Co se vyplatí dokoupit k notebooku

Využijte svůj notebook naplno, doplňte ho příslušenstvím pro každou příležitost. Vložené investice do potřebných doplňků se vám vrátí v podobě pohodlí při práci, či zábavě.

Také u notebooků platí, že nákupem „stroje“ investice ještě nekončí. Existuje řada užitečných doplňků, které se vyplatí dokoupit. Usnadní vám práci a ušetří čas.

Myš

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Miniaturní myš s navíjecím kabelem je ideální pro časté transporty • luxusní zboží mezi notebookovými myškami představuje Logitech VX Nano

První, po čem se uživatelé notebooků shánějí, je myš. Notebook má sice touchpad nebo trackpoint, ale ovládání s myší je vždy rychlejší. Pokud bude pouze doma na stole, na nic se neohlížejte a berte jedině tu, která vám bude plně vyhovovat. Pokud bude spolu s notebookem i často cestovat v brašně, je vhodné zvolit nějaký menší a bezdrátový model, v případě drátové verze je velmi praktický navijáček kabelu.

 • Proč koupit: ušetří čas, zvýší komfort ovládání
 • Cena: od 170 Kč (optická, drátová) do 1 500 Kč (laserová, bezdrátová)

Klávesnice

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud s notebookem moc necestujete, bude se vám hodit plnohodnotná klávesnice • v opačném případě můžeme doporučit snadno přenosný numerický blok

Notebookové klávesnice mají zpravidla nestandardní rozložení kláves, tlačítka nahuštěná na sebe a některá i zúžená. A jen výjimečně lze u notebooku narazit na numerický blok kláves. Chcete-li eliminovat tento handicap, investujte do externí klávesnice. Vyhledejte takové, které mají připojení prostřednictvím USB. Sehnat se dají i samostatné numerické bloky.

 • Proč koupit: pohodlnější a rychlejší psaní, snazší zadávání čísel
 • Cena: od 120 Kč do 2 000 Kč (USB klávesnice); od 120 Kč do 400 Kč (numerický blok)

USB hub

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mnoho notebooků nabízí jen tři USB porty. Zapojíte myš, klávesnici, tiskárnu... a už potřebujete hub pro flash paměť, fotoaparát, externí pevný disk, televizní tuner...

Když máte doma na stole připojenou k notebooku tiskárnu, USB myš a klávesnici, USB externí disk a občas chcete připojit foťák nebo flash disk, může vás celkový počet USB portů notebooku omezovat. To se dá vyřešit USB hubem. Elegantní je to i v tom, že když potřebujete notebook odpojit a vyrazit pryč, pouze vytáhnete hub se všemi do něj připojenými zařízeními najednou. Pozor si dejte ale na připojování více zařízení s větší spotřebou elektrické energie, které ji čerpají přímo z USB. V tom případě potřebujete hub s externím napájením, ne napájený jen z jednoho USB portu.

 • Proč koupit: když vám počet portů nestačí, tak zkrátka musíte
 • Cena: od 150 Kč

Brašna, batoh, obal...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nechcete-li si pořizovat speciální batho nebo brašnu, můžete si vystačit s neoprénovým obalem

Při cestování samozřejmě potřebujete na svůj notebook brašnu. Pokud dáte na rady ortopedů, že lepší než nosit v ruce tašku je batoh na záda, můžete si koupit i specializovaný batoh na natebook. Praktické jsou také neoprenové obaly, které notebook těsně obepnou – takto chráněné je můžete vložit do jakékoli tašky.

 • Proč koupit: pro většinu majitelů notebooků nutnost 
 • Cena: od 500 Kč

Akumulátor

Klepněte pro větší obrázek
Tatranka pro notebook, aneb energie sbalená na cesty...

K některým vyspělejším modelům notebooků je možné dokoupit akumulátor s vyšší (až dvojnásobnou) kapacitou. Sice navýší hmotnost a zpravidla i rozměry notebooku, ale odměnou je razantně vyšší výdrž při chodu bez napájení ze sítě. Řešením pro prodloužení výdrže může být také nákup náhradního akumulátoru, u kterého je zřejmá nevýhoda – při výměně je nutné počítač vypnout. Každopádně se jedná o celkem nákladnou záležitost.

 • Proč koupit: delší výdrž při práci na bateri
 • Cena: cca 3 000 Kč 

Podložky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chladící podložka na stůl • podložka na klín • stojan, který zvýší polohu disleje, nicméně znemožní pohodlné ovládání klávesnice

Nejen v posteli, na křesle, ale všude, kde si pokládáme notebook na kolena se hodí podložky, které lépe umožňují přívod vzduchu k chlazeným částem notebooku a jeho následný přesun jinam, než jsou naše partie reagující na vzrůst teploty snížením mužské plodnosti. Různé podložky umožňující lepší chlazení jsou samozřejmě dostupné i ve stolním provedení, často vylepšující i ergonomii používání tím, že zvýší polohu displeje a tím ho přiblíží optimální výšce pro naše oči.

 • Proč koupit: lepší chlazení notebooku a tím snížená hlučnost; zvýšení polohy displeje
 • Cena: od 400 Kč

Dokovací stanice

Klepněte pro větší obrázek
Dokovací stanice vám může poskytnou digitální výstup na monitor, přestože takový konektor na notebooku nemáte

V souvislosti s podložkami stojí za to zmínit i dokovací stanice a port-replikátory, které umožní zvýšení počtu a typů rozšiřujících portů notebooku a také zjednoduší odpojování všech připojených periferií pouhým vyjmutím notebooku z doku. Velmi praktická věc, za kterou ale zaplatíte nemalé peníze.

 • Proč koupit: více konektorů a zapojení všech na jedno cvaknutí
 • Cena: od 2 000 Kč

Monitor

Klepněte pro větší obrázek

Myslíte-li to s prací na notebooku vážně, může vás omezovat mnohdy menší plocha a rozlišení jeho displeje a připojením klasického externího monitoru si zvětšíte pracovní plochu a tím i efektivitu práce. Často se externí monitor u notebooku používá jako druhý, nic vám totiž nebrání používat zároveň monitor notebooku. Luxus, co se velikosti pracovní plochy týče, se tak ještě znásobí.

 • Proč koupit: protože místa není nikdy dost 
 • Cena: od 4 000 Kč

Reproduktory a sluchátka

Klepněte pro větší obrázek 
Logitech nabízí i speciální 2.1 audio systém pro notebooky, nemusíte se omezovat na klasické řešení reproduktorů

Mimo rozlišení displeje se nemusíme spokojit ani s kvalitou miniaturních vestvěných reproduktorků a v domácím prostředí si přípoji větší. Na cestách taky pamatujme na to, že ostatní okolo nás nemusí naše zvuky zajímat a pokud nám nevyhovuje tento problém řešit vypnutím zvuku, nezbývá, než s sebou vozit sluchátka.

 • Proč koupit: reproduktory z notebooku nebudou nikdy hrát dobře
 • Cena: kvalitnější řešení se subwooferem od 1 200 Kč 

ExpressCard a USB

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Někdy se také stane, že vám výrobce zapoměl do vašeoho notebooku vestavět nějakou funkci, která by se vám hodila, nebojte se obstarat si náhradu. Do USB portů a ExpressCard slotů existují čtečky paměťových karet, modemy pro doatovou komunikaci, televizní tunery, řadiče FireWire a jiných rozhraní, zkrátka vše, co můžete potřebovat.

 • Proč koupit: můžete notebook „naučit“ nové věci
 • Cena: podle typu zařízení, řešení do ExpressCard (příp. PCMCIA) slotu bývá zpravidla dražší než USB varianta

Paměť

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dostatek RAM je jedním ze základních podmínek rychlé práce • 500GB „kniha“

Paměti není v počítači nikdy tolik, aby jí mohlo být ještě víc. A to platí jak pro operační paměť, tak především pro pevný disk. U většiny notebooků je výměna paměťových modulů velmi snadná a zvládne ji i nezkušený uživatel. Obzvlášť pro provoz systému Windows Vista lze upgrade z jednoho na dva gigabajty doporučit. Podobně lze vyměnit i pevný disk za větší, případně SSD, pokud je vám přednější vyšší odolnost proti otřesům.

Obzvlášť lze doporučit investici do externího USB disku, který poslouží jako zásobárna multimediálních dat a především jako úložiště zálohy.

 • Proč koupit: místo dojde v tu nejméně vhodnou chvíli
 • Cena: cca 1 000 Kč (1 GB RAM); cca 1700 Kč (160 GB 2,5" disk); cca 2500 Kč (500 GB USB disk) 

Lampička

Klepněte pro větší obrázek

Výhodou notebooku je, že si ho můžete pohodlně vzít i do postele. Jenže v tu dobu, kdy máte v noci notebook položený na pokrčených kolenou s naplno otevřeným displejem si uvědomíte, že vaše schopnost hledat klávesy poslepu není tak dobrá, jak jste si původně mysleli a USB lampička, původně považovaná za stejný USB-kýč“ jako USB větráček, může být najednou užitečná.

 • Proč koupit: když neumíte psát poslepu, mohla by se hodit 
 • Cena: cca 100 Kč
Diskuze (43) Další článek: UV Plus: monitor přes USB s novinkou od EVGA

Témata článku: Notebooky, Windows, Televizní sluchátka, Luxusní rozlišení, Audio knihy, Sluchátka bezdrátová, Praktická věc, Handicap, USB Hub, Dokovací konektor, Připojená klávesnice, Postel, Výměna klávesnice u notebooku, Numerická klávesnice k notebooku, Chladící podložka, Dok, Minor, Plodnost, Audio systém, Notebook, Optický digitální audio kabel, Myška, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Numerická klávesnice, Luxusní zboží


Určitě si přečtěte

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

** Kickstarter je plný neúspěšných projektů ** A pak tam jsou ty, které splnily cíl hned několikanásobně ** Tyto patří k těm nejúspěšnějším za poslední dva měsíce

Jakub Čížek | 16

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 16

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu