Počítače | Raspberry Pi

Co přinesou Raspberry Pi 4A a Pi 5? Šéf firmy naznačil možnou budoucnost

Už to jsou dva roky od uvedení poslední generace malinového počítače. Zároveň jde o první sérii, která zatím přišla jen v plnohodnotné verzi označené jako Model B. Na levnější Model A se stále čeká. Podle šéfa projektu Eben Uptona, který se rozpovídal v pořadu Tom's Hardwaru, je však možné, že se áčka hned tak nedočkáme.

Modely B tradičně stojí 35 dolarů, A pak 25 dolarů. Kvůli aktuální čipové krizi se ale všechna SoC od Broadcomu – faktického mozku RPi – používají v béčkách. Upton si ani není jistý, jaké ústupky by se musely udělat, aby se na výrobě dalo ušetřit deset dolarů. Potenciální RPi 4A by teoreticky měl obsahovat méně RAM, přišel by o řadič USB 3.0, ale výměnou za něj by nesl slot PCIe pro možné rozšiřující moduly. Také by místo dvou microHDMI mohl obsahovat pouze jediný velký konektor HDMI. Stále však nejde o oficiální/závazné specifikace, spíš jen takový brainstorming.

A co Raspberry Pi 5? Britská společnost prý zatím na nové generaci nepracuje. Upton má v hlavě jen nápady, které by v budoucnu rád prosadil. Pátá malina by mohla opět přinést rychlejší procesor, podporu více než 8 GB RAM, rychlejší USB i Wi-Fi a 2,5Gb/s Ethernet.

Dříve než „pětky“ se ale kutilové možná dočkají druhé generace oficiálního dotykového displeje. Ten stávající 7" s kapacitní vrstou a rozlišením 800 × 480 px je už šest let starý. Nástupce, který by mohl dorazit v příštím roce, zřejmě nabídne jemnější pixelovou mřížku. Upton nicméně ani zde nebyl příliš konkrétní.

Diskuze (65) Další článek: Pašeráci procesorů se snažili dostat čipy Intel do Číny. Měli je oblepené po těle

Témata článku: Hardware, Počítače, Wi-Fi, Modulární PC, Raspberry Pi, Model B, Šéf firmy, Generace, BEC, Upton, SoC, Dolar, Možná budoucnost, BroadcomuZávody Forza Horizon 5 lákají na nový otevřený svět a různé biomy

Závody Forza Horizon 5 lákají na nový otevřený svět a různé biomy

Vývojáři z Playground Games ukazují nové Mexické zasazení závodního hitu Forza Horizon.

Oto Schultz
Forza Horizon 5VideoZávodní
Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikaceMobilní aplikace
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný