Co vlastně je informační systém a jak souvisí s řízením?

Každý z nás snad alespoň jednou slyšel pojem informační systém, stejně tak většina z nás se domnívá, že přesně ví, co vlastně tento pojem znamená a s jakými typy informačních systémů se může v praxi setkat. Bohužel - skutečnost je přesně opačná.
Každý z nás snad alespoň jednou slyšel pojem informační systém, stejně tak většina z nás se domnívá, že přesně ví, co vlastně tento pojem znamená a s jakými typy informačních systémů se může v praxi setkat. Bohužel - skutečnost je přesně opačná. Obdobně jako v celé řadě dalších oblastí, jsou i zde představy odborné veřejnosti často odlišné od reality. A aby toho nebylo málo - mnohdy se mezi sebou dohadují také odborníci na slovo vzatí. Pojďme se spolu podívat na to, co vlastně může být za informačním systémem schováno a provést si jeho rozdělení podle hlediska, o kterém se dnes velmi často hovoří - podle vztahu k systému řízení.

Pod informačním systémem si asi nejčastěji představíme nějaký "rozsáhlejší" program, například pro skladového hospodářství podniku. Tato představa sice směřuje správným směrem, avšak je naprosto nedostatečná. Pod informačním systémem (někdy můžeme hovořit o výstižnějším pojmu informační soustava) musíme chápat celou řadu dalších zdrojů a prostředků. Asi nejvýstižnější definicí je ta, která pod informačním systémem rozumí široký komplex lidí, informací, vlastního systému řízení (tedy programového vybavení), technické prostředky (převážně pak hardwarové pozadí) a systém organizace práce uživatele v příslušné oblasti. Účelem celého komplexu je pak známá šestice - sběr, přenos, aktualizace, uchování a další zpracování dat za účelem tvorby a prezentace informací, které by měly zlepšit výkonnost uživatelů.

Sice se jedná o definici poněkud složitější, pokud však chceme pochopit postatu funkce informačního systému, nesmíme se na něj dívat odděleně od jeho okolí. Informace (pozor, pojmy informace a data není možné považovat za totožné) jsou v dnešní době mohutnou zbraní, a to nejen pro boj s případnou konkurencí, ale také v boji se svými vlastními nedokonalostmi a chybami. A kvalitní informační systém nám může pomoci tuto bitvu vyhrát.

Když už tedy víme, co si máme pod informačním systémem přesně představit, můžeme se ještě pokusit o jeho klasifikaci. Hledisek, podle kterých můžeme jeho rozdělení provést, je hned několik - od komplexnosti, přes účel až po vztah k systému řízení uživatele (zpravidla pak organizace). Podle tohoto, v současnosti často zmiňovaného hlediska, můžeme hovořit o transakčních systémech (operativní řízení), o informačních systémech pro řízení a systémech pro podporu rozhodování (taktické řízení) a o informačních systémech pro vrcholové řízení (strategické řízení).

Pod transakčním systémem (TPS) si můžeme představit systémy automatizující zpracování typických úloh, jako je účetnictví, různé evidence, rezervační či skladové systémy. Tedy takové systémy, ve kterých je výsledek na první pohled viditelný, převážná část práce s daty je prováděna při (případně těsně po) jejich vložení. Značná část informačních systémů, se kterými přicházíme každodenně do styku, je právě tohoto typu.

Informační systémy pro řízení (MIS) mají za hlavní cíl zpřístupnit různé přehledy či součtové sestavy (počty objednávek, celkové hodnoty odebraného zboží dle odběratele, zisk v jednotlivých měsících). Jejich hlavním cílem je usnadnit práci řídícím pracovníkům, zejména pak v oblasti kontroly výkonnosti svých podřízených (nejen osob, ale třeba také celého oddělení).

Systémy pro podporu rozhodování (DSS) jsou, zjednodušeně řečeno, nadstavbou pro MIS. Jejich hlavním cílem je umožnit provádění různorodých analýz, které by umožnily řídícím pracovníkům přijmout důležitá rozhodnutí. A protože sestavy čísel jsou sice vypovídající, ale málo přehledné, takřka každý DSS umožňuje prezentaci pomocí grafických výstupů.

Informační systémy pro vrcholové řízení (EIS) hrají jakousi pomyslnou integrační úlohu mezi všemi typy informačních systémů v organizaci používanými. Jejich hlavním účelem je poskytnout důležité informace (například včetně nalezení atypických odchylek) vedoucím pracovníkům, na základě kterých by mohli učinit strategické rozhodnutí o budoucnosti organizace. Typické je jednoduché ovládání a vysoká vypovídající schopnost výstupů (např. prostorové grafy).

Informační systémy v dnešní době tvoří podstatnou část naší existence. Jsou na mnoha místech, dokonce i tam, kde bychom je vůbec neočekávali. A s postupem času budou ještě důležitější. Laik nemusí dopodrobna znát většinu z výše uvedeného, ale lidé pohybující se v oblasti informačních technologií by měli mít v těchto pojmech jasno. Snad Vám uvedená vysvětlení pomohou k jejich pochopení. Byť ještě nikdo nikdy nikomu neutrhl hlavu za nedostatečné znalosti, jistě budete souhlasit s tím, že zařazení jednoduchého programu pro evidenci známek mezi EIS by nevypadalo příliš věrohodně. Zaměňovat pojmy (ať již úmyslně, či neúmyslně) se zpravidla nevyplácí.

Váš názor Další článek: Jak mohu ovlivnit, které soubory budou optimalizovány na rychlost při spouštění?

Témata článku: Software, Programování, Sestavy, Důležitá oblast, Opačný směr, Systém, Opačná realita, Hlavní cíl, Důležitá část, Laika, Celá organizace, Řízení, Jednoduchý typ, Informační systém


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání