Co všechno nabízí Google? Je toho hodně…

Pokusil jsme se zjistit, co všechno nabízí Google. Po několika hodinách objevování však stále mám pocit, že něco chybí...

Google je jako vesmír, pořád narůstá a nikdo pořádně neví, jak je velký. Nových služeb a vylepšení těch stávajících přibývá takřka denně. Vše se propojuje, zdokonaluje, ale některé služby Google už také ruší. Před necelým rokem jsem se pokusil zmapovat všechny služby Googlu ve stejnojmenném článku, dnes přišel čas na aktualizaci.

Poznámka: řada služeb je přístupná i z českých variant webových adres. Pro zachování přehlednosti uvádím jen „com“ tvary, které však automaticky zobrazí české prostředí služeb, je-li k dispozici.

Vyhledávání

Vyhledávač je základ a tím to také všechno začalo. Za jeho úspěchem stojí jednoduchost, rychlost, přesnost a především velikost a rychlost aktualizace databáze indexů. Své příznivce si získává i doplňkovými funkcemi, a že jich je (seznam zde). Najdeme mezi nimi předpověď počasí, časové zóny, kalkulačku, převodník jednotek, slovník a mnoho, mnoho dalších. Z těch novějších zujme například vyhledávání v programech českých kin (více informací zde).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Google v roce 1998 a jak ho známe dnes

Kromě doplňkových funkcí má vyhledávač i několik celkových modifikací. Například vyhledávač obrázků, knih, vědeckých prací nebo třeba zpráv ze zpravodajských serverů. Také zde probíhají průběžné inovace, nově je například možné vyhledávat obrázky podle obsahu nebo barvy. Vše funguje i v češtině a s českými zdroji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávač obrázků • vědeckých prací • a knih

A co víc, Google vám umožní vytvořit si vlastní vyhledávač, který se bude chovat podle vašich preferencí. To se hodí, když chcete vyhledávat informace jen na vybraných serverech, například v oblíbených internetových obchodech. Můžete si také nechat vytvořit vyhledávací box pro vlastní web (více informací zde).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření vlastního vyhledávače je otázkou několika málo minut

Tradiční české vyhledávače dříve spoléhaly především na katalogy webových stránek, ve kterých se uživatelé mohli prokousat kategoriemi až k seznamu určitých tématických webů. Tento způsob vyhledávání nabízí samozřejmě i Google, a to v rámci služby Adresář. Google přitom vyzývá samotné uživatele, aby pomohli svými preferencemi adresář vylepšovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání stránek podle kategorií

Adresář: www.google.com/dirhp

Oblíbených vyhledávačů zboží máme několik a myslím si, že ten od Googlu přijde co nevidět. Google totiž touto službou disponuje samozřejmě také, ale zatím není lokalizována do češtiny.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávač zboží zatím není počeštěn

Překladač

Kdybyste některé z nalezených stránek nerozuměli, Google pomůže. Online překladač se postupně učí nové jazyky a v uplynulém roce v něm přibyla i čeština. Umí přeložit jednotlivá slůvka nebo i kompletní weby, novinkou jsou překlady dokumentů PDF a Microsoft Office (více informací zde).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je libo Živě.cz v angličtině? • zpravidla užijete opačného způsobu překladu

Zpravodajství 

České vyhledávače jsou zpravidla svázány s nějakým zpravodajským webem. Seznam s Novinkami, Centrum s Aktuálně. Google také přináší zprávy, ale jde na to jinak. Nabízí službu, která filtruje a sjednocuje zprávy z mnoha českých zpravodajských webů. A v oblasti techniky třeba také ze Živě. Na stránce zpráv se můžete přihlásit a nastavit si, jaké zprávy vás zajímají a jak se mají zobrazovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Víte, který zpravodajský web je lepší? Google vám udělá mix toho nejdůležitějšího ze všech • články z oblasti vědy a techniky • pokud chcete maximum čerstvých informací o tématu, hodí se vyhledávání ve zprávách

Na první pohled nelokalizovaná je funkce pro pokročilé hledání v archivu zpráv. Výsledky můžete zobrazit v podobě časové osy, do které jsou zasazeny výskyty zpráv s hledaným výrazem. Archiv anglických zdrojů je velmi rozsáhlý, ale v databázi jsou i české internetové zdroje. Stačí v pokročilém nastavení zvolit jazyk „Czech“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hledání v archivu zpráv • anglické zdroje sahají hluboko do historie • můžete hledat i v českých zdrojích

Příznivci RSS kanálů již jistě znají Google Reader, povedenou webovou čtečku. Je rychlá, přehledná a k dispozici ve stejné podobě na všech počítačích. V uplynulém roce v Readeru přibylo několik nových funkcí a hlavně se změnil design.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Google Reader je přehledná RSS čtečka • služba nabízí i zajímavé podrobné statistiky sledování zdrojů 

Nechcete-li zmeškat zprávy o svém oblíbeném tématu, ale sledování RSS zdrojů vám nevyhovuje, můžete si nechat zasílat informace o novém obsahu vámi sledovaného tématu na e-mail. K tomu slouží služba Google Alerts.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Když třeba chcete sledovat všechny novinky ohledně nové Nokie…

Kompletní zpravodajství o finančních trzích poskytuje služba Google Finance. Ta není lokalizovaná do češtiny, ale to cílové skupině uživatelů pravděpodobně nebude nijak vadit. Na jednom místě můžete sledovat vývoj akcií, burzovních indexů, články s finanční tématikou a mnoho dalšího. V přehledném výpisu zde dostanete aktuální informace o každé firmě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vše o financích na jednom místě • jak se vede Googlu

Témata článku: Google, Software, Web, Internet, Open office, Program, Marketing, Celá země, Indexing, Přehledná správa, ICQ, Google AdWords, Creator, Virtuální glóbus, Běžný dok, Google Docs, Online překlad, Analytics, Sponzorovaný odkaz, E-mailové upozornění, Google+, Vývojář, Rychlé posílání, Finance, Webové album, Notebooky na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor