Články z Computeru

Co obnáší HDMI 2.1: Nové technologie obrazu i zvuku vyžadují moderní rozhraní

Velké obrazovky za dostupné ceny lákají hráče, peníze hráčů zase lákají výrobce. Co chtít po novém televizoru, abyste s podzimním příchodem nových konzolí nehořekovali, že jste špatně koupili?

Nové televizory si lidé kupují nejen kvůli přechodu na DVB-T2, ale třeba i kvůli tomu, že zastaralé HDMI 1.4 zvládne v dnes běžném 4K rozlišení maximálně 30 Hz, což je pro zobrazení her žalostně málo. Ani HDMI 2.0 není žádný lamač rekordů, i když už zvládá 4K/60p, poskytuje však lepší výsledky, zejména pokud televizor správně nastavíte. Moderním trendům však nestačí, a již se proto soustředí pozornost na HDMI 2.1.

Podívejte se, co nový standard přináší u obrazu a co u zvuku. Pak se můžete sami rozhodnout, zda novinky využijete a vyhlédnete si televizor, který nové rozhraní nabídne.

Televizor jako monitor

Když si porovnáte ceny televizorů a částky, jaké chtějí výrobci velkých monitorů, určitě vás napadá, proč si vlastně nepořídit místo monitoru televizor. V dobách, kdy televizory nabídly jen Full HD rozlišení, znamenala velká plocha i velké body. Nyní je standardem 4K rozlišení i u těch nejlevnějších televizí, a toto rozlišení podporují prakticky všechny novější karty. Stačí tedy připojit PC přes HDMI, a můžete klidně televizor použít pro zobrazení.

Fungovat to bude, ale ne dokonale. Důležitá je volba správného obrazového režimu a formátu zobrazení. V drtivé většině má televizor nastavený tzv. „overscan“, kdy dochází k ořezání okraje obrazu a část zůstává nezobrazena – v praxi to může být až 5 %.

Televizory také běžně obraz doostřují a dále zpracovávají, takže při zobrazení obrazu z PC pravděpodobně uvidíte artefakty a přeostřené hrany, nic pro dlouhodobou práci. Vinou tohoto post-processingu bude mít obraz znatelné zpoždění, což uvidíte především při pohybu myší a posunu webových stránek.

Pro korektní zobrazení obrazu z počítače stačí zpravidla přepnout obrazový režim na „grafika“ nebo „počítač“ a dodatečné zpracování obrazu zmizí, stejně tak se zrychlí odezva. Nutno však podotknout, že výrobci si důležitost tohoto propojení uvědomují až nyní, dříve režim „nesahej do obrazu a zobraz to, co na vstup přijde“ schovávali hluboko do nabídky.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Technologie, AMD, Nvidia, Články z Computeru, Samsung, Zvuk, Sony, Xbox Series X, HDR, Philips, Panasonic, FreeSync, Soundbary, Game mode, Dolby Atmos, Zobrazení, Hra, Jas, Frekvence, Monitor, QFT, Auto Low Latency Mode, Nano, Televizor, ALLMSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Capcom slaví výročí Dragon
Michal Maliarov
Dragon's DogmaCapcomRPG
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
V případném konfliktu na Tchaj-wanu by byla klíčová hejna dronů

V případném konfliktu na Tchaj-wanu by byla klíčová hejna dronů

** Jedním z nejvíce horkých míst dnešního světa je Tchaj-wan, na který si nepokrytě dělá zálusk Čína ** Právě obrana Tchaj-wanu se stala námětem nedávných válečných her amerického letectva ** Z jejich výsledků vyplynulo, že při případné obraně Tchaj-wanu by mohla sehrát zásadní roli hejna dronů

Stanislav Mihulka
VojenstvíDrony
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky