Co říkají blesky modemům?

Už jste někdy komunikovali s nebem? Že to není ani v dnešní době možné? Ale ano, je. Stačí zachytit krátkou bleskovou zprávu. Nejvhodnější podmínky pro její odposlech jsou teplé dusné počasí, připojení k telefonní lince a hlavně – bouřka! Váš modem tím ovšem nemusí být zrovna nadšen...
Pokud jste již někdy takovou zprávu zachytili, víte o čem mluvím. Pokud ne, dozvíte se, že tam, kam nechodí slunce (sítě Českého Telecomu, el. rozvody), mohou chodit blesky – a škodit. A bohužel mají tu moc dosáhnout přes stovky metrů až k vám a poškodit například připojený modem.

Jedné letní noci dorazila nad naši oblast velmi silná bouře. Probudilo mě hromobití, vstal jsem a přesto, že jistič již vykonal svou práci, odpojil jsem svůj počítačový systém z rozvodu el. sítě. S klidem jsem ulehl zpět do postele, jenže již z drobného polospánku byl jsem vytržen několika silnými ranami a prskáním vycházejícím z PC. Propadl jsem beznaději a tušil zničený monitor (vůbec jsem však netušil, jak k tomu mohlo dojít). Nicméně ráno počítač bez problému nastartoval a běžel. Noční příhodu jsem považoval za zlý sen. Bohužel jen do té doby, než jsem se zkusil připojit k internetu.

Sic se modem tvářil v systému v pořádku, po jeho bližším ohledání jsem objevil několik spálených odporů a zničené trafo. Jak je to možné, když nebyl počítač vůbec připojený do el. sítě? Nabízí se odpověď – zůstal připojený do JTS (jednotné telefonní sítě). Přišla tedy „zpráva“ odtud?

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Části modemu a škoda na nich způsobená po zásahu bleskem

Po konzultaci s prodejcem jsem byl ujištěn, že oprava by byla dražší než nový modem. Dále mne odrazoval od úmyslu vymáhat škodu na Českém Telecomu (ČT). Já se však nevzdal. Poměrně za krátkou dobu od zaslání mé stížnosti k nám dorazila dvojčlenná jednotka – technik a mluvčí. Asi hodinu se vyptávali a zjišťovali, jak to vlastně bylo. Poté nám předali již připravené vyjádření, že na náhradu škody (cca 2500,-) nemáme nárok. Nejprve odporovali tím, že z jejich sítě to být nemohlo, protože by o tom museli na ústředně něco vědět a vinu házeli na energetiku. Po argumentech vyvracejících jejich tvrzení nakonec vytáhli eso z rukávu – modem není přihlášen, tudíž nemáte právo vůbec na nic. Já jsem o této skutečnosti věděl a uznal jsem, že mají pravdu a byl jsem rád, že jsem nedostal pokutu.

Smířen s tím, že budu šetřit na nový modem, jsem se alespoň zajímal o to, jak se to tedy mohlo stát. Při mém rozhovoru s mluvčím měl technik co dělat, aby se nesmál. „Vždyť vím o dalších dvou stejně postižených lidech v okolí!“ „Nyní řešíme vás, nikdo další si nestěžoval.“ Nebo: „Já vám řeknu jak si myslím, že to bylo a vy to někam napíšete.“ (Jaká škoda, že neřekl!)

Poučen touto anabází jsem po zakoupení dalšího modemu zavolal do ČT a informoval jsem se na nutnost přihlášení nového přístroje. To bylo možné pouze za asistence odborné obsluhy. Po šílených peripetiích se mi ozval technik ČT a ptal se, co to vlastně potřebuji. Když jsem mu pověděl, že chci, aby mi zapojil kabel z modemu do zdířky ve zdi a potvrdil mi ohlašovací list, s trochou údivu slíbil, že přijede. Nikdy jsem ho však neviděl. Nyní již přihlašování modemu povinné není, ale změnilo se kromě toho také chování ČT? Jestli ano, rád se o tom něco dozvím.

Snad vás tato nějakou dobu uleželá prázdninová historie pobavila, stejně tak jako s odstupem času i mne. Když se ohlížím zpět, nejen že bylo podivné chování ČT, ale i moje. Neznalost si vybrala svou daň a dovolila mi, abych bezdůvodně strčil ruku do vosího hnízda. Podívejme se tedy nyní problému na zoubek.

Vzhledem k tomu, že jsem nuceně stále závislý na vytáčeném připojení a bleskovky čas od času přece jen dorazí, jednoduše se chráním tak, že při bouřce odpojuji modem také z JTS. Další poněkud dražší možností je bleskojistka. Ta se dá zakoupit ve specializovaných obchodech a je poměrně drahá. Pokud vás jednou uchrání, sama často položí život a je nutné vyměnit k tomuto účelu určenou část (samozřejmě za další peníze). Elektrotechnici a kutilové se mohou pustit do výroby vlastního zařízení. Je vhodné kombinovat několik úrovní ochran (filtry, varistory, transily, bleskojistky atd.) Kromě těchto zlepšováků můžete koupit například i UPS (záložní zdroj), který kombinuje ochranu elektrické i telefonní sítě. Nicméně počítejte s tím, že na blesk někdy nepomůže vůbec nic!

Blesk nemusí často přijít jen po vedení, ani uhodit přímo do vašeho domu, ale stačí i zásah do jeho blízkosti a malér je tu. Jak již bylo zmiňováno, klidný spánek nezajišťuje ani kompletní několikastupňová ochrana celého objektu. Blesk se dostane do JTS a je to. Jak trefně prohodil jeden drobet paranoidní čtenář Poradny – před bouřkou vše odpojte a přeneste doprostřed pokoje. Ne, vážně – to je jistota. Ovšem nikoli pro blesk kulový...

Jestliže přece jenom zachytíte „nebeskou bleskovku“, nebo vám ještě leží v šuplíku odpálený modem, nemusí být vše ztraceno. Může se stát, že zničených je jen pár součástek na vstupu a u těch je možnost nahrazení funkčními. Vyzkoušejte, zda systém modem rozpoznává, nehlásí žádné chyby a fungují AT příkazy (minimálně diagnostika přístroje). Pokud je vše kromě samotné komunikace s jiným modemem OK, máte ještě šanci. A třeba se vejdete i do pár desítek korun.

Přeji vám co nejméně „přijatých zpráv“ a budete-li mít chuť, udělejte si na vedení (kabelu) třeba uzel. Občas to zabere. Nikdo jiný než vy totiž vaše spotřebiče neochrání.

Diskuze (70) Další článek: Zmatky kolem NERO 6.0

Témata článku: Energetika, Modem, Nové přihlašování, Zlý sen, Modemy, Blesk, Klidný spánek, Drahý dům, Silný argument, Postel, Mode, Silná bouře, ČT, Ble, Záložní zdroje UPS, Nový modem, Připojený uzel, Blesky, Elite