Nvidia | Grafické karty | Čipy

Co se skrývá uvnitř? Podívejte se na infračervené snímky hlavního čipu grafických karet GeForce RTX 3000

Nová generace desktopových grafických karet GeForce RTX 3000 od Nvidie už sice byla představená před několika měsíci, nyní se však objevily zajímavé fotografie od fotografa Fritzchense Fritze.

Nejedná se přitom o běžné fotografie, ale infračervené snímky, které ukazují reálné složení částí uvnitř samotného křemíkového čipu GA102. Tato verze čipu se vyskytuje ve výkonnějších modelech GeForce RTX 3090 a 3080.

Z pohledu velikosti jde o obří čip, který jen těžko v moderní době najde konkurenci. Plocha čipu je 628,4 mm², v rámci které je rozloženo 28,3 miliardy tranzistorů. Protože v infračervených záběrech lze jen těžko rozpoznat, co je vlastně co, uživatel Locuza skvěle obarvil původní snímek i s popisem, co jsou jednotlivé části.

Klepněte pro větší obrázek
Čip Nvidia Ampere GA102 s popisem jednotlivých částí

Díky tomu můžete perfektně vidět, jak jsou jednotlivé parametry čipu rozdělené v reálném křemíku. Čip GA102 má 7 GPC (General Processing Cluster, zelená řada vlevo), přičemž každý cluster je složen z 12 SM jednotek (Streaming Multiprocessor).

Každá jednotka SM, kterých je celkem 84, obsahuje 128 jader cuda, čtyři tensor jádra a jedno jádro pro akceleraci ray tracingu. V maximální konfiguraci lze tak dosáhnout na 10 752 cuda jader, 336 tensor jader a 84 jader pro ray tracing.

Nejvyšší model GeForce RTX 3090 využívá 82 SM jednotek, 10 498 cuda jader, 328 tensor jader a 82 jader pro ray tracing. Stejnými parametry by měla být vybavená i chystaná GeForce RTX 3080 Ti.

Video z uvedení karet GeForce RTX 3000

Diskuze (1) Další článek: Legendární automobilový designér zkritizoval Cybertruck od Tesly

Témata článku: Nvidia, Grafické karty, Čipy, GeForce RTX 3000, Ampere, Čip, HLA, Snímek, Jádro, Grafická karta, GeForce, GeForce RT, Grafické karty na Heureka.czŠedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Vy a počítač: Píšete na klávesnici všemi deseti prsty?
redakce
Vy a počítačKlávesniceAnkety
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Práce na akci Watch Dogs: Legion jsou u konce. Žádné další updaty už nevyjdou
Radek Wunderlich
Watch Dogs LegionUbisoft