat čtení prudičů nebo ne? Když už by nemohl existovat privátní ban, pak další jediný krok je demokratické hlasování. To že ty si nedovedeš představit který prudiče nechceš číst, případně i když ty chceš číst úplně všechny slinty, musíš se smířit s tím, že některým uživatelům stačí jen pattern, aby se mohli rozhodnout i s ohledem na budoucnost. Proto je tvoje posílání banovačů do prdele krátkozraké a trapné dospělej chlapče.
Existuje někde zdroj kde by bylo vysvětleno k čemu jednotlivé služby ve Winows přesně slouží? Mnohé jsou pojmenovány značně bizarně.:-O
Popis služieb nájdeš priamo v systéme pri každej službe.
Mnohé jsou pojmenovány - i popsány - značně bizarně, takže to moc nepomáhá
Vypínám pouze ty, o kterých vím co dělají. Stejně postupuji při úpravě registru. Vypínat divně znějící, často očíslované systémové služby není moc vhodné, protože může dojít k deaktivaci potřebných funkcí systému. Nehledě na to, že při větší aktualizaci OS budou opět aktivovány. Při rozkliknutí, většina služeb zobrazuje stručný popis a co ovlivňuje, mnoho si jich instalují aplikace, pak se lze orientovat přímo názvem. Některé vypnout nelze u jiných lze vypnout automatiku — ruční spouštění, další lze zcela zakázat. Příklad: Služba NVIDIA Display Container LS, je vyžadována pro Ovládací Panel NVIDIA (bez ní nepracuje), zatímco služba NVIDIA Telemetry Container jen šmíruje a lze ji zcela deaktivovat.
Pro Windows 7, jsem kdysi viděl stránku, kde bylo popsané, jaké služby povypínat a k čemu ty služby jsou. Už ale nevím, kde je. Pro Windows 10, jsem nic tak podrobného nenašel. Takže zbývá, si každou službu, kterou chci vypnout, vygooglovat. Samozřejmě, je dobré mít zálohu Windows. Když se něco při vypínání služeb pokazí, žádný problém, prostě Windows obnovím ze zálohy.
Ja od čias Windows XP používam tento zoznam http://www.blackviper.com/XP tam už nieje (kto by ho už používal), ale novšie verzie sú pekne popísané. Svojho času som vedel XP orezať na cca 14 služieb so spotrebou RAM okolo 90 Mb. A fungovalo v ňom všetko pre bežného užívateľa (jasné, nefungovalo napríklad zdieľanie tlačiarne alebo logovanie do domény, ale aké % domácich užívateľov to potrebovalo?)
Ještě je potřeba přepnout windows do angličtiny, český překlady systémových věci je fakt peklo
To je ta stránka, kterou jsem měl na mysli. Jak už tu ale někdo psal, u Windows 10 se to mění, díky těm jejich půročním upgradům, kdy člověk neví, co MS zase překope.
Pro W10 globálně ani takový seznam nemůže existovat. Mohl by existovat pro konkrétní build W10 (MS občas mezi buildy udělá ve službách "škatule hejbejte se")
Ano, to práci s W10 také významně "vylepšuje"... 3-[
Pokud bude upgrade jen jednou za rok, jak se slibovalo, tak už by ten Seznam šel udělat, ale kdo by ten Seznam, každý rok aktualizoval, že?
Mám ošetřené co se spouští s OS, vč. služeb, registru a aplikací. Je to už moc let, co jsem zjistil, že systémové prostředky zbytečně obsazují nesmyslné programy, často nechtěné mininesmysly, otravné, spouštějící mnou nevyžádané procesy, upozornění (nepotřebuji), aktualizace (tohle si řídím sám), prostě bordel. Slušná aplikace umožní v GUI zastavit vše, co nepotřebuje ke své činnosti. Vystačím si s CMD > regedit, ProcessExplorer (cokoliv je třeba stopne, bez milosti, interní aplikace se někdy cuká!), ProcessMonitorem (zjistí skoro každou požadovanou činnost) a Autoruns.> Opakuji, chci systém a aplikace, které dělají jen to, co jejich tvůrci nabízejí, proto jsem je instaloval, nic víc!
Pan blábolil jede evidentně ještě na xp.
Já třeba ty XP pořád považuji za lepší a přehlednější Windows, než jsou W10. 😝
Názor byl 1× upraven, naposled 25. 10. 2019 08:30
Windows XP v sobě by default také obsahovaly spoustu zbytečného balastu.
... který ale šel docela dobře odstranit, podle potřeby.
Jestliže se uživatel musí starat o "věci pod kapotou", je takový operační systém pro neodborné uživatele nevhodný.
Starat se o to nemusis. Zaplat si odbornika, ktery ti to udela. Nevim, proc se porad udrzuje fama, ze pocitac je neco, co musi byt pro vsechny jednoduche. Pracku si taky sam neopravujes.
Protože to tak běžně je a často to tak funguje.iPhone, Mac, Chromebooky...Nemusí to být jednoduché pro všechny. Někdo si pořídí auto s autopilotem, případně automatem, někdo chce mít manuál, užije si práci se spojkou a je mu líto, že nemůže brzdu na každém kole ovládat zvlášť.
nepochopil, nevadi
Největší brzdou je plotnový disk 😀
Hm, já si pamatuji doby, kdy OS z plotnových disků startovaly docela v pohodě. Jo, to z disketama to bylo něco úplně jiného... 😉
To se nedá vůbec srovnat. Taky mi nabíhaly XP nebo win 7 pár sekund, ale pak člověk čuměl na plochu a nemohl nic dělat, protože disk makal jak vzteklej. SSD je prostě uplně neco jinýho.
Kdy? :-O I DOS v době své slávy startoval déle, než mi teď naběhnou desítky ... https://www.youtube.com/watch
Jenze tobe nenabihaji ciste desitky, tobe startuji z hibernace.A to co jsi dal jako odkaz je hlaseni biosu a pak hromada nejakeho balastu. A to vubec nepocitam pomalost disku v te dobe. Zkus si trebas nabootovat z flash s freedosem. Mozna budes prekvapen s tim, jak jsou desitky pomale i pri tom svem castecnem startu z hibernace.
Tak to bych se ohradil. Ten příklad z YouTube je nějaký špatně nastavený config.sys a autoexec.bat plný balastu. Mě DOS startoval bleskově a narozdíl od Windows běželo jen to, co jsem skutečně potřeboval. 🙂
Pokrokom je uz to ze v zozname balastu nie je CCleaner
Kdysi v dobách dávných XP šlo polovinu věcí vypnout, aniž by byla ohrožena stabilita OS. Dnes v 10 vypnu jednu službu a hroutí se i zdánlivě nesouvisející procesy. Stává se z toho nepřehledný balast sám o sobě.
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 10. 2019 19:25
To se vám zdá, ono se to hroutí i když se nic nevypne 🙂
Polovinu? Me jich tan bezelo asi 15. Desetina dneska. A pridana hodnota? NULA. Jen zasirani pameti a vykonu. Pokrok!
Windows je sám o sobě zpomalovač 🤣
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 10. 2019 20:12
Já bych to vyléčil v cmd - format c:
To sem dělal nepomohlo.
Tak potom už jedině s receptem do lékárny 🙂
A k tomu je třeba stáhnout si 3 balasty do pc...
Tak zrovna ten Autoruns se instalovat nemusí. Jenom se spustí aplikace. Dokonce tu aplikaci koupil Microsoft.
Neužitečný software je ten, který člověk nepoužívá. A jelikož Windows to sám neumí, tak logicky, na to člověk musí použít nějaký software, že? Není pak problém, ho pak odinstalovat, po tom, co člověk povypíná, co nepotřebuje...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.