Hardware | Nvidia | AMD | Intel | Procesory

Co nového v hardwaru: AMD ukázalo sílu, grafiky mizí z obchodů a paměti pořád stojí ranec

  • Rok 2017 přinesl hromadu hardwarových novinek
  • Nejvíce změn se letos odehrálo mezi procesory
  • Zajímavě se vyvíjí i trh s grafikami a zklamáním je situace kolem pamětí
Kapitoly článku

Procesory: AMD znovu ve hře

Hned v lednu jsme se dočkali další nudné platformy od Intelu, procesorů Kaby Lake a desek s čipsety dvoustovkové řady. Jedinou zajímavou věcí bylo uvedení dvoujádrových Pentií s Hyper-Threadingem, které se staly perfektní volbou pro levné herní a kancelářské sestavy a úplně zabily prodeje dražších Core i3, které nabídly navíc prakticky jen instrukce (např. AVX).

Klepněte pro větší obrázek
Letošní Pentium G4600 se mimořádně povedlo. Je levné a pro kancelářské PC je to raketa. Poslouží i jako základ pro levné herní sestavy.

Konkurence byla již netrpělivě vyhlížena a pro AMD to znamenalo buď a nebo, protože pokud by selhali, znamenalo by to pro ně obrovské problémy. V březnu příchozí Ryzen však ukázal, že má AMD ještě hodně co říct. Intel dostal po letech pořádnou konkurenci a musel začít něco dělat.

Ryzen 7 přinesl velmi slušný herní výkon a výkon na jádro na úrovni architektury Haswell od Intelu, což bylo lepší, než čekala asi většina lidí. Kromě toho, díky osmi jádrům a SMT (obdoba Hyper-Threadingu u Intelu), i velmi dobrý vícevláknový výkon hodící se hlavně třeba na práci s x264 videem, rendery, apod., se kterým rozdrtil střední třídu Intelu. Ještě překvapivější však byly velmi dobré provozní vlastnosti, tedy hlavně spotřeba.

Klepněte pro větší obrázek
AMD se konečně povedlo pořádně poškádlit Intel. Ryzeny se povedly

V květnu AMD vydalo dostupnější Ryzeny, tentokrát s řadu s číslovkou 5. Jednalo se o šesti a čtyřjádrové modely. Šestijádrové se i v herním využití zdatně vyrovnaly konkurenčním Core i5 a velmi výrazně je porážely ve vícevláknových testech. Po vydání Ryzenů 5 bylo jasné, že Intel potřebuje co nejrychleji něco udělat jak se střední třídou, tak i high-endem, kde Ryzeny 7 výkonově konkurovaly až třikrát dražším procesorům Intel.

První reakce Intelu

Ačkoli Intel věděl už předem, že Ryzeny budou celkem povedené a mohly by mu zatopit, začal se po jejich vydání chovat jako „splašená koza“. Najednou začal všechna vydání urychlovat a dotklo se to hlavně nové high-endové platformy s procesory Skylake-X do patice LGA 2066 a s čipsetem X299.

Modely Skylake-X výrazně snížily cenovou úroveň šesti a vícejádrových modelů (osmijádrové Core i7-7820X lze aktuálně pořídit za velmi pěkných 13 500 Kč), aby dokázaly více konkurovat AMD, avšak nechtěně také přišly s ne úplně vyrovnaným herním výkonem a hlavně v některých případech s dosti ošklivou spotřebou (tímto zdravím desetijádrové Core i9-7900X).

Klepněte pro větší obrázek
Nový Intel Core i9 nabídne oslnivý výpočetní výkon, ale také nemalou spotřebu

Se spotřebou se objevil další problém, jenž podcenili výrobci desek. Najednou dostávalo napájení procesoru na deskách tolik zabrat, že všechny ty stylové chladiče s naprosto minimální vyzařovací plochou přestaly stačit a desky se začaly výrazně přehřívat a to často i bez přetaktování. I tak se však jedná o platformu se špičkovým procesorovým výkonem, ať už na jedno nebo více vláken, a bohatou výbavou.

Další zatápění

Červenec přinesl další várku od AMD v podobě dvou modelů Ryzen 3. Čtyřjádra bez SMT za cenu začínající již okolo třech tisíc přinesly nové a velmi zajímavé možnosti u levných sestav, zabily Core i3 a začaly cenově dobře konkurovat i dražším Core i5.

Klepněte pro větší obrázek
Pro levné herní počítače se dnes vyplatí zvolit platformu AMD s procesory Ryzen 3

AMD se chtělo prosadit i v kategorii špičkového výkonu, nezahálelo a v srpnu vypustilo „trhač vláken“ v podobě Ryzenu Threadripper s dvanácti a šestnácti jádry a SMT (tedy 24 a 32 vláken). Jedná se o slepence několika osmijádrových Ryzenů a funguje velmi dobře. Šestnáctijádro je k dispozici již od 23 tisíc korun, za než přináší opravdu velmi masivní hrubý výkon ideální třeba na enkódování x264 videa, renderování a další úlohy, které Ryzenům sednou (což není například práce s x265 videem, která jde Intelu stále o kus lépe).

V říjnu jsme se konečně dočkali toho, na co jsme tak dlouho čekali, Intel navýšil počet jader u procesorů střední třídy, tedy modelů do patice LGA 1151. Core i3 povýšily na čtyři jádra, Core i5 na šest jader a Core i7 na šest jader s Hyper-Threadingem, tedy s dvanácti vlákny.

Oproti dřívějším plánům bylo vydání architektury Coffee Lake lehce urychleno a to hlavně z důvodu, aby stihl Intel hlavní sezónu, tedy letošní Vánoce, vykrýt s dostatečným předstihem. Dodávky sice ze začátku nebyly nijak slavné, ale situace se nakonec nějak stabilizovala a Intel uspěl. Přinesl pořádnou konkurenci Ryzenům, u taktovacích modelů je po dlouhé době zase možno dosahovat magické hranice 5 GHz a hlavně přinesl cenový a výkonový souboj, na který čekala hromada zákazníků.

Nové procesory však mají, jak už to u Intelu bývá zvykem, jeden zásadní háček. Osadit je lze pouze do základních desek s čipsetem Z370, tedy zpravidla těch dražších začínajících na zhruba 3 000 Kč. To škodí hlavně levnému Core i3, které je jinak samo o sobě perfektní volbou.

Klepněte pro větší obrázek
Pro nejnovější procesory Intelu bohužel zatím nejsou levnější desky, musíte si připlatit za čipset Z370. Zamrzí to hlavně v kombinaci s levným Core i3

Původně měly čipsety pro levnější desky vyjít již v úvodu prvního kvartálu následujícího roku, avšak nakonec, kvůli stále vysokým stavům skladů s procesory Kaby Lake, to Intel odložil až na druhý kvartál, aby si prodeje starší generace nezabil úplně. Na jednu stranu tento tah chápu (prodej Kaby Laků pod cenou by je mohl stát obrovské peníze), na druhou stranu si tím akorát škodí u aktuální generace a ukazuje to, jak hodně všechno uspíšili, aby proti AMD vytáhli něco pořádného.

Máme se na co těšit

Posun nastal i v noteboocích, kde Intel, u nejnovější osmé generace pojmenované jako Kaby Lake Refresh, zvýšil počet jader ze dvou na čtyři i se zachováním Hyper-Threadingu a nejnovější Učkové procesory (8xxxU) tak už disponují velmi obstojným vícejádrovým výkonem. Zajímavostí je, že i přes dvojnásobek jader zůstalo základní TDP 15 W zachováno. Zatím se tato změna týká pouze řady Core i5 a Core i7.

Výkonné notebooky se stávají levnějšími, levnější notebooky lepšími a to především díky těmto procesorům. Rovněž se očekává konkurence od AMD, která dle prvních testů vypadá velmi nadějně, ale to zatím ještě nepředbíhejme.

V roce 2018 nás čekají tři důležité věci. Tou první je vydání procesorů Ryzen 2, od kterých se očekává kromě nárůstu výkonu na jádro také výrazné zlepšení v možnostech taktování.

Druhou je poté rozšíření nových Ryzen procesorů v noteboocích a třetí ještě vydání Ryzen APU pro běžné stolní počítače. Jak můžete vidět, bude se to motat hlavně okolo AMD. U Intelu se čekají akorát drobné optimalizace obou platforem, ale nic výrazného. První 10nm procesory od Intelu uvidíme ve stolních počítačích nejspíš až v roce 2019.

Témata článku: Hardware, Nvidia, AMD, Intel, Grafické karty, Procesory, SSD, Virtuální realita, Kaby Lake, Paměti, Vega, Střední třída, Vysoké rozlišení, Rostoucí nárok, Skluz, Vícejádrový výkon, Druhý kvartál, Důležitá věc, Čipset, Jádro, Obrovský problém, Malý nárůst, Sata, Omezený výběr, Konkurenční core, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu