Co přinese letošní březen – měsíc internetu

S prvním dnem nového měsíce začíná tradiční akce Březen – měsíc internetu. I letos se můžeme těšit na několik zajímavých akcí, kterým se ale patrně nepodaří oslovit širší vrstvy uživatelů internetu. Zároveň byly prezentovány zajímavé informace o tom jak používáme a nakupujeme na internetu.

Hlavním mottem letošního ročníku bylo sice zvoleno: „Šetřete čas i peníze nákupem na internetu“, ale přesto se velká část zasedání věnovala také celkové počítačové gramotnosti v našem státě a provozu veřejných knihoven.

Junioři na internetu

Jaroslav Winter za sdružení BMI seznámil účastníky s některými zajímavými akcemi letošního internetového března. V prvé řadě vyzdvihnul úspěchy mládeže v oblasti internetu, zejména při tvorbě vlastních webových stránek, jejichž kvalita je mnohdy k nerozeznání od profesionálních tvůrců.

Vyzval tak k zítřejšímu již tradičnímu setkání Junior internet pořádané samotnými dětmi. Tato konference bude výjimečně dvoudenní a to zejména kvůli účasti slovenských, litevských a lucemburských účastníků. Do soutěží, které doprovází celý juniorský program, je letos přihlášeno na 250 prací a počítá se s tím, že cenu nejlepšímu opět předá ministr informatiky. Toto setkání krom jiných sponzoruje Computer Press Media.

A dále...

INSPO 2005, které se uskuteční za týden, je již pátý ročník konference o internetu a informačních systémech pro osoby se speciálními potřebami. Letos se uskuteční v Kongresovém centru a bude na ní mimo jiné prezentována technologie ovládání počítače očima.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně potom bude 16. března hostit sympozium konkurenceschopnosti v prostředí internetu. Po mnoha dalších akcí bude měsíc internetu pokračovat netradičně až do 4. a 5. dubna, kde bude zakončen - a to již klasicky - osmým prestižním setkáním v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové za přítomnosti zástupců státních orgánů, veřejné správy, expertů a dodavatelů informačních a komunikačních technologií (více na http://www.isss.cz/).

Jak Češi nakupují přes internet

Nikola Rataj ze sdružení APEK (Asociace pro elektronickou komerci) představil pilotní projekt bezpecnynakup.cz, který má občanům prostřednictvím výukových funkcí vysvětlit a celkově ujasnit problematiku nakupování po internetu. Z průzkumů totiž vyplývá, že 14 % populace starší 15 let již alespoň jednou přes internet nakupovalo, ale podíl stálých klientů internetového nakupování se pohybuje stabilně pouze kolem 4 %.

V internetově vyspělých státech (západní Evropa, Skandinávie, severní Amerika) nakupuje pravidelně na internetu přes 40 % populace. Ze všech plateb provedených v Česku, bylo za loňský rok provedeno platebními kartami 6 až 7 %. Z nich pak 90 % do zahraničí.

Michal Peca z Factum Invenio představil výsledky výzkumu překážek české populace pro internetový nákup. Víme proto, že mezi nejčastější důvody odmítání internetového nakupování patří především absence možnosti zboží vyzkoušet a neznalost konkrétního prostředí internetových obchodů. Naopak největšími motivačními faktory pro tento nákup jsou jeho pohodlí, okamžitá dostupnost a dodání zboží až do domu.

Mezi nejčastější komodity obchodované přes internet dnes patří hlavně CD a DVD nosiče, elektronika, hardware a knihy. O něco hůře se daří softwaru a celou škálu typů produktů uzavírají oblečení, vstupenky a potraviny. Jako nejčastější způsob platby pak v průměru preferujeme dodávku na dobírku nebo hotovostní platbu při převzetí zboží. Méně často pak platíme předem, kartou nebo prostřednictví GSM.

Jak nás vidí ostatní

Zajímavé bylo rovněž hodnocení Česka a jeho přístupu k internetu prostřednictvím nezávislého listu The Economist. Ze všech bývalých kandidátských zemí a vůbec na východ od Německa jsem se umístili na prvním místě co se týče dostupnosti internetu pro veřejnost. Druhá příčka nám náleží v oblasti počítačové gramotnosti, celkového přístupu k informacím a on-line služeb pro firmy a podnikatele. V celkovém hodnocení on-line služeb, tedy pro celou veřejnost, jsme skončili až pátí.

Jiří Remr z Markentu doplnil celkové informace o průzkum růstu internetu v ČR a konstatoval, že se téměř zastavil. Podle jeho slov je nepatrné zvýšení z loňských 24 % obyvatel běžně pracujících s internetem na letošních očekávaných 26 % zcela zanedbatelné. Obdobná je i situace procentuálního vyjádření poměru častých uživatelů internetu, tedy těch, co jej používají alespoň jedenkrát týdně. Tam průzkum Markentu zaznamenal vzrůst z 65 % na 69 %.

A co na to knihovny?

Problematice knihoven se nejvíce věnoval Vít Richter, autor vládního návrhu zákona o veřejných knihovnách, který upozornil na letošní Biblioweb, tedy soutěž o nejlepší internetové stránky knihoven, kde budou moci letos poprvé hlasovat i návštěvníci a ne pouze odborná porota.

Veškerá problematika knihoven byla soustředěna jednotně na nový portál http://www.knihovny.cz. S připojováním malých knihoven a tím defacto malých doposud nepřipojených obcí souvisí ale podle Víta Rechtera i politická atmosféra. Nikdy se prý nepodaří připojit 100 % institucí a to (překvapivě) kvůli vznikající opozici vůči internetu přímo mezi starosty malých obcí! Problém velkého množství malých obcí je prý vůbec velkou překážkou ČR k celkovému připojení a zlepšení komunikace.

Noc s Andersenem

Závěr povídání o knihovnách patřil ale dětem, které byly vyzvány i k letošní noci, tentokrát s Andersenem. Již tradiční noc, skutečně strávená v knihovně, pomáhá cílenými aktivitami a soutěžemi seznamovat nejmladší adepty blíže nejen s knihami prostřednictvím noční četby, ale i s prostředím internetu (zejména chatu). Ten snad napomůže mladé generaci k jeho intenzivnějšímu využívání a vylepší tak do budoucna českou víceméně stagnující statistiku.

Průzkum počítačových dovedností a další projekty

Vladimír Mlynář upozornil na právě probíhající průzkum počítavých dovedností, který je realizován prostřednictvím telefonických rozhovorů na vzorku 5000 lidí průměrné populace, a který svá zjištění bude v druhé fázi u respondentů prakticky ověřovat, aby mohl být nakonec zveřejněn objektivní obrázek české populace a jejím vztahu k počítačům. Nezávisle na probíhajícím průzkumu si ministerstvo navíc předsevzalo docílit minimálně padesátiprocentní počítačové gramotnosti v roce 2006.

Ministr informatiky zároveň informoval o rozšíření strategie Národního programu počítačové gramotnosti o NPPG Handicap, tedy o program pro postižené spoluobčany. Ten je naplňován prostřednictvím grantů firmám, které přispívají k rozvoji specifických aplikací nebo usnadňují použití počítačů osobám se speciální péčí. Největší příspěvek (přes 600 tisíc Kč) na tuto svoji činnost si odneslo sdružení Kafira, které se specializuje na zrakově postižené a přes 300 tisíc Kč ČVUT.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ministr Mlynář: „Připojíme všechny knihovny a zvedneme počítačovou gramotnost“
Vladimír Mlynář a Jaroslav Winter z BMI všem doporučují nákupy přes internet

Diskuze (9) Další článek: Nový tarif ADSL od Telecomu s placenými daty

Témata článku: Internet, Měsíc, Nakupování, Celá knihovna, Junior, Knihovna, Letošní březen, Okamžitá dostupnost, Velké pohodlí, Let, Malá dostupnost, Winter, Handicap, Březen, Richter

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů