Co vlastně je informační systém a jak souvisí s řízením?

Každý z nás snad alespoň jednou slyšel pojem informační systém, stejně tak většina z nás se domnívá, že přesně ví, co vlastně tento pojem znamená a s jakými typy informačních systémů se může v praxi setkat. Bohužel - skutečnost je přesně opačná.
Každý z nás snad alespoň jednou slyšel pojem informační systém, stejně tak většina z nás se domnívá, že přesně ví, co vlastně tento pojem znamená a s jakými typy informačních systémů se může v praxi setkat. Bohužel - skutečnost je přesně opačná. Obdobně jako v celé řadě dalších oblastí, jsou i zde představy odborné veřejnosti často odlišné od reality. A aby toho nebylo málo - mnohdy se mezi sebou dohadují také odborníci na slovo vzatí. Pojďme se spolu podívat na to, co vlastně může být za informačním systémem schováno a provést si jeho rozdělení podle hlediska, o kterém se dnes velmi často hovoří - podle vztahu k systému řízení.

Pod informačním systémem si asi nejčastěji představíme nějaký "rozsáhlejší" program, například pro skladového hospodářství podniku. Tato představa sice směřuje správným směrem, avšak je naprosto nedostatečná. Pod informačním systémem (někdy můžeme hovořit o výstižnějším pojmu informační soustava) musíme chápat celou řadu dalších zdrojů a prostředků. Asi nejvýstižnější definicí je ta, která pod informačním systémem rozumí široký komplex lidí, informací, vlastního systému řízení (tedy programového vybavení), technické prostředky (převážně pak hardwarové pozadí) a systém organizace práce uživatele v příslušné oblasti. Účelem celého komplexu je pak známá šestice - sběr, přenos, aktualizace, uchování a další zpracování dat za účelem tvorby a prezentace informací, které by měly zlepšit výkonnost uživatelů.

Sice se jedná o definici poněkud složitější, pokud však chceme pochopit postatu funkce informačního systému, nesmíme se na něj dívat odděleně od jeho okolí. Informace (pozor, pojmy informace a data není možné považovat za totožné) jsou v dnešní době mohutnou zbraní, a to nejen pro boj s případnou konkurencí, ale také v boji se svými vlastními nedokonalostmi a chybami. A kvalitní informační systém nám může pomoci tuto bitvu vyhrát.

Když už tedy víme, co si máme pod informačním systémem přesně představit, můžeme se ještě pokusit o jeho klasifikaci. Hledisek, podle kterých můžeme jeho rozdělení provést, je hned několik - od komplexnosti, přes účel až po vztah k systému řízení uživatele (zpravidla pak organizace). Podle tohoto, v současnosti často zmiňovaného hlediska, můžeme hovořit o transakčních systémech (operativní řízení), o informačních systémech pro řízení a systémech pro podporu rozhodování (taktické řízení) a o informačních systémech pro vrcholové řízení (strategické řízení).

Pod transakčním systémem (TPS) si můžeme představit systémy automatizující zpracování typických úloh, jako je účetnictví, různé evidence, rezervační či skladové systémy. Tedy takové systémy, ve kterých je výsledek na první pohled viditelný, převážná část práce s daty je prováděna při (případně těsně po) jejich vložení. Značná část informačních systémů, se kterými přicházíme každodenně do styku, je právě tohoto typu.

Informační systémy pro řízení (MIS) mají za hlavní cíl zpřístupnit různé přehledy či součtové sestavy (počty objednávek, celkové hodnoty odebraného zboží dle odběratele, zisk v jednotlivých měsících). Jejich hlavním cílem je usnadnit práci řídícím pracovníkům, zejména pak v oblasti kontroly výkonnosti svých podřízených (nejen osob, ale třeba také celého oddělení).

Systémy pro podporu rozhodování (DSS) jsou, zjednodušeně řečeno, nadstavbou pro MIS. Jejich hlavním cílem je umožnit provádění různorodých analýz, které by umožnily řídícím pracovníkům přijmout důležitá rozhodnutí. A protože sestavy čísel jsou sice vypovídající, ale málo přehledné, takřka každý DSS umožňuje prezentaci pomocí grafických výstupů.

Informační systémy pro vrcholové řízení (EIS) hrají jakousi pomyslnou integrační úlohu mezi všemi typy informačních systémů v organizaci používanými. Jejich hlavním účelem je poskytnout důležité informace (například včetně nalezení atypických odchylek) vedoucím pracovníkům, na základě kterých by mohli učinit strategické rozhodnutí o budoucnosti organizace. Typické je jednoduché ovládání a vysoká vypovídající schopnost výstupů (např. prostorové grafy).

Informační systémy v dnešní době tvoří podstatnou část naší existence. Jsou na mnoha místech, dokonce i tam, kde bychom je vůbec neočekávali. A s postupem času budou ještě důležitější. Laik nemusí dopodrobna znát většinu z výše uvedeného, ale lidé pohybující se v oblasti informačních technologií by měli mít v těchto pojmech jasno. Snad Vám uvedená vysvětlení pomohou k jejich pochopení. Byť ještě nikdo nikdy nikomu neutrhl hlavu za nedostatečné znalosti, jistě budete souhlasit s tím, že zařazení jednoduchého programu pro evidenci známek mezi EIS by nevypadalo příliš věrohodně. Zaměňovat pojmy (ať již úmyslně, či neúmyslně) se zpravidla nevyplácí.

Váš názor Další článek: Jak mohu ovlivnit, které soubory budou optimalizovány na rychlost při spouštění?

Témata článku: Software, Programování, Sestavy, Důležitá oblast, Celá organizace, Jednoduchý typ, Opačný směr, Opačná realita, Laika, Důležitá část, Hlavní cíl, Informační systém, Systém, Řízení


Určitě si přečtěte

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

** Šéf Amazonu varoval zaměstnance, že ani Amazon nebude existovat navždy ** Nastínil jasné mechanismy, jak udržet Amazon na trhu co nejdéle ** Co může Amazon v budoucnu ohrozit?

Karel Javůrek | 32

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 35

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

** Tesla začne prodávat solární střešní tašky, které představila před dvěma lety ** Výroba začne v první polovině příštího roku ** Tašky budou odolné, dostanou doživotní záruku a na přání i vyhřívání

Petr Melechin, Karel Dlabač | 24

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

** Na českých kolejích se smí jezdit maximálně 160 km/h ** Jinde ve světě se jezdí dvojnásobnou rychlostí ** Podívejte se, jaké vlaky v běžném provozu jsou nejrychlejší na světě

Karel Kilián | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů