Co se událo ve světovém internetovém businessu za minulý týden

10. října 2000
Invex den nula SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Pravidelně bude na Živě vycházet přehled nejdůležitějších událostí minulého týdne ve světovém internetovém businessu. Toto je první díl.
Pravidelně bude na Živě vycházet přehled nejdůležitějších událostí minulého týdne ve světovém internetovém businessu. Toto je první díl.

Minulý týden se Nasdaq propadl o 8,1 %, kupodivu index internetových firem spadl pouze o 5,1 %. Většinou to bývá naopak. Minulý týden Nasdaq nejvíce stahovaly firmy z oblasti fiber optics a wireless.

Doubleclick (DCLK) rozšířil svoji platformu pro email marketing prostřednictvím akvizice NetCreations (NTCR) za 191 milionů v akciích. NetCreations je ziskovou firmou působící na poli emailového marketingu. NTCR spravuje databázi 15 milionů emailů a má přes 2000 klientů.

Společný podnik Looksmartu a British Telecomu (BTY) expanduje. Tento týden oznámil tento joint venture distribuční pakty s třemi velkými internetovými firmami - s Excite, s Zoom.co.uk a s Surfboard Holdings. Toto jasně demonstruje sílu Looksmartu v zahraniční expanzi.

Robertson Stephens snižuje rating na Oracle (ORCL) z koupě na dlouhodobě atraktivní kvůli vysoké ceně a kvůli risku v produktové přeměně. Podle RS je Oracle nadhodnocen po fenomenálním růstu 763 % za poslední dva roky. Nasdaq za toto období vyrostl o pouhých 126 %. Při tržní kapitalizaci 205 miliard dolarů nemá už velkou pravděpodobnost růst takovým tempem jako v minulých dvou letech. RS odhaduje, že Oracle bude růst pouhých 16 % ročně. Dalším důvodem downgradu je nejistota úspěšnosti v nové produktové řadě Oracle 11i. Dalším aspektem je zpomalování růstu databázového businessu, který tvoří 70 % tržeb Oraclu.

Radiant (RADS) uzavřel smlouvu s Tricon Restaurants (YUM), že se bude starat o zpracovávání objednávek pro všechny restaurace Tricon. Celá smlouva se odhaduje na 50 milionů dolarů ročně. Tricon vlastní přes 6000 vlastních restaurací a přes 24000 frančízingovaných. Triconu patří známé řetězce Pizza Hut, KFC a Taco Bell.

Makléřské domy se pozastavují nad schopností Amazonu (AMZN) stát se ziskovým. Důvodem jsou zejména pochybnosti o tom, zda Amazon dokáže s největší nabídkou zboží na světě dosáhnout ziskovosti. Toto je nesmírně náročné na logistiku a nesmírně to zvyšuje náklady. Wall street by tedy raději viděl, aby se Amazon soustředil spíše na nějakou kategorii zboží a ne bezhlavě expandoval do každé kategorie. Na druhé straně investoři ocenili krok Amazonu outsourcovat oddělení hraček prostřednictvím smlouvy s největším řetězcem hračkářství Toys R Us. Tudy podle mne vede cesta - využít značky Amazonu a přenechat dopravu, balení apod. na jiné firmy. Tímto Amazon získává tržby s většími maržemi, což investoři mají rádi. Celý sektor B2C akcií to tento týden opět schytal a stáhl i celý internetový index.

Špatné zprávy opět tento týden pronásledovaly Priceline (PCLN). Priceline je donucen uzavřít svoji divizi WebHouseClub kvůli malé šanci učinit ji ziskovou. Kvůli tomuto kroku zmizí z Priceline obrácené aukce na benzín a potraviny. Já jsem byl vždy skeptický o těchto dvou kategoriích. Toto byla další rána pro Priceline, který utrpěl již minulý týden, když prohlásil, že očekávané tržby budou nižší než se čekalo kvůli menšímu prodeji letenek. Očekávám, že akcie Priceline zůstanou "v depresi" ještě několik měsíců, takže je doporučuji jenom dlouhodobějším investorům.

eBay (EBAY) se rozhodla začít prodávat reklamu na eBay.com. K tomuto ji vedlo hlavně zpomalující se růst v nových aukcích a nátlak investorů. Přesto se očekává, že příjmy z inzerce se podílí pouze 5 % na tržbách. Partnerem pro inzerci je AOL. Příjmy z inzerce přinesou eBay tržby s vyššími maržemi. Podle mého názoru byla škoda nevyužívat eBay k prodeji inzerce, protože měsíčně vykazuje návštěvnost 12,7 milionů unikátních IP.

Sloučení AOL (AOL) a Time Warneru (TWX) je už na spadnutí. Je velká pravděpodobnost, že regulátoři nechají smlouvu projít. Nová firma bude mít 100 milionů platících uživatelů na pravidelné bázi (AOL má 24 milionů zákazníků jako ISP, Time Warner má 13 milionů domácností, kterým zprostředkovává kabelovou televizi, 40 milionů odběratelů jeho periodik a 36 milionů HBO a Cinemax plátců). Firma bude mít možnost křižně propagovat své produkty a služby. AOL doporučuji dlouhodobým investorům rozhodně koupit.

Homestore.com spustil sekci domácnost na portálu AOL. Toto je vyvrcholením pětileté aliance mezi Homestore.com a AOL. Aliance přinese Homestoru zvýšenou návštěvnost, která již teď dosahuje 4 milionů unikátních IP za měsíc.

About.com se vrhá do B2B prostřednictvím své divize ABZ. ABZ bude zaměřena zejména na správu informací pro ostatní firmy.

Knight Trading Group (NITE) varuje před nižšími zisky za třetí čtvrtletí než se čekalo. Wall street očekával dividendu 0,25 až 0,20 centů na akcie, teď to vypadá na 0,13 až 0,16 centů na akcii.

Intuit (INTU) podepsal pětiletý kontrakt s x.com na zabezpečení transakcí mezi uživateli x.com.

E-Trade (EGRP) opět expanduje, tentokrát do Jihoafrické Republiky. JAR má 30000 aktivních investorů a přes 1,9 milionů uživatelů Internetu.

Toť pro dnešek vše. Byl bych velice rád, kdybyste přidali vaše připomínky k článku do diskusního fóra, abych mohl tento seriál zkvalitňovat.

Diskuze (2) Další článek: Invex den nula

Témata článku: HBO, Minulý týden, Investor, Wall Street, Svět, Týden, Cinemax, Zpomalování růstu, Nasdaq, Milión odběratelů, Toys, Trading, Time Warner, Pětiletý kontrakt, Velká rána, Velká pravděpodobnost, Pizza, Platící uživatel, Celý sektor, KFC, Surfboard, Pizza Hut, Bus


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu