Co přináší Solano i815?

Na Computexu 2000 bylo desek s tímto čipsetem vystaveno víc než dost, a proto věřím, že i Vás bude zajímat, co vlastně přinese nový a očekávaný čipset "Solano" od Intelu do našich budoucích PC.
Kapitoly článku

Tato čipová sada má vyřešit tíživou situaci Intelu v "kategorii moderního čipsetu pro paměti SDRAM PC133". V této oblasti se stále totiž uplatňuje populární čipset i440BX. Ten však, díky své koncepci, již přestává vyhovovat (viz. charakteristika zde). Navíc se v této oblasti Intelu nepodařilo prosadit novější čipset i820 "Camino" - právě z důvodů špatné a poruchové podpory pamětí SDRAM (RDRAMy zde běhají, jsou však 4-5x dražší).

PCtuning komentuje: Bude jistě zajímavé, jak Intel rozehraje tuto strategickou partii:

  1. chce stále prosazovat řešení na bázi RDRAM / Rambus paměti (popis této technologie zde) - alespoň to tvrdí,

  2. díky tlaku trhu je přinucen i pro vývoj řešení na bázi dnešních levných a ověřených paměti SDRAM - při tom si je vědom, že benchmarky i815 mohou ukázat, že je stejně dobrá jako i820 na bázi drahých RDRAM. Dvě figurky Intelu tak hrají na šachovnici tak trochu... proti sobě.

Jsem přesvědčen, že situace u Intelu není tak jasná, jak to vypadá. Jistě se najdou členové představenstva, kteří by nejraději dohodu s firmou Rambus kouzelně vymazali z paměti a podepsaných smluv, existují však jiní, kteří trvají na prosazování Rambusu stůj co stůj. Aby vyprofiloval trh podle svého aktuálního kurzu může tak Intel sáhnout (vzhledem k i815) k několika nástrojům: může ovlivnit cenu čipsetu, může měnit počet vyrobených sad a určit si prioritní odběratele. Věřím však, že i zde zvítězí trh a Intel se vrátí na svou původní cestu jakou nastolil podařeným a pružným i440 BX.

Čipset bude kompletován ve dvou provedeních - s původním čipem ICH (podpora UltraATA 66, AMR, AC97 codec) a také s novým ICH2 (používá ho i inovovaný i820E - podpora UltraATA 100, Soft Lan, CMR, SMbus, AC link)...

Témata článku: Bravo, Původní čip, Base, Rage, Moderní oblast, Bridge, Blue, Aha, Populární čip, Levné řešení, Předběžný design, Akcelerátor, Grafik, Only, Grafika, Základní stroj, Sol, Dobré řešení


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky