Co přinesl rok 2000, díl sedmý – světový souhrn

Jaké události byly nejvýznamnějšími pro jednotlivé měsíce. V době, kdy spousta události splývá do jednoho časového okamžiku, je zajímavé zjistit, jak šly vlastně po sobě.
Netroufáme si bez blízké znalosti vyhodnotit největší události jednotlivých měsíců sami, ve výčtu událostí jsme se opřeli o názory autoritativního deníku News.com. Posuďte, zda vybral dobře.

Leden 2000: Gates odstupuje z role šéfa Microsoftu. Rozhodnutí náhle a překvapivé, ale jak se později ukázalo, postavené vlastně na skutečnosti, že Steve Ballmer stejně už několik let prakticky Microsoft řídil. Gates udělal několik chyb, neměl firmu pevně v rukou a to se v USA neodpouští ani největšímu akcionáři firmy a nejbohatšímu člověku na světě. Gates se vrací k softwarové tvorbě a bude zřejmě hlavním tvůrcem architektury .NET. Ještě se s ním setkáme!

Únor 2000: Vražedný útok na největší servery. Centralizovaný útok z tisíců počítačů na největší světové servery zhroutil servery jako Yahoo. Ukazuje se, že server může být jakkoli dobře zabezpečený proti hacknutí (vloupání), ale proti tomuto soustředěnému přetěžování se nachází těžko zbraň. V praxi „s úspěchem“ vyzkoušená zbraň proti velkým světovým serverům je pak často používána proti jiným serverům na světě, zejména lokálním velkým serverům.

Březen 2000: 1 GHz na světě. Šestého března AMD, osmého března Intel – obě firmy oznámily čip překonávající jednu z dalších magických hranic rychlosti, a to jeden gigahertz. Připomeňme, že první pécéčka, která se krátce před revolucí vozila k nám jela na skvělých čtyřech megahertzích. Stejně tak ale platí, že takt není všechno – jde spíše o marketingovou hvězdičku na uniformu, skutečná úzká hrdla dnešních čipů jsou jinde.

Duben 2000: A je to tady, první pád internetových akcií. Jako procitnutí ze špatného snu – s tím, že se ukáže, že to není sen, ale realita. Čím je firma více postavena na budoucích očekáváních než na současných ziscích, tím níže padá – není výjimkou, když ze sto dolarů za akcie padne firma na jeden dolar. Nejvíce postiženy: e-komerční firmy, linuxové firmy, další internetové společnosti. Je to jenom velký otřes, po kterém se svět vzpamatuje, nebo o skutečný náraz do zdi?

Květen 2000: Miluji tě. Virus s neodolatelným předmětem I Love You zasáhl milióny počítačů po světě, kterým kompletně zlikvidoval data. Dítěti můžete stokrát říkat, že ta rudě zářící destička na kuchyňském stole děsně pálí, budou kývat, ale poučí se, až tam strčí prstík. Lamer taktéž.

Červen 2000: Microsoft budiž rozdělen. Nečekaně tvrdý verdikt vynesl federální soud: po roce a půl právnických tahanic je zní rozhodnutí, že Microsoft má být rozdělen na tři firmy. Jenomže před námi je ještě dlouhý maratón odvolacích jednání, která mohou dopadnout jakkoli.

Červenec 2000: Vydavatelé zaútočili proti Napsteru. Máme zde další soudní rozhodnutí: zákaz činnosti Napsteru. Je rychle pozastaveno, ale život této internetové hudební firmy visí na vlásku. Jak to dopadlo, už dnes víme: Napster je na podmínce ze špitálu, ale musí se chovat slušně.

Srpen 2000: Jak zničit firmu e-mailem. Okurková sezóna si žádá své i v Americe, proto žádná velká událost v srpnu. Jenom relativně málo známá firma Emulex málem zahynula na to, že byla rozeslána mailem falešná tisková zpráva o jejích špatných finančních výsledcích, a akcie firmy okamžitě klesly na polovinu. Až příště dostaneme mailem zprávu, že zítra nevyjde slunce, půjdeme hned koupit svíčky? Aspoň něco: viník hoaxu se dostal do basy.

Září 2000: Smrt všem pécéčkům! To je tedy sprcha: jeden výrobce PC za druhým hlásí, že to bude horší, než se čekalo, stejně tak Intel, protože objednávky na jeho srdíčka nejdou podle plánu. Blíží se předpovídaná „smrt PC“? To ne, spíše důstojné stáří v domově důchodců.

Říjen 2000: Tak nám hackli Ferdinanda. Kdopak se to stal obětí fatálního hacku v říjnu? Samotný Microsoft, největší softwarová firma světa. Nešlo o dětskou hru, že by třeba na homepage firmy byl Bill byvše bitý bílým dortem, ale o vyháčkování zdrojových kódů zřejmě velmi cenných a zásadních aplikací Microsoftu, pravděpodobně i některých budoucích produktů. Stopa míří do Ruska, tam se ztrácí v nekonečných stepích.

Listopad 2000: Volby… ale nééé, to se nás přece netýká. Listopad vynechejme, to byla americká mánie, se kterou Internet nemá nic společného. Snad jenom to, že to počítačové počítání výsledků je tak spolehlivé, že prezidenta mohli rovnou losovat. Dodejme vlastní zprávu měsíce, bohužel negativní: akcie berou opět strmý kurs dolů, dílem i díky volební nervozitě, dílem díky dalším špatným výsledkům. Je to zkrátka zlé.

Prosinec 2000. Největší fúze všech dob asi bude schválena. Už jste asi zapomněli, že před rokem se rozhodly oženit dvě gigantické firmy, mediální obr Time Warner a internetový mastodont America Online? Po mnoha peripetiích s antimonopolními úřady v Evropě i Americe se zdá, že superfúze bude schválena. Pikantnost: kdyby se fúze konala dnes, kupoval by Time Warner Americu Online, nikoli naopak – tak dnes vypadají hodnoty firem podle kurzů akcií. Jenomže akcionáři to už schválili a toto slovo je zlaté.

Příště: vracíme se domů

Diskuze (2) Další článek: Sony ohlásila 128 MB Memory Stick

Témata článku: Microsoft, Internet, Známá firma, Svět, Mastodon, Okurková sezóna, Největší revoluce, Zlatý důl, Domov důchodců, Step, Díl, Yahoo Mail, Událost, Strmý pád, Souhrn, Zásadní role, Velký čip, Sed, Time Warner, Velký otřes, Bílý dům, Hlavní tvůrce, Největší pád


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11