Co se mísí v zákulisí...

Eagle: Poslední dobou se v oblasti procesorů stalo několik velice zajímavých událostí - jedná se o uvedení nejrychlejšího Pentia III na 1.13GHz a blížící se Pentium... 4. Podíváme se také na "aféru" kolem debaklu procesoru Cyrix III.

Intel hodlá od 31. července zahájit dodávky "omezeného množství" (čti: zejména / pouze pro své ověřené obchodní partnery - například pro Dell který dnes nedodává ani jeden model PC s konkurenčním procesorem AMD Athlon) procesorů Pentium III Coppermine taktovaných frekvencí 1.13 GHz (1130 MHz). Král je mrtev, ať žije král!

Klepněte pro větší obrázek
Uvidíme tě někdy? (P.S. všimněte si napájecího napětí jádra 1.7V)

Pokud však uvážíme současnou situaci, kdy Intel nedokáže plynule dodávat verzi 1GHz, a skutečný narůst výkonu je při přechodu z 1 na 1.13GHz menší než 10%, zdá se to až podivující. Proč jít ještě výš?

Technologická, ale i marketingová laťka...

Zdá se mi, že se nejedná ani tak o další stupeň vývoje, jako spíš o další marketingový tah.
Podívejme se na to, co se nejspíše stane:

  1. Intel si opět získává reputaci jako výrobce frekvenčně nejrychlejších procesorů. Pro mnohé lidi jsou MHz "svatým grálem výkonu" - kdo se však blíže podívá na praktický nárůst výkonu v kategorii "TOP CPU", bude nemile překvapen.
  2. AMD bude muset "dorovnat" a uvést Thunderbird na alespoň 1150 MHz.
  3. Pomyslná laťka výkonu dnešních procesorů se posunuje vzhůru a Intel si tak najde dobrou záminku pro zrušení Celeronů a Pentií III do 600 MHz (tím prakticky omezí přetaktovávání). Celkový prodej "CPU nad 600 MHz" se zvýší, cena však zůstane na podobné úrovni (nebo se sníží jen málo), takže zisky budou vyšší.
  4. Vyšší "cílová frekvence" pozitivně naladí výrobce programů, kteří briskně obohatí svá dílka o další "CPU intensive" funkce. Majitelé dnešních počítačů budou nuceni koupit nový procesor o něco dříve - to je však obecný trend v této oblasti... :((
  5. Tlak na výrobce chladičů se zvýší (chlazení bude věnována větší pozornost) a Intel si tak připraví zázemí pro ještě rychlejší procesory.

Zdá se vám to absurdní? Jistě ne... a pokud ano, pak jen vězte, že marketing je mocná čarodějka.

P.S. Málokdo však již ví, že množstevně v oblasti "high-end procesorů kompatibilních s instrukcemi x86" dominuje... AMD. Poměr vyrobených 1Ghz procesorů je 12:1 ve prospěch Athlonů.

Willamette = Pentium 4

Představte si následující scénu: Nacházíme se v Německu. Je 20 hod. 30 minut a na televizní stanici RTL právě dávají novou dávku "spotřební zábavy" (tj. jednu z obvykláých amerických ptákovin). Z televize (jako obvykle) se ozývají klasické reklamní spoty na prací prášky apod. Ale najednou slyšíte něco zajímavého:

"Kaufen Sie unseren Computer.... mit Intel Pentium vier prozessor! " a dále pak "...nur für 4000,- Mark"

Kolečka se otáčejí: Tak, jak mnozí předpokládali, procesor vyvíjený pod názvem Willamette ponese oficiální označení Pentium 4. Co nám ale přinese?

  • naprosto odlišnou architekturu (ve srovnání se současnými Pentii III)
  • nové čipsety a základní desky
  • frekvence až do 1.4 GHz
  • velký tlak na prosazení paměti RDRAM

V minulosti se již Intelu podařil podobný "hattrick" s tehdy novou řadou Pentii II, kdy uživatelé houfně a během jednoho roku opustili staré Pentia MMX. Nyní je na trhu situace poněkud jiná - hlad po novém výkonu již není tak silný a mnozí jsou již unaveni stálým licitováním MHz, a to by mohlo nové Pentium 4 v konečné fázi mohla dovést ke katastrofě. Právě Pentium 4 totiž bude hrát pro Intel klíčovou úlohu v nadcházejícím roce.

P.S. 64-bit procesory jako Itanium se můžou prosadit pouze tam, kde "cena nehraje žádnou roli". Vždyť první 32-bit procesor 80386DX se objevil v roce 1985. Trvalo více než 10 let, než se objevil první masový plně 32-bit operační systém (Windows NT 4.0)!

Debakl Cyrixu III... a operační systém v BIOSu

Společnost VIA se sídlem na Taiwanu v posledním období nám pěkně porostla. Nejenom, že se jedná o hlavního výrobce čipsetů pro Athlon, ale také její platforma pro Pentium III - Apollo Pro 133A (694X) byla dlouhou dobu jediným schůdným řešením pro Pentium III na 133 MHz FSB. Bližší informace se můžete dozvědět zde. Díky svým úspěchům mohla VIA "pozřít" společnosti jako S3 (grafické karty), Cyrix (procesory Cyrix) a IDT Centaur (procesory WinChip).

Právě zisk týmů Cyrix a Centaur přivedl firmu k zásadnímu rozhodnutí - proniknou na trh levných procesorů. A tak světlo světa spatřila prerelease verze Cyrixu III, kódově označovaná jako Joshua. Benchmarky tohoto procesoru nevypadaly nijak slavně. Co se ale nestalo. Než se procesor oficiálně objevil na trhu, VIA změnila směr - použila jiný, méně výkonný avšak úspornější design firmy IDT, kódově označovaný jako Samuel - viz. zde.

 

Tak co myslíte? Joshua nebo Samuel?

A výsledek? Jestliže se u procesoru Joshua dala jednotka FPU označit za slabou, nedá se u Samuela označit jinak než jako KATASTROFA. Dokonce i 3 roky starý design procesoru AMD K6™ je v tomto ohledu lepší - na stejné frekvenci je rychlejší. Procesor je sice vybaven 128KB L1 cache, ale již naprosto postrádá "energeticky náročnou" cache L2. Celý záměr vypadá v benchmarcích zcela nelogicky... Kdo nese na trh v dnešní době tak pomalý procesor???

PC tuning komentuje: ...pokud si však tuto informaci spojíme s informací, že VIA tajně připravuje "bezdiskový" operační systém uložený v BIOSu (pravděpodobně klon Linuxu) s prohlížečem Internetu a z faktem, že dnes je první integrovaný čipset VIA s grafickým akcelerátorem S3 prakticky ve výrobě.. Závěry si udělejte sami (joro: podle mě jsou "fokusem" VIA nikoliv PC ale... internetové Set-top boxy)!

Eagle

Váš názor Další článek: Týden: Microsoft .NET, Pentium 4

Témata článku: Pentium, Tuning, PS 2, Eagle, Zrušení výroby, Podobný tlak, Zákulisí, Starý design, Joshua, Samuel


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky