Články z Computeru

Co obnáší HDMI 2.1: Nové technologie obrazu i zvuku vyžadují moderní rozhraní

Velké obrazovky za dostupné ceny lákají hráče, peníze hráčů zase lákají výrobce. Co chtít po novém televizoru, abyste s podzimním příchodem nových konzolí nehořekovali, že jste špatně koupili?

Nové televizory si lidé kupují nejen kvůli přechodu na DVB-T2, ale třeba i kvůli tomu, že zastaralé HDMI 1.4 zvládne v dnes běžném 4K rozlišení maximálně 30 Hz, což je pro zobrazení her žalostně málo. Ani HDMI 2.0 není žádný lamač rekordů, i když už zvládá 4K/60p, poskytuje však lepší výsledky, zejména pokud televizor správně nastavíte. Moderním trendům však nestačí, a již se proto soustředí pozornost na HDMI 2.1.

Podívejte se, co nový standard přináší u obrazu a co u zvuku. Pak se můžete sami rozhodnout, zda novinky využijete a vyhlédnete si televizor, který nové rozhraní nabídne.

Televizor jako monitor

Když si porovnáte ceny televizorů a částky, jaké chtějí výrobci velkých monitorů, určitě vás napadá, proč si vlastně nepořídit místo monitoru televizor. V dobách, kdy televizory nabídly jen Full HD rozlišení, znamenala velká plocha i velké body. Nyní je standardem 4K rozlišení i u těch nejlevnějších televizí, a toto rozlišení podporují prakticky všechny novější karty. Stačí tedy připojit PC přes HDMI, a můžete klidně televizor použít pro zobrazení.

Fungovat to bude, ale ne dokonale. Důležitá je volba správného obrazového režimu a formátu zobrazení. V drtivé většině má televizor nastavený tzv. „overscan“, kdy dochází k ořezání okraje obrazu a část zůstává nezobrazena – v praxi to může být až 5 %.

Televizory také běžně obraz doostřují a dále zpracovávají, takže při zobrazení obrazu z PC pravděpodobně uvidíte artefakty a přeostřené hrany, nic pro dlouhodobou práci. Vinou tohoto post-processingu bude mít obraz znatelné zpoždění, což uvidíte především při pohybu myší a posunu webových stránek.

Pro korektní zobrazení obrazu z počítače stačí zpravidla přepnout obrazový režim na „grafika“ nebo „počítač“ a dodatečné zpracování obrazu zmizí, stejně tak se zrychlí odezva. Nutno však podotknout, že výrobci si důležitost tohoto propojení uvědomují až nyní, dříve režim „nesahej do obrazu a zobraz to, co na vstup přijde“ schovávali hluboko do nabídky.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Technologie, AMD, Nvidia, Samsung, Zvuk, Sony, Články z Computeru, HDR, FreeSync, Xbox Series X, Philips, Panasonic, Arc, Full HD, Auto Low Latency Mode, Monitor, Zobrazení, Nano, Game mode, ALLM, QMS, Variable Refresh Rate, Dolby Digital, VRR, Televizor


Určitě si přečtěte

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč