Co přinese spolupráce Microsoftu a RadioMobilu?

Česká pobočka Microsoftu a provozovatel sítě mobilních telefonů RadioMobil se chystají spolu nabízet řešení „mobilní kanceláře“.
Softwarová společnost Microsoft se k nelibosti pravověrných „mobilních telefonistů“ začíná věnovat i této oblasti. Česká pobočka se rozhodla neponechat nic náhodě a proto jsme měli možnost seznámit se s nabídkou Microsoftu a jednoho ze dvou našich mobilních operátorů – RadioMobilem. RadioMobil se snaží představovat jako výrazný inovátor (i když právě minulý týden jej předběhl EuroTel s roamingem u předplacených karet) a spolu s Microsoftem hodlá pomáhat budovat „mobilní kancelář“.

Příspěvek RadioMobilu je především v podobě informačních služeb, které jsou jeho zákazníkům známy prostřednictvím SIM Toolkitové aplikace Paegas Info nebo Bankovních služeb. Obě dvě v současnosti dostupné služby (jejichž největší vadou, zapříčíněnou technologickými bariérami, je skutečnost, že je nelze používat současně, s jednou kartou SIM) samozřejmě nemusí být jediné – technologie tvorby SIM Toolkitových aplikací je otevřená, takže v budoucnosti se bude objevovat stále více aplikací. Nyní probíhá jednání s několika velkými bankami (konkrétní jména nepadla, ale hovoří se o prakticky všech v současnosti aktivních bankách), které mají zájem nabízet své služby také touto cestou – i když je otázkou, jestli se jejich systémy podaří tak snadno přizpůsobit jako u Expandia Banky, jejíž služby jsou nyní jako jediné prostřednictvím menu mobilního telefonu dostupné.

RadioMobil počítá s tím, že svoji SIM Toolkitovou aplikaci pro přístup k informacím, nebo přímo pro jejich zadávání si budou moci vybudovat i další zájemci. Stačí jim jen zprovoznit SMS centrum (to zařídí opět RadioMobil), nakonfigurovat patřičný informační systém (ten bude podle představ Microsoftu nést jeho značku) a dodávat obsah.

SIM Toolkit je ale jen začátkem dalšího období, které lze charakterizovat zkratkou WAP. WAP je standard (který právě prochází neustálým vývojem), který má umožnit budovat skutečné interaktivní aplikace (založené na internetových standardech) pro mobilní telefony. V této oblasti lze očekávat tvrdý a dlouhý boj, srovnatelný s válkou o internetový prohlížeč (tomuto tématu se budeme věnovat v pondělí). Microsoft rozhodně nástup WAPu nezaspal a do jeho vývoje se aktivně zapojuje. Už nyní demonstroval připravenost svých návrhů (ve spolupráci se severoamerickým providery) na praktických ukázkách. Stejně tak síť Paegas (provozovaná RadioMobilem) se na WAP připravuje, takže čeští uživatelé mobilních telefonů, zvyklí na neustále zlepšování a přidávání nových služeb, se mají na co těšit.

Jinou službou, využívající technologií Internetu a GSM je např. Paegas Info Profil – na webové stránce si můžete nastavovat parametry služby Paegas Info, máte přehled o vyúčtování služeb ze strany RadioMobilu. Přístup získáte jen použitím mobilního telefonu, kam vám přijde jednou použitelné heslo. Oba dva systémy jsou mezi sebou provázány a tak se změna provedená jedním kanálem ihned projeví v tom druhém. Při použití WAPu budete moci provádět mobilním telefonem i nastavení, která jsou v současnosti dostupná jen internetovým prohlížečem, nebo s pomocí telefonních operátorek.

Trochu ve stínu na roadshow pořádaném Microsoftem a Radiomobilem stála už starší služba Podniková privátní síť – zájemce určí mobilní telefonní čísla, která budou do sítě patřit a na ně bude možné z čísel patřících do této virtuální sítě volat levněji a zkrácenou volbou. Šetří se tak prostředky, které by jinak byly vhozeny do pokladnice SPT Telecomu a navíc není umístění účastníků podnikové sítě vázáno na kanceláře. Ve spojení s podnikovou GSM bránou je tak možné řešit neustále větší výdaje na komunikační potřeby.

Váš názor Další článek: KPMG a Infinity dále spolu

Témata článku: Microsoft, Mobilní telefony, Roaming, Dostupná síť, Spol, Jediná aplikace, Internetová banka, Info, Jediná síť, Mobilní číslo, Spolupráce, Srovnatelná technologie


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk