Windows XP obsahují několik vychytávek, které nejsou třeba na první pohled patrné, ale pomáhají při práci s počítačem. Pojďte se na ně podívat.
Ne nebudeme popisovat kvality Movie Makeru či nenahraditelnost průvodce médii u Media Playeru. Půjde spíš o drobnosti, které vás mohou potěšit ve chvílích, kdy to ani nečekáte.
O důvod víc, proč používat zobrazení seznamu souborů v detailním zobrazení. Výrazně se zvýšil počet sloupců, které můžete zobrazit u názvů souborů. Nejpatrnější je to například u MP3 souborů, kde je mezi detaily i zvolená přenosová rychlost, žánr, autor a další informace z ID3 tagů. Stačí klepnout pravým tlačítkem na lištu s nadpisy sloupců a můžete si vybírat z 32 různých položek. U obrázků tam například jistě oceníte rozměry.
V nabídce Zobrazit u zobrazení složky máte možnost seřadit ikony podle různých kritérií – nic nového. Můžete si ale zapnout i zobrazení ve skupinách a pak Windows automaticky výpis rozdělí do logických skupin. Při třídění dle abecedy do skupin podle písmenek, podle velikosti budou skupiny podle velikostí souborů a podobně. Zobrazení po skupinách není k dispozici v zobrazení jako Seznam, v jiných je k dispozici. V rámci jednotlivých skupin jsou soubory řazeny dle abecedy. Můžete si tak zapnout dvojité řazení, nejprve dle vybrané položky a ve skupinách dle abecedy.
Podpora ID3 tagů v systému
Stačí si otevřít vlastnosti libovolného MP3 souboru a na záložce Souhrn a stisku tlačítka Upřesnit najdete detailní informace o dané skladbě v MP3 formátu. Nemusíte kvůli tomu tedy spouštět přehrávač a tyto informace získávat z něj, vše jde zjistit z vlastností souboru.
Témata obrazovky můžete ukládat
Témata obrazovky můžete z nastavení obrazovky do souborů s příponou .theme. Jsou tak zpětně kompatibilní s podporou témat obrazovky v minulých verzích systému Windows.
Na pohled to není až tak patrné, protože vám to přijde jako přirozená věc. Systémové ikonky Windows XP mají vyhlazené okraje a podporují průhlednost, Ikonky tak zapadnou přirozeně i do nejbláznivějších podkladů plochy a nemají otřepané okraje. Pokud byste chtěli vytvářet podobné ikonky, oblíbený
Microangelo je již umí.
Synchronizace systémového času přes časový server
Poklepejte na hodiny v pravém rohu hlavního panelu a klepněte na záložku Čas v Internetu. Zde můžete zapnout automatickou synchronizaci hodin podle serverů v Internetu. V mém případě synchronizace s výchozím time.windows.com nefungovala, po vybrání druhého alternativního serveru time.nist.gov se vše synchronizovalo bez problémů. Pokud znáte jiný časový server, můžete ho tam zadat ručně.
Vytvoření startovací diskety
Windows 2000 to neumí, Windows XP již ano. U Windows XP se ale jedná o startovací disk z Windows 98, bude tu tak chybět podpora NTFS a na systémový disk se dostanete jen v případě, když používá souborový systém FAT32 či FAT. Stačí kliknout pravým tlačítkem na ikonu diskety, vybrat Formátovat a pak zaškrtnout Vytvořit startovací disk MS-DOS.
Pro případy, kdy se potřebujete dostat na systémový disk s NTFS a zapomněli jste heslo je ta pravá chvíle rozlomit ochranné sklo a použít záchrannou disketu pro heslo. Vytvoříte ji v Ovládací panely – uživatelské účty – vybraný uživatel – Podobné úkoly – Zabránit zapomenutí hesla. Spustí se průvodce, který vytvoří záchrannou disketu. Tu uschovejte na bezpečné místo.