Co se stane, když se zblázní počítač v autě

Moderní vozy čím dál častěji přetékají počítačovým vybavením, když se něco pokazí, může být jediným řešením pořádné kladivo.
Před dvěma týdny proběhla na Reuters krátká zprávička, která unikla naší pozornosti, ale myslím si, že ji stojí uvést i nyní.

Thajský ministr financí si totiž před dvěma týdny prožil horkou chvilku, když se mu zbláznil počítač v jeho BMW. Ten zamkl celé auto a vypnul klimatizaci. V autě nakonec strávil deset minut, kdy se už vzduch nedal pomalu dýchat. Vše totiž vyřešila správným přístupem jeho ochranka, která na auto nastoupila s kladivy a rozmlátila okna, aby mohla osádka vystoupit.

Tato zpráva nijak nezmiňuje typ vozu ani co to bylo za počítač, ve chvíli, kdy ale uvidíte problém s počítače ve voze BMW, rovnou si můžete dosadit novou sedmičkovou řadu. BMW skutečně ve svém prestižním autě použila v nevídané míře počítačové systémy a vybavila jej ovládacím systémem iDrive. Sedmičkové BMW se také velmi často uvádí jako referenční auto využívající vybavení Microsoftu pro palubní počítač. Microsoft dodal BMW systém pro řešení navigačního systému a ovládání funkcí auta.

Ačkoli by bylo velmi jednoduché a lákavé hodit celou chybu na Microsoft, je třeba uvést, že Microsoft se skutečně podílel pouze na navigačním systému, nestará se o žádné startování, režim motoru, řízení klimatizace či zámky dveří. V daném případě tak opravdu Microsoft musíme vzít na milost.

Sedmičkovému BMW se vytýká překomplikované ovládání počítače a velká závislost na počítačových systémech. Zatím se vytýkala spíše zbytečná opatrnost, auto třeba přešlo náhle do nouzového režimu s omezeným výkonem motoru pro dojetí do servisu. Příhoda thajského ministra financí ukazuje, že počítače mohou způsobit problémy i když auto jen stojí na místě.

I když se rozhodně nedá říci, že bychom nefandili počítačům, přece jen si tak musíme někdy říkat, že mechanika je mechanika. A co vy, kam až byste pustili počítače ve svém autě?

Diskuze (67) Další článek: I instant messaging potřebuje šifrování, říká PGP

Témata článku: Microsoft, Auto, Ochranka, Celé auto, Bmw, Opatrnost, Motor, Ministry, Palubní systém, Finance

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost