Co přinesou nereferenční GTX 1060? Nižší ceny než Nvidia i miniaturní karty

  • Nižší výkon GTX 1060 umožňuje zkrátit PCB na miniaturní rozměry
  • Ceny nereferenčních modelů budou začínat o 50 dolarů níž než u Nvidie
  • MSI plánuje takty k 1 900 MHz

Nvidia si s oficiálním představením modelu GTX 1060 pospíšila a uvedla ji hned na začátku července ačkoliv původní spekulace hovořily až o prvním podzimním měsíci. Není se však čemu divit, AMD novou generaci nových grafik odstartovalo modelem RX 480, který jde přímo proti GTX 1060.

Nvidia tak zareagovala nejen rychlou premiérou, ale také cenou, která se modelům od AMD přiblíží - minimálně v podobě nereferenčních karet, které budou začínat na 249 dolarech. V případě referenčního vzhledu totiž Nvidia opět vsadila na „speciální“ Founders Edition, která však bude o 50 dolarů dražší.

Zajímavější tím pádem budou modely dalších výrobců, kteří mohou popohnat výkon karet zvýšením taktů z původních 1 506 MHz v základu a 1 709 MHz v boostu. Zároveň se u nich setkáme s axiálními ventilátory, které platí za efektivnější a s lepšími provozními vlastnostmi než v případě referenčního vzhledu s radiálním ventilátorem.

Podobně jako Nvidia budou výrobci nabízet dvě varianty karet. Jednu s plnou pamětí o kapacitě 6 GB a poté ořezaný model s poloviční pamětí. Spekulace však hovoří také o menším výkonu v případě levnější karty. Dokonce by měla Nvidia používat odlišené GPU s označením GP106-300, v základní variantě používají karty GP106-400. To by mělo pracovat s 1 152 stream procesory místo základním 1 280.

Gigabyte

Gigabyte u svého modelu GTX 1060 G1 Gaming opět vsadí na chladicí systém Windforce, tentokrát s označením 2X. Z toho plyne použití dvou protiběžných ventilátorů s průměrem 90 mm. Podobně jako u dalších výrobců najdeme i zde možnost kompletního zastavení ventilátorů v případě, že postačí pasivní chlazení.

Klepněte pro větší obrázek
Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming (zdroj: Videocardz.com)

Nesmí chybět ani podsvícení LED diodou, jejichž barva se mění v závislosti na otáčkách ventilátoru, tedy teplotě. O přídavné napájení se postará osmipinový konektor. Takty karty budou vyšší než v případě referenčních modelů, podrobnější informace však zatím výrobce nesdělil.

Klepněte pro větší obrázek
Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming (zdroj: Videocardz.com)

Gainward

Minimálně dvojici nereferenčních modelů plánuje Gainward. U nich sice zatím neznáme přesné označení, zato však víme vše o použitých taktech. První z nich poběží na základním taktu 1 544 MHz, který se v boostu zvedne na maximum 1 759 MHz.

Klepněte pro větší obrázek
Gainward GTX 1060 - 1 544 MHz/1 759 MHz (zdroj: Videocardz.com)

O něco méně výkonnější karta potom bude mít základ na 1 519 MHz a maximum v boostu na 1 734 MHz. Karty se budou lišit kromě taktů také tvarem lopatek axiálních ventilátorů. Obě si však vystačí s šestipinovým konektorem přídavného napájení – stejně jako v případě referenčních karet.

Klepněte pro větší obrázek
Gainward GTX 1060 - 1 519 MHz/1 734 MHz (zdroj: Videocardz.com)

Asus

Minimálně s trojicí karet můžeme počítat u Asusu. Ten se pochlubil s modely Turbo, Dual a ROG Strix. Nejlevnějším modelem bude ten s označením Turbo, který se podobá referenčnímu vzhledu Founders Edition. Pokud se Asus bude držet stejné strategie jako v případě GTX 1070, bude u GTX 1060 Turbo pracovat s referenčními takty.

Klepněte pro větší obrázek
Asus GTX 1060 - Turbo, Dual a ROG Strix

Kromě vzhledu zatím nevíme nic o prostředním modelu Dual, který bude chlazen dvojicí axiálních ventilátorů. S jistotou můžeme říct, že bude mít kratší PCB pro menší skříně a cenovka bude nižší než v případě modelu ROG Strix.

Ten se pochlubí kromě výkonnějšího chlazení a vyšších taktů také podsvícením LED diodami. Pracovat bude se základním taktem 1 654 MHz a maximem v boostu 1 873 MHz. O napájení se postará osmipinový konektor.

Klepněte pro větší obrázek
Asus ROG Strix GTX 1060 (zdroj: Videocardz.com)

Zotac

Nejvíc informací o plánovaných kartách máme od Zotacu. Ten do nabídky zařadí jak přetaktované modely, tak krátké grafiky určené do subtilních herních sestav. Do těch zamíří model GTX 1060 Mini určený pro skříně formátu mini-ITX. Vedle velmi krátkého PCB nabídne takty 1 506 MHz v základu a 1 708 MHz v boostu. Uživatelé si budou moci vybrat ze dvou variant – levnější s pamětí o kapacitě 3 GB a dražší s dvojnásobnou pamětí typu GDDR5. Karta si vystačí s 6pinovým konektorem napájení. Cena je nastavena na 260 dolarů, při aktuálním kurzu a přičtení daně by to znamenalo cenu kolem 7 600 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Zotac GTX 1060 Mini (zdroj: Videocardz.com)

Prostředním modelem potom bude GTX 1060 AMP!. Takty jsou vytočeny o něco výš na 1 557 MHz v základu a 1 771 MHz při maximu. Karta využívá dvojici ventilátorů IceStorm s průměrem 90 mm, které umožňují zastavení v případě nízkých teplot. Na rozdíl od malého modelu Zotac bude nabízet pouze model s 6GB pamětí. Cena je 280 dolarů, tedy asi 8 300 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Zotac GTX 1060 AMP! (zdroj: Videocardz.com)

MSI

Jedním z nejoblíbenějších provedení grafických karet vůbec je Gaming X od MSI. Podle všeho by mělo GPU v případě modelu GTX 1060 dosahovat taktu v maximu až 1 900 MHz. Pro napájení poslouží osmipinový konektor a kartu bude ochlazovat dvojice axiálních ventilátorů dobře známého systému TwinFrozr VI.

Klepněte pro větší obrázek
MSI GTX 1060 Gaming X (zdroj: Videocardz.com)
Diskuze (27) Další článek: Unity získalo novou investici, už má hodnotu 1,5 miliardy dolarů

Témata článku: Hardware, Nvidia, GTX 1060, Přesné označení, GTX 960, Referenční vzhled, Takt, Gigabyte GTX, Maximus, Zotac, Poloviční kapacita, Prostřední model, Gaming, Axiální ventilátor, Asus GT, Cena, GTX, Šestipinový konektor, Nvidia GTX, Maxima, Přídavné napájení, Pro Gaming, Původní spekulace, Poloviční paměť, Asus Rog, Asus rog strix na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači