Facebook

Co s účty zesnulých uživatelů na Facebooku? V Oxfordu vypočítali, kdy jich bude více než účtů živých lidí

Zdroj: Pixabay
Co s účty zesnulých uživatelů na Facebooku? V Oxfordu vypočítali, kdy jich bude více než účtů živých lidí | Zdroj: Pixabay

Časem se můžeme dočkat stavu, kdy na Facebooku budeme vídat více tzv. zvěčnělých účtů než těch klasických, které patří žijícím lidem. Nastane to do 50 let, tvrdí analýza, kterou vytvořil Internetový institut Oxfordské univerzity (OII). Podle něj je to vážné téma, které bude mít dopad na celou naši společnost. Zvěčnělý účet patří osobě, která zemřela. 

Institut analýzu prováděl na počtu osob registrovaných na Facebooku k roku 2018, kterých bylo zhruba 2,38 miliardy. Podle něj lze očekávat, že do roku 2100 z tohoto čísla zemře 1,4 miliardy osob. Zvěčnělé účty by proto převýšily ty aktivní svým počtem již v roce 2070. 

Pokud navíc bude Facebook pokračovat ve své expanzi jako doposud, oxfordský tým říká, že do roku 2100 bude zvěčnělých účtů na platformě až 4,9 miliardy. Údaje o očekávané úmrtnosti obyvatel v různých regionech světa pocházely od Organizace spojených národů (OSN).

OII upozornila, že časem se bude třeba začít ptát, jak otázku firmy, která bude v budoucnosti držet jakýsi virtuální neklolog miliónů lidí, vyřešit. Jak posmrtné soukromí uživatelů ochránit a jak zamezit tomu, aby z toho firma netěžila data. A hlavně - komu vůbec data budou patřit. 

Odpovědi zatím nejsou jasné a na jejich tvorbě se teprve pracuje. Výzkumníci říkají, že debata o globálním digitálním dědictví je to hlavní, čeho chtěli výzkumem docílit, přičemž Facebook je platforma, na které se efekt snadno ukazuje. 

„Na společenské úrovni jsme o tom teprve začali bavit a ještě se budeme muset hodně posunout,“ myslí si šéf studie Carl Ohman. „Management našich digitálním ostatků eventuálně ovlivní každého, kdo používá sociálně sítě, protože všichni jednou umřeme a zanecháme tu naše data. Není to přitom jen souhrn zvěčnělých profilů, ale něco většího. Je to, nebo se teprve stane, součást našeho globálního digitálního dědictví,“ dodal. 

Jedním z řešení podle OII může být, aby Facebook umožnil přístup nezávislým historikům a archivářům, kteří se budou o profily starat. „Kontrola tohoto archivu bude v podstatě kontrolou naší historie. Je proto důležité, abychom zajistili, že přístup k těmto datům nebude omezený pouze pro jednu komerční společnost,“ shrnuje Ohman. Studie vyšla v odborném časopise Big Data & Society.

Diskuze (7) Další článek: Řešení místo Adblocku? Prohlížeč Brave bude uživatelům platit za prohlížení reklam

Témata článku: Sociální sítě, Facebook, Smrt, Uživatelé, Účet, Oxford, Živý člověk, OII, Archivář


Určitě si přečtěte

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky