Co se vám bude líbit na Windows XP

Windows XP obsahují několik vychytávek, které nejsou třeba na první pohled patrné, ale pomáhají při práci s počítačem. Pojďte se na ně podívat.
Ne nebudeme popisovat kvality Movie Makeru či nenahraditelnost průvodce médii u Media Playeru. Půjde spíš o drobnosti, které vás mohou potěšit ve chvílích, kdy to ani nečekáte.

Detaily u souborů

O důvod víc, proč používat zobrazení seznamu souborů v detailním zobrazení. Výrazně se zvýšil počet sloupců, které můžete zobrazit u názvů souborů. Nejpatrnější je to například u MP3 souborů, kde je mezi detaily i zvolená přenosová rychlost, žánr, autor a další informace z ID3 tagů. Stačí klepnout pravým tlačítkem na lištu s nadpisy sloupců a můžete si vybírat z 32 různých položek. U obrázků tam například jistě oceníte rozměry.

Zobrazit ve skupinách

V nabídce Zobrazit u zobrazení složky máte možnost seřadit ikony podle různých kritérií – nic nového. Můžete si ale zapnout i zobrazení ve skupinách a pak Windows automaticky výpis rozdělí do logických skupin. Při třídění dle abecedy do skupin podle písmenek, podle velikosti budou skupiny podle velikostí souborů a podobně. Zobrazení po skupinách není k dispozici v zobrazení jako Seznam, v jiných je k dispozici. V rámci jednotlivých skupin jsou soubory řazeny dle abecedy. Můžete si tak zapnout dvojité řazení, nejprve dle vybrané položky a ve skupinách dle abecedy.

Podpora ID3 tagů v systému

Stačí si otevřít vlastnosti libovolného MP3 souboru a na záložce Souhrn a stisku tlačítka Upřesnit najdete detailní informace o dané skladbě v MP3 formátu. Nemusíte kvůli tomu tedy spouštět přehrávač a tyto informace získávat z něj, vše jde zjistit z vlastností souboru.

Témata obrazovky můžete ukládat

Témata obrazovky můžete z nastavení obrazovky do souborů s příponou .theme. Jsou tak zpětně kompatibilní s podporou témat obrazovky v minulých verzích systému Windows.

Vyhlazené ikonky

Na pohled to není až tak patrné, protože vám to přijde jako přirozená věc. Systémové ikonky Windows XP mají vyhlazené okraje a podporují průhlednost, Ikonky tak zapadnou přirozeně i do nejbláznivějších podkladů plochy a nemají otřepané okraje. Pokud byste chtěli vytvářet podobné ikonky, oblíbený Microangelo je již umí.

Synchronizace systémového času přes časový server

Poklepejte na hodiny v pravém rohu hlavního panelu a klepněte na záložku Čas v Internetu. Zde můžete zapnout automatickou synchronizaci hodin podle serverů v Internetu. V mém případě synchronizace s výchozím time.windows.com nefungovala, po vybrání druhého alternativního serveru time.nist.gov se vše synchronizovalo bez problémů. Pokud znáte jiný časový server, můžete ho tam zadat ručně.

Vytvoření startovací diskety

Windows 2000 to neumí, Windows XP již ano. U Windows XP se ale jedná o startovací disk z Windows 98, bude tu tak chybět podpora NTFS a na systémový disk se dostanete jen v případě, když používá souborový systém FAT32 či FAT. Stačí kliknout pravým tlačítkem na ikonu diskety, vybrat Formátovat a pak zaškrtnout Vytvořit startovací disk MS-DOS.

Záloha hesla

Pro případy, kdy se potřebujete dostat na systémový disk s NTFS a zapomněli jste heslo je ta pravá chvíle rozlomit ochranné sklo a použít záchrannou disketu pro heslo. Vytvoříte ji v Ovládací panely – uživatelské účty – vybraný uživatel – Podobné úkoly – Zabránit zapomenutí hesla. Spustí se průvodce, který vytvoří záchrannou disketu. Tu uschovejte na bezpečné místo.
Diskuze (47) Další článek: Instalace Windows XP bez bootovatelné CD-ROM

Témata článku: Windows, Windows XP, Detailní pohled, Ochranná vlastnost, Disketa, Detailní informace, Podobná velikost, Window, Systémový disk, Pravé tlačítko, Win +, Windows +, Zvolená složka, Bude, Vybraný soubor


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5