Co se skrývá za výrazným zlevněním Windows Me

Mohou to být už objevující se obavy z free systémů, zmírnění argumentů federálního soudu nebo blízkost brzkého následovníka – anebo jenom pro zvýšení prodeje.
Poslední tři konzumentské verze Windows (tj. ne Windows NT/2000) stály pro uživatele v běžné, krabicové verzi vždy stejně: 89 dolarů. Windows Me měla stát také tolik, ale krátce před jejich uvedením na trh Microsoft překvapivě oznámil, že budou nabízena za 59 dolarů, o třetinu méně (cena platí pro nový systém, ne za upgrade).

Překvapivá není ani cena Windows Me, jako spíš to, že Microsoft nejdříve přišel s tradičními 89 dolary a pak teprve cenu snížil: nevypadá to na marketingový tah, spíše to signalizuje, že ve firmě stále probíhají docela velké změny a úpravy dřívějších plánů. Důvodů k nižší ceně může být několik, nejspíše je to však kombinace všech – na konci roku 2000 už je svět jiný než v roce 1998 a především argumenty pro předraženost operačního systémů sílí: nejen kvůli Linuxu, ale také kvůli tomu, že firma už šestým rokem prodává jen pozvolna se vyvíjející a inovovaný systém, už na něm vydělala až nemístně dost a mohla by jej konečně dávat levněji. Ostatně Microsoft čelí více než stovce žalob z různých stran právě kvůli předražování svých produktů.

Zajímavé jsou názory na upgrade z předchozích verzí na Windows Me. Analytici tvrdí, že z technického pohledu (tj. „co mně nová verze přinese“) jsou vlastně Windows Me atraktivnější pro upgrade, než byl přechod z Windows 95 na 98; současně ale uvádějí, že lidem se už tolik upgradovat nebude chtít – Me přišla příliš brzy po 98 SE a podobně jako u Office jsou již uživatelé z upgradování poněkud unavení.

Microsoft – což je ale před běžnou veřejností skoro skryto – chystá další verzi Windows, určenou pro konzumenty, ale postavenou na Windows 2000, s kódovým názvem Whistler. Lze předpokládat, že právě tento program, který bude nepochybně výrazně dražší než 59 dolarů, bude v centru výrazných marketingových snah Microsoftu o další upgrade; firma možná chce lákavou cenou utrhnout ještě na starších Windows, co se dá, a pak již nutit zákazníky k přechodu na technicky přece jenom podstatně vyspělejší verzi operačního systému.

Krabicové produkty ale u Microsoftu nikdy neznamenaly hlavní zdroj příjmů – firma PC Data, která sleduje právě retailový čili „krabicový“ prodej, tvrdí, že Microsoft tímto způsobem prodal za dva roky u Windows 98 (a 98 SE) zboží jenom za 350 mil. dolarů, tedy za mizivý zlomek celkových příjmů.

Diskuze (7) Další článek: (Ne)bezpečí tepla domova

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Me, Šestý rok, Překvapivá cena, Marketingový název, Window, Úprava PC zdroje, Upgrade, Běžná verze


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky