Co se vaří v softwarových laboratořích

Kdo dnes nenabízí betaverze svých služeb, je z marketingového hlediska téměř mrtvý. Podobný sortiment nabízí i Labs weby prakticky všech softwarových velikánů.

Lidé chtějí mít přístup k tomu nejčerstvějšímu softwaru. Zatímco dříve se mnozí uživatelé počítače slůvku „betaverze“ vyhýbali širokým obloukem a trpělivě čekali na vydání „bezchybného“ a pečlivě otestovaného programu, dnes je „beta“ jedním z fenoménu digitálního světa. Na uvedení Firefoxu se nečeká, naopak novináři po celém světě píší rozsáhlé recenze již na první testovací verze, kdy ještě ani není jisté, jestli se konečný produkt objeví za šest měsíců nebo také za dva roky. Stejné je to s webovými službami. Google Calendar je stále ve fázi betatestování, jen málokdo si ale připouští fakt, že by snad tato webová služba neměla korektně fungovat.

„Beta“ je trendy a kdo alespoň jednu nemá, působí téměř nedůvěryhodným dojmem. V této situaci, kdy jsou testovací verze skoro žádanější, než finální produkt, sází mnoho firem na tzv. Labs weby (s termínem poprvé přišel Google) – kybernetické laboratoře. Ty se vyznačují tím, že nabízí zpravidla volně ke stažení velké množství programů, z nichž mnohé se ani nedočkají skutečného oficiálního uvedení. Na druhou stranu nabízí každému zájemci technologické ukázky práce, které se bude ta či ona společnost věnovat v budoucích letech.

Microsoft má svůj Research a Live Labs web. Na něm se dozvíte, jaká nová funkce byla právě implementovaná do Live vyhledávače, co nového nabízí Photosynth a k čemu slouží třeba takový Microsoft Live Labs Volta. Microsoft tedy ani zdaleka není pouze ta firma, co „dělá“ operační systém, kancelářský balík a IM komunikátor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Adobe Lightroom 2.0 Beta a Photoshop Express

Poměrně aktivní byl v posledních měsících také web Adobe Labs, na kterém si dnes můžete vyzkoušet jak betaverze „prime“ aplikací od Adobu počínaje Dreamweaverem a konče designérem Fireworks nejen pro web, tak i Flash 10 Beta, webový vylepšovák fotografií – Photoshop Express a jeho poměrně vyspělejšího kolegu pro desktop – Adobe Lightroom 2.0 Beta.

Svou webovou laboratoř s technologickými ukázkami nakonec mezi desítkami dalších vede i Autodesk. Velmi zdařilým počinem je Autodesk Labs ProjectDraw, webový online inženýrský vektorový editor s poměrně rozsáhlou databankou nástrojů. Při troše trpělivosti, zručnosti a dostatečně rychlého internetového připojení si budete moci v přehledné Flash aplikaci nakreslit třeba plán vysněného bytu.

Laboratoře Mozilly testují na pandách červených

Mezi nepřeberným množstvím laboratoří tak trošku zapadá Mozilla Labs, kde se pečou zajímavé kousky především pro vlajkovou loď této organizace – Firefox. O některých projektech jsme na Živě.cz psali – k těm nejzdařilejším ukázkám určitě patří Mozilla Prism, který vám umožní vložit ikonku oblíbeného webu na plochu, odkud jej můžete spouštět v miniaturním prohlížeči bez nástrojové lišty. Výhodou je nesporná rychlost a absence zbytečných ovládacích prvků včetně adresního řádku. Na podvečerní surfování bez zřejmého cíle je to nepoužitelné, na častou návštěvu jízdních řádu, mapových služeb nebo webového pošťáka je to ale perfektní nástroj, jednoúčelná webová stránka pak totiž vypadá a chová se podobně jako desktopový program.

Mozilla Joey – uložte na počítači, prohlížejte na mobilu 

Prismem ale výčet zajímavých aplikací ze zkumavek laboratoře Mozilla ani zdaleka nekončí. Za vyzkoušení stojí, tedy pokud máte chytrý mobilní telefon a nějaký ten internetový paušál, Mozilla Joey. Jedná se o drobné rozšíření pro Firefox, pomocí kterého můžete do speciálního webového úložiště přes kontextové menu zkopírovat prakticky libovolný webový obsah od prostého textu po video z Youtube. To by ovšem nebylo nic zvláštního, velmi podobnou funkci totiž nabízí třeba sofistikovaný Google Notebook. Oproti Notebooku je však Joey dostupný na mobilním telefonu na speciální adrese, kde se přihlásíte ke svému účtu a může se podívat na svůj uložený text, obrázky a dokonce i video. Vše je přitom optimalizováno právě pro prohlížení na mobilním telefonu a to s co možná nejmenším datovým tokem.

Mozilla se zde tedy jasně inspirovala mobilním prohlížečem Opera Mini, který při troše představivosti pracuje na velmi podobném principu – optimalizuje vyžádané webové stránky do mobilní formy. Opeře se zvýší traffic a vám zůstatek na bankovním účtu.

Webové stránky Mozilla Labs Joey

Personas for Firefox – každý den jiné pozadí

Pokud trpíte pondělní pracovní depresí, určitě si stáhněte veselé Personas for Firefox. Drobný doplněk vám po instalaci nabídne několik desítek celkem zdařilých témat na pozadí hlavní lišty. Nejedná se tedy o typický skin, ten si můžete změnit dle libosti, případně zůstat u toho standardního. Témata jsou dostupná skrze kontextové menu, jsou rozdělená do několika kategorií a nechybí dokonce možnost výběru náhodného tématu. Celý výběr je zároveň neustále aktualizovaný, jelikož s ním doplněk pracuje jako s běžným RSS zdrojem. V každé kategorii nakonec máte na výběr volbu náhodného tématu. Po každém spuštění prohlížeče tak můžete mít na pozadí třeba to nejoblíbenější nebo nejnovější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je libo téma s akváriem? Pro Personas for Firefox žádný problém
Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek

Ukázky vybraných témat, to poslední bude v následujících dnech skoro až povinné

Webové stránky Mozilla Labs Personas for Firefox

Weave – slibná náhražka za Google Browser Sync

Pracujete-li s Firefoxem na více počítačích a chcete jej mít na každé mašině synchronizovaný, můžete dnes sáhnout po doplňku Google Browser Sync, který na webové úložiště uloží prakticky všechno od cookies a oblíbených stránek po autentizace a hesla webových formulářů. Pesimista by mohl namítnout, že jen blázen taková důvěrná data dobrovolně sdělí Googlu, vše je však šifrované, chráněné heslem a speciálním PIN kódem. Ať tak nebo onak, jakmile přijdete z práce domů a pustíte počítač, váš Firefox bude naprosto totožný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení doplňku Weave a nabídka ovládání v pravém dolním rohu Firefoxu

Pokud přesto Googlu nevěříte, možná se vám bude jevit důvěrnější samotná Mozilla, jejíž doplněk Weave děla prakticky tu samou práci. I zde je třeba nejdříve vytvořit osobní účet, který bude šifrován metodou AES (Rijndael algoritmus), komunikace pak běžným SSL protokolem. Weave zároveň není pouze dobrou kopií Browser Sync od Googlu. Do budoucna totiž bude Weave nabízet bohaté komunitní funkce, pomocí kterých byste mohli sdílet třeba své oblíbené záložky s ostatními přáteli. Celá rodina, pracovní skupina, nebo prostě jakýkoliv jiný tým pak může přistupovat třeba k jednomu „mráčku“, kde bude uložena společná databáze oblíbených stránek, hesel aj.

Klepněte pro větší obrázek
Weave do budoucna nechce být pouze synchronizačním nástrojem,
ale platformou pro sdílení vlastností Firefoxu i s rodinou, kolegy a přáteli

Webové stránky Mozilla Labs Weave

Dále na Mozilla Labs narazíte na The Coop, policistu, který vás bude informovat, co dělají vaši známí, Operator, který se zase pokusí propojit oblíbené webové služby do jedné, třeba Flickr s Google Mapami, ačkoliv se jedná o produkty dvou konkurenčních společností, a za zmínku stojí také starší doplněk pro Firefox – Chromatabs, který pro změnu bude pro snadnou orientaci barevně rozlišovat otevřené záložky. To sice umí i doplněk Colorful Tabs, otevřené záložky panelů ale označuje náhodnými barvami, zatímco Chromatabs si barvy pamatuje. Živě.cz tedy může být pokaždé červené, zatímco Navigovat.cz zelené apod. Chromatabs ke své škodě ale zatím bohužel nepočítá s podporou Firefoxu 3.0.

Klepněte pro větší obrázek
Mozilla Labs Chromatabs

Beta? To je především výborný marketing

Laboratoří je na internetu mnoho. Není se také čemu divit. Lidé nechtějí čekat dlouhé měsíce na uvedení oblíbeného programu, naopak chtějí mít na počítači tu nejčerstvější verzi, i když by nepřinesla ani jednu novou funkci. Fenomén „beta“ se stal poměrně úspěšným marketingovým nástrojem a magnetem všech nerozhodnutých. Proč ostatně používat programy a služby, které nejsou beta? Musí být přeci zákonitě mrtvé a bez vývoje. Ale možná je to také úplně jinak a my jsme se stali obětmi dobré reklamy.

Největším producentem Labs služeb je ale nakonec Google, který s tímto termínem přišel a vytvořil také související marketingový model. Není se čemu divit, slůvkem „beta“ jsou opatřeny prakticky všechny Google služby, kterým jsme věnovali samostatný, poměrně vyčerpávající, článek.

 

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (16) Další článek: Praktický test barevné laserové tiskárny OKI C5750n

Témata článku: Software, Google, Windows, Internet, Web, Firefox, Konečný produkt, VAR, Opera Mini, Nejnovější počin, Celá rodina, Oblíbený program, Traffic, Bohatý výčet, Beta, Lab, Speciální nástroj, Mobilní telefony mini, Google Calendar, Aktivní surfování, Drobný doplněk, Pesimista, Coop, Mobilní telefony recenze, Drobná zmínka, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Už to padá: Bitcoin po strmém růstu zaznamenává první větší propad
David Polesný
Cena bitcoinuBitcoin
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky