5
Fotogalerie

Co příští generace s počítači už nezažije

30 věcí, které za pět, deset let upadnou v zapomnění a které budou vaše děti znát jen z vyprávění. Zavzpomínejte a doplňte seznam počítačové historie.

Většina našich čtenářů jistě prošla boomem osobních počítačů, který odstartoval v osmdesátých letech a naplno se rozjel v těch devadesátých. Počítače se masivně rozšiřovaly do firem a domácností, získaly si spoustu nadšených fandů a nespočet běžných uživatelů. Vývoj techniky, softwaru a internetu stále bouřlivě pokračuje, a tak už jsou mnohé věci, před pár lety ještě docela běžné, postupně zapomenuty.

A protože se mi v neděli narodila dcera, padla na mě nostalgie. Určitě někdy začne používat počítač, ale pravděpodobně nikdy nepozná tu radost, když jej doplní o 8 MB RAM, nebo když modem začne zpívat a na obrazovce se postupně začne rozbalovat obrázek. Pozná jiné radosti, nebo spíš už bude počítač brát jako běžné spotřební zařízení.

Pojďme si připomenout typické zástupce nedávné doby, kterým už odzvonilo, nebo brzy odzvoní. Co uživatelé počítačů za pět, deset let už nezažijí, ale my jim o tom budeme s nadšením vyprávět…

Počítače, hardware a příslušenství

Psaci stroj.pngPsací stroj: Hardwarový předchůdce Wordu. Vyráběly se (možná stále vyrábí) i moderní stroje s plastovou klávesnicí a mezipamětí pro možnost oprav překlepů.

Honba za megahertzi: Sám už ani nevím, na jaké frekvenci mi pracuje procesor v notebooku. Je to nějaké Core 2 Duo, něco kolem dvou „giga“. Ale pamatuji, když displeji na počítačové skříni ukazoval 33 a po stisku magického tlačítka Turbo dvakrát tolik… A ten pocit při postupu na 80, 120, 233, 667 MHz a pak, jednoho téměř posvátného dne, poprvé přes jeden gigahertz…

Koukání na monochromatický monitor: Zelená prý uklidňuje, tak snad proto jsme jinou nedostali.

CRT monitor: Jednobarevné monitory už jsou hodně dávná historie, rychle se ale vytrácí jejich barevní nástupci, tedy klasické CRT monitory. Za objemné obludy rychle nastupují LCD panely.

Mys.jpgČištění kuličkové myši: Starý zubní kartáček a už se jelo. Osobně jsem preferoval seškrabování nánosů na válečcích nehtem. A ta přesnost… Teď jsou myši přesné, laserové a umí pracovat na jakémkoli povrchu, včetně skla.

Jekot jehličkové tiskárny: Princip průklepové pásky z psacího stroje a sada splašených jehliček byly na počátku počítačového tisku. Ten zvuk je nezapomenutelný.

Zvuk modemu: Stejně nezaměnitelný a nostalgický, jako zvuk jehličkové tiskárny.

Osmibitový počítač s kazetovou mechanikou: Další akustický zážitek, tentokrát při hledání začátku programu na magnetofonové pásce. Ale to už je hodně dávná historie, kdy byly největším hitem Comodore a ZX Spectrum.

PC Speaker: Opět nezapomenutelný akustický zážitek…

Floppy.jpgDiskety: Ani tady nebyly naše uši ušetřeny, ale především zde byly namáhány nervy. Vejde se? Nepoškodí se? Bude mi na instalaci Windows 95 stačit třicet „třiapůlek“? A proč jen jsou ty úžasné Zipky tak drahé…

Joystick: Zdálo se to jako ideální herní nástroj, ale praxe ukázala, že to zas tak ideální není. Joysticky zůstanou ve svých moderních podobách na stolech nadšenců leteckých simulátorů, ale jinak se už nechytají.

Systém, software a internet

Počítač nepřipojený k internetu: Dříve výjimka, dnes už téměř samozřejmost, za pár let nezbytnost podobně jako přívod elektřiny. Budoucnost internetu je celkem jasná. A později nebudou uživatelé pravděpodobně ani chápat, k čemu by jim počítač bez internetu vůbec byl. Vždyť už příští rok budou na trhu počítače s operačním systémem Chrome OS, který je na internetu de facto závislý…

Postupné načítání obrázku na stránce: S rozvojem internetu souvisí i nárůst jeho rychlostí. Už teď si můžete pořídit stomegabitový internet až domů (testovali jsme zde), ale ještě před pár lety to samozřejmé nebylo. Na pomalých linkách se čekalo i na postupné načítání obrázků.

Stahování přes noc: Éra mohutného sdílení multimediálního obsahu ještě stále trvá, ale měnící se internet zasáhl i do dřívější běžné praxe, což bylo stahování filmů přes celou noc. Obvykle následovalo žhavení CD-ROMky.

Nelegální Windows: A co si budeme povídat, stahovaly se i kopie Windows. Ne že by se to nedělo i teď, ale rozhodně v menší míře. Ubývá ručně sestavovaných počítačů a s novými zákazníci dostanou i systém. Zlepšila se ochrana systému, Microsoft sem tam přijde s nějakými strašáky a především samotné podvědomí uživatelů se mění a legální systém chtějí.

DOS.pngDOS: Legendární předokenní operační systém s úchvatným uživatelským prostředím. Vystačili jsme si s blikajícím kurzorem a nemusel mít ani 3D efekt s průhledností.

Boje o konvenční paměť: Spustit hru na DOSu byl leckdy kumšt. Kouzelné formulky aplikované do systémových souborů zajišťovaly efektní přerozdělení, aby zbylo víc. 640kB ale přece muselo stačit.

Windows 3.x:Tlačítko Start tu nenajdete a na internet leda s Trumpet Winsock. Novodobý uživatel by byl ztracen, my jsme bývali okouzleni.

Hledání v papírové encyklopedii: Sada tlustých knížek a hledání s nasliněným prstem mají své kouzlo, ale stanou se raritou.

Dopisy: Klasický dopis si dnešní děti možná zkusí poslat někde z tábora, ale vedle E-mailu, Facebooku či Wavu nemají šanci. Navíc vymizí i úřednické dopisy, datové schránky se zaběhnou a rozšíří i mezi běžným uživateli.

Audio, video, mobily

A dál už jen stručně…

Šum při ladění televize

Sony Walkman.jpgKazety a Walkman

Discman

VHS kazety a přetáčení filmů

Film ve fotoaparátu

Fotoaparát, který neumí natáčet video

Jízda podle autoatlasu

Telefon na pevné lince

Vtáčení čísla na kruhovém číselníku

Monofonní vyzvánění telefonu

Mobil s anténou

Fax

V seznamu můžete pokračovat v diskuzi pod článkem...

Určitě si přečtěte

Články odjinud