Co očekávat od nového HP [komentář]

Vedení HP se ujímá Meg Whitmanová. Co od ní lze očekávat, kam se HP posune a co patří mezi největší argumenty pro ponechání byznysu s osobními počítači? (Oživeno)

Dnes ve Vídni startuje konference HP Discover 2011, kde se objeví také nedávno nastoupivší výkonná šéfka Meg Whitmanová. Ta po necelém roce vystřídala neúspěšného Léo Apothekera, zrušila prohlášení o konci výroby osobních počítačů a začala formovat novou jasnou strategii největší technologické firmy světa.

Ve vídeňském hotelu Intercontinental, kde jsou tento týden ubytováni zástupci Hewlett-Packard z celého světa, jsem už narazil na osobní PR manažerku Whitmanové a měl možnost popovídat si s několika zasvěcenými lidmi. Zde jsou náznaky toho, jak by HP mohlo v následujících týdnech, měsících a letech vypadat, a také toho, co bývalá šéfka eBaye své nové firmě přinese.

Léo v říši divů

Léo Apotheker to vůbec neměl lehké. Do svého nového působiště přišel ze SAPu, sice velké, ale ne až tak obrovské korporace, jakou je HP. Dobře poznat tak rozsáhlou společnosti zabere měsíce a někdy i roky. Apotheker proto létal po celém světě po setkáních a snažil se více dostat do byznysu, který se od byznysu SAPu, kde strávil značnou část svého profesního života, hodně lišil. Teď už je jasné, že se mu to příliš nepodařilo. Čas ale nebyl jeho hlavním nepřítelem.

Podle informací, které se mi podařilo získat, byl Apotheker především „excelovským“ manažerem, který sice uměl dobře dělat s tabulkami, rozpočty a čísly, ale už příliš nechápal přiřazený kontext. To bylo dáno tím, že přišel do firmy, kterou skoro neznal a musel se postupně učit tomu, co dělá. Jeho často nelogická rozhodnutí proto mimo jiné vycházela z toho, že si úplně neuvědomoval následky.

Co ale odhadl poměrně dobře, je vývoj, jakým se ubírá trh. Značnou část příjmů firmy tvoří síťový hardware a infrastruktura (17 procent) a s tím spojené služby (28 procent). Tyto prvky tak společně s osobními počítači tvoří drtivou většinu příjmů firmy. Jak už ale naznačoval například přímý konkurent HP, šéf Cisca John Chambers, obrovskou hrozbou pro firmy tohoto typu jsou rozjeté čínské mašiny jako Huawei a další (Huawei už má i v Česku přes 200 zaměstnanců, HP 1200, ale pro zákazníky z celého světa). Číňané dokážou vyrábět levněji a začínají zaplavovat trh také síťovými komponentami.

hpprijmykolacek.PNG
Příjem HP v roce 2011: 127 miliard dolarů. Většinu z toho tvoří osobní počítače a hardware spojený se sítěmi a servery. Software, který má vyšší marži, má prozatím podíl malý.

Situaci jasně dokreslují čísla z posledních finančních výsledků. Divize počítačů a serverových systémů poklesly (2, resp. 4 procenta), kdežto příjem ze služeb a softwaru narostl (2, resp. 28 procent).

Když se do toho míchá vláda

Apotheker proto chtěl pro HP najít další silný zdroj příjmů a inspiraci našel v IBM, které sice stále vyrábí servery, hardware a další, ale více a více se snaží prodávat také software – své vlastní nástroje pro cloud, business intelligence a další. Tedy to, co Číňané a další prozatím příliš neumějí a na čem je mnohem vyšší marže.

Udělal proto dvě kritizované věci – chtěl se zbavit výroby počítačů a za přemrštěnou částku koupil britskou softwarovou společnost Autonomy, díky které HP získalo vlastní business intelligence produkt. Zatímco akvizice se i přes enormní odkupní částku líbí i současnému vedení, počítačů se HP zbavit nemůže.

IMG00493-20111129-1206.jpg
"Jsme šestá největší společnost v oblasti podnikového softwaru," řekl při sezení s Živě.cz šéf softwarové divize v HP. S novými produkty social intelligence by podíl mohl narůst. HP je nyní hodně podobné IBM a Oraclu.

Nepravděpodobnější Apothekerův scénář totiž vypadal tak, že výrobu počítačů osamostatní a celou jí přesune někam do Číny a formou partnerství bude nadále takové stroje svým firemním zákazníkům nabízet (protože firmy počítače potřebují). Jenže mezi nejvýznamnější zákazníky HP patří mimo jiné vládní instituce, například americká vláda a armáda. Ty ale něco takového, jako přesun výroby někam do Číny, nepřipustí. Čína by se zmocnila jejich výroby a pak by je v konkurenčním obchodním a politickém boji utloukla.

Proč je Autonomy potřeba

Jak je zmíněno v textu, Autonomy byla pro HP sice drahá sranda (10,7 miliardy dolarů), ale skutečně potřebná. Každá firma typu HP, Oracle a IBM podobný produkt potřebuje. Třeba u IBM je vidět, že trendem blízké budoucnosti bude analýza a třídění všemožných dat, které pak bude možné využít v byznysu. Pouze 15 procent současných dat je uspořádáno v databázích, zbylých 85 procent jsou data bez struktury a je velice těžké je organizovat. Tradiční data v databázích rostou o 22 procent, druhá skupina dat ale roste mnohem rychleji, v současnosti o 62 procent.

Mezi data, která je možné využívat v byznysu, patří například informace ze sociálních sítí, blogů nebo e-mailová a další komunikace. Firmy jako IBM a HP chtějí naučit stroje, aby tyto data chápaly, uspořádaly a na základě předloženého dotazu vrátily výsledek. HP analyzování chování uživatelů říká social intelligence. O podobném témau jsem více psal v rozhovoru s Jeffem Jonasem z velké modré.

Začlenění britské softwarové firmy do struktur a portfolia HP dostalo ve Vídni první skutečné obrysy. Technologie Autonomy, které pracují právě s daty bez struktury, a již dříve koupené technologie společnosti Vertica, díky kterým je možné pracovat s daty v databázích, se spojují do jednoho produktu IDOL 10. Jde o jednotnou přístupovou vrstvu, kde se organizují všechna tato data a servírují se výsledky. Vše je začleněno do konvergenční infrastruktury HP.

HP tak konečně může nabízet software, který pracuje také s informacemi a neslouží pouze jako řídící nástroje pro sítě a s tím spojený hardware.

Státní zájmy jsou mimo jiné také důvod toho, proč například konkurent HP společnost Cisco nemůže dodávat své systémy americké armádě (řízení systémů na letadlových lodích a další). Cisco mimo jiné vyrábí své systémy v Pákistánu a americká vláda nemůže riskovat, že třeba tajné služby z těchto zemí budou vědět o jejich systémech i ty nejpodrobnější detaily.

Okolo výroby počítačů a čehokoliv dalšího se proto netočí pouze věci jako nízká marže nebo nástup tabletů a dalších legrácek. Jsou zde faktory, které jsou mnohem důležitější a propojenější, než se na první pohled může zdát. Kromě napojení na vládu jsou to také záležitosti spojené s výrobou.

Whitmanová HP zná. A nejen to

To ovšem nic nemění na tom, že HP potřebuje více zatlačit v oblasti softwaru. Autonomy je dobrý a chytrý krok, na další veliké akvizice (v souvislosti s Apothekerem se mluvilo například o koupi SAPu) ale firma nejspíše nebude mít peníze. Na účtech má v hotovosti „pouze“ 8 miliard dolarů a Whitmanová proto při posledním sezení s novináři oznámila, že akviziční rozhazování končí a HP bude kupovat firmy maximálně za 500 milionů dolarů.

Na výsluní by se oproti tomu měl vrátit interní výzkum a vývoj (R&D). HP dříve patřilo mezi firmy s největším počtem patentů a ty tvořily značnou část příjmu. Dřívější šéf Mark Hurd ale investice do této oblasti značně osekal, zdály se mu totiž extrémní. Whitmanová nejspíš nebude mít v plánu dostat se na investiční hodnoty před Hurdem, určitě se ale hodlá o interní inovace více zajímat. V růstu jsou totiž dvě možnosti – buď něco vynalézt sám, nebo si to koupit. Na to druhé už asi nebudou peníze.

Zatímco Apotheker byznys HP příliš nechápal, Whitmanová by měla být přesný opak. V HP sice nikdy nezastávala žádnou vedoucí pozici, ale dlouhá léta seděla v její radě, díky čemuž má poměrně dobrý přehled o tom, co se děje. Zároveň má výborné zkušenosti s vedením veliké korporace – z malého internetového obchodníka eBay dokázala za pár let udělat to, čím je tento dům nyní.

Whitmanová se HP bude hodit i z jiného důvodu – zkušenostem a kontaktům v politice. Neúspěšně totiž kandidovala na guvernérku státu Kalifornie a podle některých spekulací se o to v budoucnu nejspíše pokusí zase. A jak už bylo naznačeno, americká vláda je jedním z velkých zákazníků HP a vztahy v politice se hodí vždy.

IMG00492-20111129-1116.jpg
"Analyzujeme obsah na sociálních sítích, blozích a na celém internetu a pomáháme našim zákazníkům, aby z toho získali užitečné informace pro svůj byznys. Soukromí a bezpečnost uživatelů bereme v potaz," řekla v rozhovoru pro Živě.cz Valerie Logan, která má v HP na starost strategii.

HP zároveň může být pro Whitmanovou silnou politickou zbraní. Hewlett s Packardem totiž před mnoha lety de facto založili Silicon Valley, společně s Hollywoodem pilíř ekonomiky Kalifornie, které chce slavná manažerka vládnout. A právě Whitmanová nedávno prohlásila, že HP je jednoznačně kalifornskou firmou a že by se většina věcí měla odehrávat v Kalifornii. Má proto plány co nejvíce aktivit (vývoj, výroba a další) přesunout sem. Když do zadlužené Kalifornie přinese nová pracovní místa a více příjmů z daní, bude se tím moci ohánět u případných voleb. Vlivem těchto prognóz se podle mých informací přímo z HP zástupci některých poboček z celého světa trochu obávají, co s nimi bude.

V současné době je jisté to, že Meg bere společně s předsedou rady Rayem Lanem HP pevně do ruky a společně vydávají jedno silné prohlášení za druhým. Akcionářům a burze se to samozřejmě líbí, silné lidi u kormidla totiž mají rádi.

Diskuze (4) Další článek: Intel: Pentium 350 bude levný serverový procesor

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,