Co si může dovolit Český Telecom?

Ve včerejším článku jste si mohli přečíst o tom, že Český Telecom prozatím pozastavil Eurotelu přípravu a spuštění služby mobilního přístupu na internet skrze technologii CDMA v pásmu 450 MHz, nazývané interně jako „bezdrátové ADSL“. Nechceme dále rozvádět včerejší článek, ale pojďme se ve stručnosti podívat na to, jak by se ve správně fungujícím tržním hospodářství měla celá záležitost dále odvíjet.
Co si může dovolit Český Telecom?

Zakázaná mobilní data

Bohužel v našich podmínkách a za současného stavu liberalizace se nedá očekávat v této věci žádná rychlá reakce od zainteresovaných stran. Společnost Český Telecom (ČTc) je sice 100% vlastníkem společnosti Eurotel, ale i tak má Eurotel možnost se proti některým rozhodnutím bránit. Rozhodující je, zda mají obě společnosti mezi sebou podepsánu tzv. ovládací smlouvu (Obchodní zákoník, zákon č. 513/1991 Sb. § 190b). Na naše dotazy ohledně existence ovládací zprávy nám však tiskové oddělení Českého Telecomu ani Eurotelu nebylo schopno během včerejšího odpoledne odpovědět.

Není-li totiž uzavřena ovládací smlouva mezi společností Český Telecom (jako osobou ovládající) a společností Eurotel (jako osobou ovládanou), nesmí Český Telecom využít svého vlivu k tomu, aby prosadil přijetí opatření, z nichž může Eurotelu vzniknout majetková újma. Takovým opatřením může být pozastavení přípravy a spuštění výše uvedené služby. Pokud tak Český Telecom učiní, musí Český Telecom majetkovou újmu Eurotelu uhradit resp. je povinen nahradit škodu, která z takového opatření Eurotelu vznikne (§ 66a odst. 8 a 14 ObchZ).

Je-li však ovládací smlouva mezi oběma společnostmi uzavřena, Český Telecom je oprávněn udílet managementu Eurotelu pokyny, a to i takové, které mohou být pro Eurotel nevýhodné, jestliže jsou tyto pokyny v zájmu Českého Telecomu. Při této činnosti musí představenstvo Českého Telecomu nicméně zajistit, aby nebyly ohroženy pohledávky věřitelů a kladný hospodářský výsledek Eurotelu. Skončí-li hospodaření Eurotelu ztrátou, musí Český Telecom tuto ztrátu Eurotelu uhradit (§190c odst. 5 ObchZ).

Privatizace

Dalším faktorem, který nemá nic společného s faktem, zda mají obě společnosti mezi sebou podepsánu ovládací smlouvu či nikoliv, je privatizace. Uvedenými kroky dochází ke snižování potencionální tržní hodnoty Eurotelu, který mohl získat za pomoci nové technologie značný náskok oproti konkurenci a těžit tak ze svého výsadního postavení na trhu. Se snižováním hodnoty Eurotelu dochází zároveň ke snížení hodnoty celkového balíku Eurotel+ČTc a podružně samotného ČTc, i když ten tak může dále prodávat své služby nikým neohrožován. Žádný investor nebude ochoten investovat horentní sumy do společnosti, jejíž čistý zisk se postupně snižuje a jíž do budoucna nevyhnutelně čeká rozsáhlá reorganizace.

Při nadcházející privatizaci Českého Telecomu přichází v úvahu několik pojetí privatizace (modely kalkulují spíše s odděleným prodejem Eurotelu a ČTc):

  • Liberálnější přístup počítá nejdříve s prodejem a následná restrukturalizace je ponechána na bedrech nového vlastníka. Vychází se zkušeností vyspělých tržních ekonomik, že soukromý vlastník je zpravidla schopen provést restrukturalizaci obvykle efektivněji než stát, který mnohdy podléhá nátlaku ze strany zájmových skupin. Tento přístup spoléhá na fungující tržní mechanismy s minimálními zásahy státu do procesů souvisejících s privatizací.
  • U druhého přístupu dojde nejdříve k restrukturalizaci řízené státem. Spoléhá tedy na racionální jednání státních představitelů při realizaci prodeje. Ovšem historie dokazuje, že jen minimum státních byrokratů dokáže odolávat vnějším tlakům, ze strany firem, zohledňování příbuzenských a přátelských vazeb a podobně. V důsledku toho pak dochází k přijímání řešení, která sice zvyšují jejich individuální prospěch, ale nejsou optimální pro společnost.
  • Existují i další mezistupně kombinující oba dva základní zmíněné přístupy, ale toto je jen jednoduchý náčrt možných řešení.
  • Poslední možností, v současné době ovšem nerealizovatelnou, je převod všech současných linek patřících do vlastnictví Českého Telecomu do rukou státu. Tento model vychází z pojímání přirozeného monopolu, kdy dodávky zboží a služeb není možné realizovat bez této sítě. Tímto opatřením by došlo k odbourání monopolního postavení dominantního operátora a vytvoření předpokladu rovného přístupu do sítě. Tím by byly jednoduše vytvořeny stejné podmínky pro všechny případné subjekty, které by chtěly na tomto segmentu trhu operovat.

Ve všech případech by ovšem mělo být jednoznačnou snahou vlády co nejrychleji dotáhnout do zdárného konce liberalizaci, aby potencionální zájemce vůbec věděl, do čeho jde.

Diskuze (142) Další článek: Dvouvrstvé DVD+R vypalovačky v druhém čtvrtletí

Témata článku: Internet, Tlak investorů, Rychlá reakce, Možný důsledek, Značné snížení, Rozsáhlá snaha, Tel, Značný náskok, Hospodářský výsledek, Uvedený krok, Monopolní postavení, Český Telecom, Minimální zásah, Pokyn, Telecom


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky