Co se nám v Computeru ročníku 2008 líbilo nejvíc

Některé produkty, které jsme testovali v časopise Computer, nás obzvlášť zaujaly a zasloužily si proto ocenění Dobrá koupě. Podívejte se, co se vyplatí koupit.

V každém čísle Computeru se snažíme najít nejlepší produkt a udělit mu redakční ocenění. Nerozhoduje přitom jen obrovský výkon, nebo třeba vítězství ve srovnávacím testu. Jen výrobek, který má skvělé parametry a přitom odpovídající cenu si zaslouží absolutorium – je to prostě Dobrá koupě.

Klepněte pro větší obrázekComputer 1/08 – Primecooler PC–HP4

Minulý leden začal testem chladičů (venku příliš chladu nebylo) a Dobrou koupi získal překvapivě chladič, který s cenou pod 600 Kč dokázal porazit i mnohem dražší konkurenty. Nebýt hlučnějšího větráčku, mohl si dokonce odnést double, takto obsadil v testu druhé místo.

Klepněte pro větší obrázekComputer 2/08 – Sennheiser PX 100

V multitestu druhého čísla se sešla velká i malá sluchátka, stejně jako modely vybavené mikrofonem. Nejvíc ale přesvědčil osvědčený model Sennheiseru. Za necelých čtrnáct stovek nabídl velmi dobrý zvuk, skládací konstrukci a kvalitní provedení. Pokud bychom chtěli lehká sluchátka k počítači i MP3 přehrávači, volili bychom tato.

Klepněte pro větší obrázekComputer 3/08 – HP W2207H

V únoru nás nejvíce potěšila estetická dvaadvacítka od HP. V testu přesvědčila nejen kvalitou obrazu, ale i možnostmi polohování a moderní sadou konektorů. Tenkrát stála přes 9 000 Kč, dnes ji seženete v doprodejích i za 6 000 Kč. Uvidíme, kdo zazáří v letošním testu LCD – už v Computeru 2/09!

Klepněte pro větší obrázekComputer 4/08 – Gigabyte MA78GM-S2H

V testu televizních tunerů se našly zajímavé kousky, Dobrou koupi si ale odnesl produkt ze samostatné recenze. Není divu, deska Gigabyte přišla s tehdy zbrusu novým čipsetem ATI 780G – a hraní her s integrovanou grafikou nebylo náhle nemožné. Nízká cena také těžko hledala konkurenta, tenkrát se tato deska těsně vešla pod dva tisíce, dnes je ještě o pár stovek levnější.

Klepněte pro větší obrázekComputer 5/08 – Lenovo ThinkVision L220x

Ani v pětce nedostal nejvyšší ocenění produkt z testu (tentokrát to byly notebooky). Redakci nejvíce zaujal 22“ LCD monitor s technologií S-PVA a rozlišením 1 920 × 1 200. Tehdejší cena 12 500 Kč rozhodně nebyla přemrštěná, dnes je tento panel jen o pár stovek levnější.

Computer 6/08

Dobrou koupi jsme neudělili žádnému produktu.

Klepněte pro větší obrázekComputer 7/08 – Samsung Spinpoint F1 750 GB

Redakce nejvíce ocenila vítěze testu disků. Samsung se předvedl jako nejtišší a to mu, spolu s dostatečně dobrými výsledky v ostatních testech, zajistilo první místo. Třičtvrtě terabajtu stálo loni na přelomu března dubna hodně přes tři tísíce, dnes jsme téměř přesně na polovině.

Klepněte pro větší obrázekComputer 8/08 – AMD Athlon 64 X2 5000+ Black Edition

V testu procesorů byl hlavním kritériem umístění výkon. Vítězem se tak podle papírových předpokladů stalo čtyřjádro od Intelu. V poměru ceny a výkonu se ale nikdo nemohl rovnat Athlonu 64 X2, navíc s možností přetaktování pomocí násobiče. Za necelých osmnáct stovek jsme nemohli váhat, dnes bohužel Black Edition seženete jen obtížně.

Klepněte pro větší obrázekComputer 9/08 – Sony DCR-SR55E

Malá, pohotová kamera od Sony obsadila v testu až čtvrté místo. Vzhledem k příznivé ceně a malému bodovému odstupu na medailové příčky se ale stala nositelem Dobré koupě. Letos už bychom nad pořízením kamery nahrávající v SD rozlišení váhali, cenové relace HD kamer jsou mnohem příznivější.

Klepněte pro větší obrázekComputer 10/08 – MSI K9A2 Platinum

Ve velkém testu desek pro procesory AMD se našlo kandidátů pro Dobrou koupi více. MSI nakonec vyhrála díky velmi dobrým výsledkům v testech i čtveřici slotů PCIe ×16 – to vše ceně pod tři tisíce korun (kterou si ostatně drží dodnes).

Klepněte pro větší obrázekComputer 11/08 – Canon Pixma MP520

Canon se svou multifunkcí vyhrál v obou kategoriích dvojitého testu – my jsme pro Dobrou koupi zvolili model, který byl vítězem v kategorii „levných“. Nejvíce se nám líbila kvalita tisku fotografií a tradičně dobré ovládání. Podařená multifunkce za tři tisíce má dnes následníka v podobě modelu MP540.

Klepněte pro větší obrázekComputer 12/08 – Asus WL-500W

Výsledky v testu levných Wi-Fi routetů byly zajímavé, o první místo se Asus pral s D-Linkem, který nakonec vyhrál. Proč tedy Dobrá koupě? Za dva USB porty, které promění obyčejný router v NAS; a to dokonce s podporou automatického stahování! Podařený model seženete stále za tehdejší cenu okolo 2 500 Kč.

Klepněte pro větší obrázekComputer 13-14/08 – Canon PowerShot SX100

Tento digitál těžko vyhraje nějakou soutěž krásy, náš velký test ale prokázal, že kupovat podle vzhledu by bylo chybou. Komponenty převzaté z dražších modelů splnily svou funkci a kvalita obrazu i rychlost aparátu nás příjemně překvapily. Loni o prázdninách stál 6 290 Kč, dnes jej seženete skoro o tisícovku levněji.

Klepněte pro větší obrázekComputer 15-16/08 –  Acer Aspire 5920G

Pokud nějaký produkt vyhraje test a ještě nabídne jednu z nejnižších cen, s udělením Dobré koupě rozhodně neváháme. Mezi 15,4“ notebooky do dvaceti tisíc korun vyhrál Acer Aspire velmi přesvědčivě – například při nejvyšším výkonu nabídl druhou nejdelší výdrž. Jak asi dopadne podobný test letos?

Klepněte pro větší obrázekComputer 17/08 – Chieftec Green Angel 400 W

V testu jsme hledali levný zdroj, který by měl skvělé parametry (zejména účinnost a stabilní napětí na výstupu) a byl zároveň velmi tichý. Zelený anděl to za cenu lehce přes jednu tisícikorunu zvládl nejlépe a my jsme jej za to odměnili oceněním Dobrá koupě.

Klepněte pro větší obrázekComputer 18/08 – Leadtek GeForce 9800 GTX+

Svět grafický karet byl loni skutečně dynamický. AMD/ATI vypustila Radeon HD 4850 a nVidia kontrovala 9800 GTX+. V době, kdy probíhal náš test grafik, se o prvenství v poměru ceny a výkonu praly právě tyto dvě karty – nVidia v podání Leadteku nakonec vyhrála a rozhodovaly i takové věci, jako lépe vyřešené chlazení.

Klepněte pro větší obrázekComputer 19/08 – Gigabyte GA-EP45-DS4

Na test desek pro AMD z Computeru 10 jsme samozřejmě navázali testem desek pro Intel. Vítěz s čipovou sadou P45 přesvědčil nejen výkonem, ale i kvalitou použitých součástek. Nebližší konkurenti stále výrazně více než 3 235 Kč a tak byla Dobrá koupě v dobrých rukou.

Klepněte pro větší obrázekComputer 20/08 – Topgal HIT 103

Od hardwaru jsme si trochu odpočinuli a otestovali notebookové batohy. Vítěz nabídl za 1 600 Kč odolnost, styl i ergonomii. V ceně je i vyjímatelné pouzdro pro samotný notebook a pár drobností, stejně jako pláštěnka pro případ průtrže mračen. Noční chodce (a především řidiče) potěší integrované reflexní pásky.

Klepněte pro větší obrázekComputer 21/08 – Creative Zen X-Fi

V testu přehrávačů skončil druhý a nám se zalíbil. Má nejen dobrý zvuk (což se u Creative dalo čekat), ale také velmi podařené ovládání a kvalitní displej. Jako specialitu nabízí tento přístroj připojení přes Wi-Fi. S cenou 4 500 Kč je to velmi dobrá volba.

Klepněte pro větší obrázekComputer 22/08 – Microsoft Wireless Optical Desktop 3000 1.0 OEM

Vybrat nejlepší bezdrátovou klávesnici s myší je ošemetná věc – každý uživatel má jiné nároky a zvyklosti. U tohoto modelu Microsoftu jsme se ale shodli, že za 720 Kč stojí za vyzkoušení v každém případě.

Klepněte pro větší obrázekComputer 23/08 – Mironet 4030 Herní VIP

V testu relativně levných herních počítačů obsadila tato sestava první místo a výrobce jsme chvíli podezřívali, že cenu uvedl špatně – málokdy se stane, že celou sestavu získáte levněji, než kdybyste ji sami stavěli. Pokud je navíc sestava tak dobře vyladěná jako tato, není co řešit.

Klepněte pro větší obrázekComputer 24/08 – Garmin eTrex Vista HCx

Poslední číslo minulého roku nabídlo test turistických GPS navigací. Že Dobrou koupi vyhraje model Garminu, tušil asi každý, kdo se těmito přístroji zabývá. Model Vista HCx se předvedl tak dobře, že o poměru ceny a výkonu nebylo pochyb – třetí místo s cenou 5 699 Kč.

TIP: Chcete-li si přečíst kompletní testy a recenze, hledejte od 15. ledna na stáncích Computer 1/09, u kterého je přiloženo DVD se všemi čísly ročníku 2008 v PDF!

Časopis Computer

Časopis Computer je nejčtenější český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si můžete pohodlně koupit v iKiosku.

Diskuze (47) Další článek: Maxthon 2.5.1 beta: vyzkoušejte pořádně vylepšený prohlížeč

Témata článku: Hardware, Notebooky, Časopis Computer, Sestavy, Podobný test, Computer, Angel, Nejvyšší výkon, Tisíc korun, Dobrá koupě, Kompletní test, Levný zdroj, Ročník, GPS navigace Garmin, Levný model, GPS navigace s kamerou, Dobré ovládání, GPS Garmin, Test, Sennheiser, DCR, Sluchátka Lenovo, Sluchátka k notebooku, Nejdelší výdrž, Canon Powershot, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky