Co vlastně je informační systém a jak souvisí s řízením?

Každý z nás snad alespoň jednou slyšel pojem informační systém, stejně tak většina z nás se domnívá, že přesně ví, co vlastně tento pojem znamená a s jakými typy informačních systémů se může v praxi setkat. Bohužel - skutečnost je přesně opačná.
Každý z nás snad alespoň jednou slyšel pojem informační systém, stejně tak většina z nás se domnívá, že přesně ví, co vlastně tento pojem znamená a s jakými typy informačních systémů se může v praxi setkat. Bohužel - skutečnost je přesně opačná. Obdobně jako v celé řadě dalších oblastí, jsou i zde představy odborné veřejnosti často odlišné od reality. A aby toho nebylo málo - mnohdy se mezi sebou dohadují také odborníci na slovo vzatí. Pojďme se spolu podívat na to, co vlastně může být za informačním systémem schováno a provést si jeho rozdělení podle hlediska, o kterém se dnes velmi často hovoří - podle vztahu k systému řízení.

Pod informačním systémem si asi nejčastěji představíme nějaký "rozsáhlejší" program, například pro skladového hospodářství podniku. Tato představa sice směřuje správným směrem, avšak je naprosto nedostatečná. Pod informačním systémem (někdy můžeme hovořit o výstižnějším pojmu informační soustava) musíme chápat celou řadu dalších zdrojů a prostředků. Asi nejvýstižnější definicí je ta, která pod informačním systémem rozumí široký komplex lidí, informací, vlastního systému řízení (tedy programového vybavení), technické prostředky (převážně pak hardwarové pozadí) a systém organizace práce uživatele v příslušné oblasti. Účelem celého komplexu je pak známá šestice - sběr, přenos, aktualizace, uchování a další zpracování dat za účelem tvorby a prezentace informací, které by měly zlepšit výkonnost uživatelů.

Sice se jedná o definici poněkud složitější, pokud však chceme pochopit postatu funkce informačního systému, nesmíme se na něj dívat odděleně od jeho okolí. Informace (pozor, pojmy informace a data není možné považovat za totožné) jsou v dnešní době mohutnou zbraní, a to nejen pro boj s případnou konkurencí, ale také v boji se svými vlastními nedokonalostmi a chybami. A kvalitní informační systém nám může pomoci tuto bitvu vyhrát.

Když už tedy víme, co si máme pod informačním systémem přesně představit, můžeme se ještě pokusit o jeho klasifikaci. Hledisek, podle kterých můžeme jeho rozdělení provést, je hned několik - od komplexnosti, přes účel až po vztah k systému řízení uživatele (zpravidla pak organizace). Podle tohoto, v současnosti často zmiňovaného hlediska, můžeme hovořit o transakčních systémech (operativní řízení), o informačních systémech pro řízení a systémech pro podporu rozhodování (taktické řízení) a o informačních systémech pro vrcholové řízení (strategické řízení).

Pod transakčním systémem (TPS) si můžeme představit systémy automatizující zpracování typických úloh, jako je účetnictví, různé evidence, rezervační či skladové systémy. Tedy takové systémy, ve kterých je výsledek na první pohled viditelný, převážná část práce s daty je prováděna při (případně těsně po) jejich vložení. Značná část informačních systémů, se kterými přicházíme každodenně do styku, je právě tohoto typu.

Informační systémy pro řízení (MIS) mají za hlavní cíl zpřístupnit různé přehledy či součtové sestavy (počty objednávek, celkové hodnoty odebraného zboží dle odběratele, zisk v jednotlivých měsících). Jejich hlavním cílem je usnadnit práci řídícím pracovníkům, zejména pak v oblasti kontroly výkonnosti svých podřízených (nejen osob, ale třeba také celého oddělení).

Systémy pro podporu rozhodování (DSS) jsou, zjednodušeně řečeno, nadstavbou pro MIS. Jejich hlavním cílem je umožnit provádění různorodých analýz, které by umožnily řídícím pracovníkům přijmout důležitá rozhodnutí. A protože sestavy čísel jsou sice vypovídající, ale málo přehledné, takřka každý DSS umožňuje prezentaci pomocí grafických výstupů.

Informační systémy pro vrcholové řízení (EIS) hrají jakousi pomyslnou integrační úlohu mezi všemi typy informačních systémů v organizaci používanými. Jejich hlavním účelem je poskytnout důležité informace (například včetně nalezení atypických odchylek) vedoucím pracovníkům, na základě kterých by mohli učinit strategické rozhodnutí o budoucnosti organizace. Typické je jednoduché ovládání a vysoká vypovídající schopnost výstupů (např. prostorové grafy).

Informační systémy v dnešní době tvoří podstatnou část naší existence. Jsou na mnoha místech, dokonce i tam, kde bychom je vůbec neočekávali. A s postupem času budou ještě důležitější. Laik nemusí dopodrobna znát většinu z výše uvedeného, ale lidé pohybující se v oblasti informačních technologií by měli mít v těchto pojmech jasno. Snad Vám uvedená vysvětlení pomohou k jejich pochopení. Byť ještě nikdo nikdy nikomu neutrhl hlavu za nedostatečné znalosti, jistě budete souhlasit s tím, že zařazení jednoduchého programu pro evidenci známek mezi EIS by nevypadalo příliš věrohodně. Zaměňovat pojmy (ať již úmyslně, či neúmyslně) se zpravidla nevyplácí.

Váš názor Další článek: Jak mohu ovlivnit, které soubory budou optimalizovány na rychlost při spouštění?

Témata článku: Software, Programování, Sestavy, Informační systém, Opačný směr, Celá organizace, Řízení, Laika, Důležitá část, Systém, Hlavní cíl, Jak, Opačná realita, Důležitá oblast, Jednoduchý typTýden mobilně: Přichází soumrak, anebo úsvit kompaktních telefonů?
Jan LáskaMartin Miksa
Kompaktní velikostTýden mobilně
12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie

12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

Vladislav Kluska
Deskové hry
Total War: Warhammer 3 v nových záběrech ukazuje akci a nové nápady

Total War: Warhammer 3 v nových záběrech ukazuje akci a nové nápady

Pokračování trategické série Total War nás opět vezme do světa Warhammeru.

Michal Maliarov
Creative AssemblyVideo
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Grafické karty jsou nedostatkové zboží kvůli velké poptávce ze strany hráčů, těžařů, ale i běžných uživatelů. Výrobci se snaží na situaci reagovat, avšak spíše než k uklidnění přispívají svými zmatečnými a často podivnými rozhodnutími ke znepřehlednění celého problému.

Jan Pánek
Články z Computeru