Co přinesl na CES Google? Nic moc převratného

Na to, co oznámí Larry Page při pátečním vystoupení na CES, čekala řada lidí s napětím. Někteří čekali bombastické oznámení Google PC (i když tento počin byl dementován pár dní předem), místo toho to však zas tak velká bomba nebyla.
Co přinesl na CES Google? Nic moc převratného

Související odkazy

Slovník
desktop
engine
online
PDF
spyware
toolbar
update

CES je opravdu show a tak i vystoupení spoluzakladatele Googlu Larryho Page bylo přesně v tomto stylu. Page se na pódiu objevil v dlouhém bílém "laboratorním" plášti s logem Google Labs. Jako dopravní prostředek si zvolil robotické vozítko Stanley, které nedávno vyhrálo závod DARPA. Během programu jej pak přišel podpořit komickým výstupem herec Robin Williams či hvězda NBA Kenny Williams.

Google Earth v automobilech

Nejprve bylo divákům ukázáno demonstrační video programu Google Earth a Page poté oznámil, že Google spolupracuje s automobilovým výrobcem Volkswagen na verzi, pro palubní desky automobilů.

S tím souvisí i další přidružená služba, Google Fast Food. Stiskem tlačítka na přístrojové desce vašeho automobilu budete dovedeni k nejbližší restauraci rychlého občerstvení, i když v tomto případě se jednalo spíše o vtip než o vážně míněný "produkt". Serióznější pak bylo oznámení, že Google vytvořil verzi svého vyhledávače pro kapesní počítače PDA BlackBerry.

Google Video Store

Jednou z hlavních novinek celého večera však bylo video. Služba Google Video funguje již nějaký ten čas, avšak již brzy bude na tomto "enginu" postaven Google Video Store. Princip bude stejný, ale kromě volně dostupného videa jako dosud bude k dispozici i video placené. Jednotlivá videa si budete moci procházet stejně jako teď, z vybraného pořadu si zdarma pustit půlminutovou ukázku a rozhodnout se, zda stojí za koupi.

Video si navíc budete moci prohlížet nejen online, ale stáhnout i k sobě na disk a pro jeho přehrávání využít jednoduchý přehrávač, který Google připravil. Podobně jako ostatní aplikace Googlu vypadá velmi jednoduše a nabízí hlavně základní funkčnost. Umožňuje snadno procházet vaši sbírku pořadů, které již na disku máte, a také pro každé video vytvoří náhled v podobě kapitol a lze tak rychle skočit na ty zábavnější scény a přeskočit nudnější pasáže.

Jedním z dodavatelů obsahu pro tento projekt a také hlavní partner je CBS, jehož šéf Leslie Moonves přišel podpořit tento počin přímo na pódium. Zákazníci se dočkají filmů i seriálů a také sportovních přenosů NBA (nejen těch aktuálních, 24 hodin po přímém přenosu, ale i archivní kousky). Mezi další dodavatele (zejména hudebních klipů) pak bude patřit i Sony BMG a další. Všechna videa budou (na rozdíl od své původní televizní podoby) bez reklam.

Online video budoucnosti musí samozřejmě počítat i s přenosnými zařízeními, takže Google Video Store nabídne i speciálně upravené verze pro přehrávače iPod nebo Sony Playstation Portable. Video bude dostupné samozřejmě celosvětově, avšak placený premium obsah bude dostupný pouze ve Spojených státech.

Žádné PC, Google Pack!

Zvěsti o tom, že Google chystá vlastní levné PC, se nepotvrdily, ale to už se vědělo před CES. Přesto Google s něčím novým přišel, i když to není zase taková bomba, jak se původně očekávalo. Ve spolupráci s dalšími výrobci software připravil balík programů Google Pack, který v rámci jedné instalace nabídne programy, které se vám v prostředí Internetu mohou hodit. Google do tohoto balíku dodal svůj Google Earth, organizér pro fotografie Picasa, jednoduchý šetřič obrazovky Google Pack Screensaver, vyhledávací nástroj pro lokální počítač Google Desktop, Google Toolbar pro Internet Explorer a pochopitelně také IM program Google Talk.

Mezi programy od ostatních výrobců patří prohlížeč Firefox, antispyware program Ad-aware, Adobe Reader 7 pro prohlížení PDF souborů, speciální edice Norton AntiVirus 2005 (včetně automatických updatů na půl roku), dále zde najdete RealPlayer, další IM program Trillian a další obrázkový prohlížeč GalleryPlayer. Jak vidíte, jedná se o vcelku užitečný balík programů, které jsou většinou zdarma. Nemusíte samozřejmě instalovat vše, uživatel si může zvolit jen to, co opravdu chce používat. O aktuálnost programů se pak postará Google Updater, který umí spouštět jednotlivé programy v balíku, umí je odinstalovat, ale hlavně se v podobě ikony usídlí v hlavním panelu a upozorní vás, pokud je dostupná nová verze některého z programů.

Upřímně řečeno, takový balík určitě zkušeného uživatele nijak neoslní, protože podobné programy zřejmě používá již dávno. Možnost instalace všeho v jednom balíku a následné hlídání aktualizací tak spíše směřuje na méně zkušené uživatele, kteří mohou podobnou jednoduchost ocenit. I když je podle Larryho Page tento balík "quite exciting", pro mnohé je to spíše zklamání.

Google v každém případě dává touto iniciativou vědět, kterým aplikacím dává přednost a které "doporučuje", což je další ze způsobů, jak ohrozit zejména Microsoft. Jak sdělil později Page novinářům, původně se zvažovalo, zda do balíku přidat i OpenOffice, nicméně alespoň pro tuto první verzi balíku byla dána přednost menší velikost instalace.

Celkově se tak dá říci, že Google toho na CES zase tak moc nepředvedl, i když toto "zklamání" může pramenit spíše z přílišného očekávání. Hlavním trhákem (a zdrojem peněz) tak bude prodej videa. To ale na CESu oznámil prakticky každý větší výrobce hardware i software.

Zdroje: Google [1, 2], TGDaily, News.com

Témata článku: Video, Google, CES 2010, Larry Page, Answer, Earth, Fast Food, Food, Google Store, Google Toolbar, Google Video, Playstation Portable, Robin, Stanley, Stars, Volkswagen, Hlavní dodavatel, Hlavní přednost, Hlavní výrobce, Podobná hvězda, Výrobce automobilů, CES

23 komentářů

Nejnovější komentáře

 • DuckDaffy 13. 1. 2006 11:11:25
  Tady se o tom dlouze diskutovalo: http://cdr.cz/a/diskuze/5484/0
  Škoda...
 • DuckDaffy 13. 1. 2006 11:07:50
  Mě Firefox žere klidně 150MB RAM + 150MB SWAP a vůbec mě to neštve....
 • Tomáš Holčík, Tomáš Holčík 10. 1. 2006 11:29:48
  zatím pro Windows, dělaj to ale pro Linux i Mac. stejně tak ten přehrávač...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 17

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

Včera | Tomáš Holčík | 28

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?