Co si může dovolit Český Telecom?

Ve včerejším článku jste si mohli přečíst o tom, že Český Telecom prozatím pozastavil Eurotelu přípravu a spuštění služby mobilního přístupu na internet skrze technologii CDMA v pásmu 450 MHz, nazývané interně jako „bezdrátové ADSL“. Nechceme dále rozvádět včerejší článek, ale pojďme se ve stručnosti podívat na to, jak by se ve správně fungujícím tržním hospodářství měla celá záležitost dále odvíjet.
Co si může dovolit Český Telecom?

Zakázaná mobilní data

Bohužel v našich podmínkách a za současného stavu liberalizace se nedá očekávat v této věci žádná rychlá reakce od zainteresovaných stran. Společnost Český Telecom (ČTc) je sice 100% vlastníkem společnosti Eurotel, ale i tak má Eurotel možnost se proti některým rozhodnutím bránit. Rozhodující je, zda mají obě společnosti mezi sebou podepsánu tzv. ovládací smlouvu (Obchodní zákoník, zákon č. 513/1991 Sb. § 190b). Na naše dotazy ohledně existence ovládací zprávy nám však tiskové oddělení Českého Telecomu ani Eurotelu nebylo schopno během včerejšího odpoledne odpovědět.

Není-li totiž uzavřena ovládací smlouva mezi společností Český Telecom (jako osobou ovládající) a společností Eurotel (jako osobou ovládanou), nesmí Český Telecom využít svého vlivu k tomu, aby prosadil přijetí opatření, z nichž může Eurotelu vzniknout majetková újma. Takovým opatřením může být pozastavení přípravy a spuštění výše uvedené služby. Pokud tak Český Telecom učiní, musí Český Telecom majetkovou újmu Eurotelu uhradit resp. je povinen nahradit škodu, která z takového opatření Eurotelu vznikne (§ 66a odst. 8 a 14 ObchZ).

Je-li však ovládací smlouva mezi oběma společnostmi uzavřena, Český Telecom je oprávněn udílet managementu Eurotelu pokyny, a to i takové, které mohou být pro Eurotel nevýhodné, jestliže jsou tyto pokyny v zájmu Českého Telecomu. Při této činnosti musí představenstvo Českého Telecomu nicméně zajistit, aby nebyly ohroženy pohledávky věřitelů a kladný hospodářský výsledek Eurotelu. Skončí-li hospodaření Eurotelu ztrátou, musí Český Telecom tuto ztrátu Eurotelu uhradit (§190c odst. 5 ObchZ).

Privatizace

Dalším faktorem, který nemá nic společného s faktem, zda mají obě společnosti mezi sebou podepsánu ovládací smlouvu či nikoliv, je privatizace. Uvedenými kroky dochází ke snižování potencionální tržní hodnoty Eurotelu, který mohl získat za pomoci nové technologie značný náskok oproti konkurenci a těžit tak ze svého výsadního postavení na trhu. Se snižováním hodnoty Eurotelu dochází zároveň ke snížení hodnoty celkového balíku Eurotel+ČTc a podružně samotného ČTc, i když ten tak může dále prodávat své služby nikým neohrožován. Žádný investor nebude ochoten investovat horentní sumy do společnosti, jejíž čistý zisk se postupně snižuje a jíž do budoucna nevyhnutelně čeká rozsáhlá reorganizace.

Při nadcházející privatizaci Českého Telecomu přichází v úvahu několik pojetí privatizace (modely kalkulují spíše s odděleným prodejem Eurotelu a ČTc):

  • Liberálnější přístup počítá nejdříve s prodejem a následná restrukturalizace je ponechána na bedrech nového vlastníka. Vychází se zkušeností vyspělých tržních ekonomik, že soukromý vlastník je zpravidla schopen provést restrukturalizaci obvykle efektivněji než stát, který mnohdy podléhá nátlaku ze strany zájmových skupin. Tento přístup spoléhá na fungující tržní mechanismy s minimálními zásahy státu do procesů souvisejících s privatizací.
  • U druhého přístupu dojde nejdříve k restrukturalizaci řízené státem. Spoléhá tedy na racionální jednání státních představitelů při realizaci prodeje. Ovšem historie dokazuje, že jen minimum státních byrokratů dokáže odolávat vnějším tlakům, ze strany firem, zohledňování příbuzenských a přátelských vazeb a podobně. V důsledku toho pak dochází k přijímání řešení, která sice zvyšují jejich individuální prospěch, ale nejsou optimální pro společnost.
  • Existují i další mezistupně kombinující oba dva základní zmíněné přístupy, ale toto je jen jednoduchý náčrt možných řešení.
  • Poslední možností, v současné době ovšem nerealizovatelnou, je převod všech současných linek patřících do vlastnictví Českého Telecomu do rukou státu. Tento model vychází z pojímání přirozeného monopolu, kdy dodávky zboží a služeb není možné realizovat bez této sítě. Tímto opatřením by došlo k odbourání monopolního postavení dominantního operátora a vytvoření předpokladu rovného přístupu do sítě. Tím by byly jednoduše vytvořeny stejné podmínky pro všechny případné subjekty, které by chtěly na tomto segmentu trhu operovat.

Ve všech případech by ovšem mělo být jednoznačnou snahou vlády co nejrychleji dotáhnout do zdárného konce liberalizaci, aby potencionální zájemce vůbec věděl, do čeho jde.

Diskuze (142) Další článek: Dvouvrstvé DVD+R vypalovačky v druhém čtvrtletí

Témata článku: Internet, Monopolní postavení, Telecom, Pokyn, Značný náskok, Tlak investorů, Minimální zásah, Značné snížení, Možný důsledek, Rychlá reakce, Tel, Hospodářský výsledek, Uvedený krok, Rozsáhlá snaha, Český Telecom


Určitě si přečtěte

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu