Hardware | Nvidia | Grafické karty

Co pohání nové karty Nvidia RTX řady 3000? Generace Ampere zvyšuje výkon na více frontách

Nová generace GeForce od Nvidie nabízí téměř dvojnásobný výkon pro moderní hry využívající ray tracing, velký nárůst výkonu v těch ostatních a spoustu nových technologií navíc.

Začátkem září představila Nvidia nové herní grafické karty GeForce s architekturou Ampere. Nejvýznamnější změnou, kterou přináší nové grafické čipy, jsou vylepšené streaming multiprocesory s výrazně vyšším počtem stream procesorů (CUDA cores), druhá generace jader pro výpočty ray tracingu a třetí generaci jednotek pro výpočty tenzorů pro umělou inteligenci. Vylepšení doznaly i paměti a přibyla i řada technologií, které ocení především hráči, ale i tvůrci obsahu.

Nové grafické čipy pro GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070 jsou vyráběny 8nm výrobním procesem Samsungu upraveném pro potřeby Nvidie. Největší čip pro herní grafické karty GA102, který využívá GeForce RTX 3090 a RTX 3080, má 28 miliard tranzistorů. Levnější GeForce RTX 3070 pak dostane menší jádro GA104 se 17,4 miliardy tranzistorů.

Více stream procesorů

Výrazný vliv na výkon nových čipů má navýšení počtu stream procesorů. U minulé generace GeForce s architekturou Turing se Nvidii povedlo navýšit výkon tím, že vytvořila druhou datovou cestu, do níž oddělila jednotky pro celočíselné výpočty INT32 a čip tak mohl souběžně provádět výpočty FP32 i INT32, aniž by musel mezi nimi přepínat. To pomohlo výrazně urychlit některé operace se shadery, při jiných ale nebyly výpočetní jednotky INT32 příliš využité.

Proto Nvidia u Ampere doplnila jednotky pro FP32 i do druhé datové cesty. Podle typu zátěže je tedy možné v druhé datové cestě řešit buď celočíselné výpočty INT32, nebo FP32 v závislosti na tom, co je v daný okamžik výhodnější. Při operacích využívajících FP32 lze během jednoho cyklu provést dva výpočty místo jednoho a nabídnout dvojnásobný výkon.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Technologie, Hardware, AMD, Intel, Nvidia, Grafické karty, Články z Computeru, Samsung, Asus, Dell, Architektura, Micron, Acer, API, Fortnite, Ampere, DXR, Titan RTX, Reflex, Alan Turing, Microsoft DirectStorage, Procesor, GPU, Super, GeForce Experience, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru