Co právě používám: Zdeněk Večeřa

Jestli jste zvědaví, nebo se jen rádi necháte inspirovat, mohlo by se vám zalíbit, že na sebe něco práskneme – jako další se představí Zdeněk Večeřa a prozradí, co používá a proč.

Redakcí nám prochází spousta zajímavého hardwaru, používáme různé programy a webové služby, vše si můžeme a leckdy musíme vyzkoušet. Možná by proto mohlo být pro vás zajímavé a inspirativní, co jsme si nakonec vybrali k běžnému používání a jak jsme spokojeni. Nedávno se se svým softwarem i hardwarem pochlubili David Polesný, Jakub Čížek, Honza Sedlák, Tomáš Holčík a Karel Javůrek, dnes na řadu přichází Zdeněk Večeřa.

Kdo jsem

co pouzivam/zdeny.pngNa Živě.cz jsem začal psát v březnu roku 2007 jako externí redaktor. Psaní ale rozhodně není jediná činnost, kterou se zabývám. Je to spíše její polovina.

Druhou polovinu věnuji vývoji webových aplikací, takže mě současně baví věci okolo AJAXu, optimalizací MySQL, jQuery a podobných vychytávek. Na věci se nedívám pouze očima vývojáře. Pracovně se zajímám o věci okolo marketingu a zkrátka o vše, co s webovými projekty a startupy souvisí. Jak už každý v chytrých příručkách četl, udělat dobrou aplikaci nestačí. A „použitelnost“ rozhodně není sprosté slovo.

Když se nějaký článek pro Živě.cz tematicky příliš nehodí, většinou skončí na mém osobním blogu. Twitter: @ZdenekVecera

Jaký právě používám počítač

Pracuji na notebooku a už si snad nedokážu představit, že bych používal klasický stolní počítač. Výhoda, kdy můžete notebook dát do tašky a jít s ním kamkoliv jinam je prostě jednoznačná.

K plné spokojenosti mi slouží Vostro 1500 od DELLu, což je značka, na kterou nedám dopustit. Popravdě ani nepředpokládám, že by příští notebook byl od někoho jiného. Oceňuji na něm především preciznost zpracování a servis. Na notebooku používám operační systém Windows Vista.

co pouzivam/dell_vostro_1500.jpg
 

Rozhodně jsem spíše přes software, takže mě nové procesory a grafické karty nechávají chladným. Notebook a vlastně jakýkoliv hardware beru jako nástroj k práci. Především to musí splňovat mé požadavky a zvládat, co potřebuji.

Navíc nejsem hráč. Už to bude pár let, co jsem si něco naposled zahrál. Snad jen se slzou v oku vzpomínám na tehdejší pecky Operace Flashpoint nebo Mafia, ke kterým má člověk chuť se občas aspoň na chvíli vrátit.

Jaké právě používám příslušenství k počítači

Na rozdíl od Honzy Sedláka nejsem nucen pracovat neustále někde na cestách, takže jsem si ani příliš nezvykl na touchpad, což je pro mě hlavní brzda při práci. Takže se neobejdu bez externí myši a tedy i klávesnice.

Dlouhou dobu jsem používal Microsoft Natural Ergonomic 4000, je to jakýsi skvost mezi ergonomickými klávesnicemi. Pokud si na rozložení kláves zvyknete, nebudete už chtít jinou klávesnici. Dokud vám tedy na ní nezačne vadit něco jiného.

Přes minulé léto jsem byl asi čtvrt roku nucený používat notebookovou klávesnici. Když jsem se poté vrátil k externí klávesnici, zhrozil jsem se. Neuvěřitelně hlučná a začal mi vadit vysoký zdvih kláves. Holt nezvyk. Ani dva týdny čekání nepomohly, tak jsem se rozhodl pro jinou klávesnici. Až s podivem jsem zjistil, že se prakticky neprodává ergonomická klávesnice, která by byla lomená, měla nízký zdvih kláves a díky tomu malou hlučnost.

Nakonec jsem skončil u setu Microsoft Wireless Comfort Keyboard 5000, která je jakž takž kompromisem mezi mými požadavky.

co pouzivam/08-04WCD5000_lg1.jpg

A teď k myším. Zpětně dobře hodnotím Logitech MX1000 Laser, kterou jsem používal asi před šesti lety. Možná bych ji měl ještě dnes, kdyby nepřestala sama od sebe fungovat. Poté jsem šel do Microsoft Wireless Laser Mouse 7000, ale asi mám holt smůlu, protože se také rozhodla „nespolupracovat“. Zkusil jsem ji znovu, podruhé, ale pro změnu zklamalo kolečko myši, protože potahový materiál na něm je záležitost roku, roku a půl, než půjde do výslužby.

Přestože jsem byl zvyklý na „větší“ myši, od loňska používám Microsoft Wireless Mouse 5000 ze zmíněného setu. Ač tomu sám nechci věřit, asi bych si ji opět koupil. A když už jsem zmínil onu ergonomii, důležitá je i samotná podložka. Od všemožných SteelPadů jsem nakonec skončil u gelové podložky s podpěrou pod zápěstí.

Samozřejmostí je externí LCD, protože „hrbení se“ nad patnácti palci notebooku mě fakt nebaví. Aktuálně mám 23“ od Samsungu s LED podsvícením.

co pouzivam/samsung_bx2331.jpg

Skener potřebuji jednou za tři roky, takže jej vlastně ani nepotřebuji. Tisknu častěji, ale k tomu mi dostačuje běžná tiskárna od HP. Používám WiFi router Asus WL-500g Premium a důkladně zálohuji – spolehlivě mi slouží My Book Home Edition od Western Digital, pro který bych se s největší pravděpodobností znovu rozhodl (nebo něco podobného). 

co pouzivam/my-book-home-edition.jpg

Jaký právě používám software na své nejčastější úkony

Na notebooku mi běží PHP, MySQL a Apache. Veškeré zdrojové kódy píši v NetBeans. Klasický Poznámkový blok jsem nahradil za český PSPad. Na některé věci také používám Notepad++, protože PSPad si moc neporadí s velkými soubory (desítky až stovky MB).

Skvělou pomůckou pro práci s databázovými servery je Navicat for MySQL, což považuji za nutnost. Je to aplikace, na kterou nedám dopustit. Vůči zažitému phpMyAdminu existuje sice lepší alternativa v podobě Adminer, pořád mi ale přijde pohodlnější z desktopu používat Navicat (spolu se vzdáleným připojením k serveru).

conColor_mysql_win.gif mysql_builder_win.jpg
Navicat for MySQL (zdroj: Navicat.com)

Z webových prohlížečů primárně používám Operu, jedním z důvodů je integrovaná RSS čtečka, bez které se prakticky neobejdu. Dále mi souběžně běží jak Firefox a Google Chrome, tak i Canary verze Google Chrome, kterou poslední dobou používám hlavně kvůli ladícím nástrojům pro vývojáře (dříve jsem používal Firebug ve Firefoxu). Při testování se samozřejmě nevyhnu ani Internet Exploreru.

Pro organizaci úkolů používám „tak trochu GTD aplikaci“ Wunderlist, na server nahrávám soubory přes FileZillu a pro práci se soubory využívám Total Commander.

Wunderlist - (2).png
Wunderlist

Jako komunikačního klienta používám Mirandu IM, ve které využívám jak Jabber, tak i ICQ a MSN. Na poslední dvě sítě jsem ale poslední dobou už zanevřel. Dále občas použiji originálního klienta Google Talk (především pro hlasovou komunikaci) a Skype.

Veškeré e-maily vyřizuji z Thunderbirdu, pro úpravu fotografií nebo čehokoliv s obrázky sahám po Corel PaintShop Photo Pro X3 a aktuálně tento článek píši v LibreOffice. PDF tisknu v PDFCreator. Fakturuji v MRP.

Hudbu přehrávám ve Winampu, videa pouštím v Media Player Classics a systém je vyzbrojen kodeky K-Lite Codec Pack. Kromě aplikace k externí TV kartě toho už moc dalšího nepotřebuji.

Dlouhou dobu jsem antivir vůbec neměl. Vloni jsem nainstaloval Microsoft Security Essentials a je tak tichý, že o něm ani nevím. Dokonce se mi ještě nestalo, že by mě upozornil na zavirovaný soubor. Takže věřím, že bych se bez antiviru zcela obešel – zvláště, když veškerá pošta prochází kontrolou na e-mailových serverech. Používám ale softwarový firewall, konkrétně Outpost Firewall Pro, díky kterému mám kontrolu nad tím, které aplikace komunikují s vnějším světem.

Jaké právě používám webové služby

Když nad tím tak přemýšlím, není mnoho webových služeb, které bych používal. Pokud něco přímo či nepřímo používám, tak je to jednoznačně Google Apps – z toho prakticky nejvíc Google Mail (Gmail) a občas Google Dokumenty, především v případech, kdy je třeba pracovat nad jedním dokumentem s více lidmi současně.

Často také používám Google Analytics. Twitter používám spíše pracovně. Stejně tak Facebook (kvůli správě Facebook Page), soukromý profil na Facebooku nepoužívám skoro vůbec.

Diskuze (51) Další článek: IPv6 v Česku: jak jsme připraveni na „nový internet“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,