Co nového můžeme čekat v Internet Information Serveru 6?

IIS 6.0 bude součástí Windows .NET tedy serverové varianty Windows XP, která přijde na trh až příští rok. IIS 6 je však dokončován již v těchto dnech. Co nového nabídne?
Thomas Deml, Program Manager pro IIS u Microsoft, na Tech Edu prezentoval nové funkce IIS 6.0. Tak jako byl IIS 5.0 ve Windows 2000 přijímán s nadšením a později s vystřízlivěním, jak byly a jsou odhalovány další bezpečnostní problémy, je nyní IIS 6.0 v pozici webového serveru, kterým měl být IIS 5.0.

Hlavní vlastnosti IIS 6.0 jsou zaměřeny na bezpečnost řešení, jednoduchou správu a odolnost vůči havarijním stavům.

Bezpečnost řešení spočívá především v kompletním vypnutí všech funkcí po instalaci. IIS 5.0 je standardně instalován se všemi moduly v zapnutém stavu a tak jsou servery citlivé na později objevené bezpečnostní díry v modulech o jejichž instalaci nemusel mít administrátor ani ponětí. IIS 6.0 naproti tomu je standardně instalován se všemi službami vypnutými. Chcete podporu ASP? Zapněte si ji. chce podporu tisku přes web? Jen to zapnout.

Protože spousta zapnutých nepoužívaných služeb je problémem zejména na IIS 5.0, bude za pár týdnů uvolněna utilita pro uživatelsky nastavené blokování těchto služeb v IIS 5.0. Každá z nich se totiž vypíná poněkud odlišným způsobem. U IIS se také budou automaticky instalovat všechny nově zveřejněné hotfixy (půjde to vypnout).

U IIS 6.0 Microsoft také objevuje textové konfigurační soubory. Pochopitelně budete moci vše tradičně naklikat z prostředí, navíc ale bude moci přímo zasáhnout do konfiguračních XML souborů. Ty navíc budou mít automatický systém hlídání verzí. Nebudete muset ručně změny zálohovat, systém bude ukládat starší konfigurace. Textovým konfiguračním souborům sekundují i příkazy pro práci s webem z příkazové řádky.

Zvýšená péče byla věnována odolnosti systému proti špatně napsaným aplikacím. Pokud například hostingová firma provozuje několik webových aplikací na jednom stroji, může nekonečná smyčka v jednom ASP skriptu zablokovat celý server. Správce má navíc ztížené možnosti nápravy takovýchto problémů. IIS 6 bude umět izolovat do samostatných procesů nejen dílčí webové aplikace, ale také jednotlivé adresáře či přímo jednotlivé soubory. Těmto jednotlivým procesům pak můžete nastavit, aby se tzv. recyklovaly po splnění nějakých mezních podmínek. Například víte, že vaše aplikace po 10000 přístupech lehce kulhá, takže nastavíte, aby se po 9500 přístupech restartovala. Stejně tak můžete nastavit restart po překročení zadaného množství obsazené paměti, po té, co zátěž procesorů přesáhne určené meze po zadanou dobu, a podobně. Navíc můžete řídit obsazení procesorů jednotlivými procesy na více procesorových serverech. Draze platící zákazník dostane 3 procesory, ostatní dostanou jeden procesor. Když navíc výkon tří procesorů nebude stačit, lze automaticky přihodit další procesory.

K recyklování se přidává i monitoring stability aplikací: ping, detekce pádů a ochrana proti rychlým pádům. Ochrana proti rychlým pádům je zaměřena především na ty případy, kdy například aplikace hned těsně po startu havaruje, proto se automaticky zavře a znovu začne startovat. Časté opakování tohoto postupu může zbytečně zatížit server a tak lze nastavit, že třeba po pěti restartech během 2 minut se nebude server pokoušet znovu službu startovat.

Pro webhostingové služby bude jistě užitečné měření výkonu jednotlivých aplikací. Pokud prostě zjistí, že nějaký server zabírá procesor více, než je ve smlouvě, může mu účtovat dle rozpisu zatížení. Ti, kdo provozují na svých serverech tisíce virtuálních serverů rovněž ocení zlepšení v této oblasti. Podporováno bude 10 000 a více serverů, přičemž startovní čas pro všechny tyto servery se bude pohybovat někde pod jednu minutu.

V oblasti výkonu se optimalizovaly jak dynamické, tak statické stránky. Přímo do jádra systému je integrován ovladač HTTP.SYS, která umožňuje rychlý přístup ke statickému obsahu přes cache bez procházení kompletní cestou IIS. Stejně tak další komponenty využívají této komponenty a zrychlení je dle měření Microsoftu v případě SSL 900 %, u ISAPI 800 % a u CGI 100 %.

K dalším zlepšením patří kompletní podpora Unicode při zpracovávání stránek (že by konečně pořádná změna kódování češtiny i na IIS?), pochopitelně dodávání IIS spolu s ASP.NET a dalším vybavením pro .NET.

Smutné pouze je, že ač je IIS 6.0 po stránce funkcí nyní kompletní (od teď se budou jen opravovat chyby, nic nového nepřibude), shledáme se s ním až příští rok ve Windows .NET. Zatímco Windows XP budí u řady uživatelů zejména Windows 2000 dojem zbytečného upgradu, vlastnosti IIS 6 budou jistě lákavým argumentem pro výměnu serveru. IIS 6 totiž bohužel na Windows 2000 nerozjedete.

Diskuze (14) Další článek: INtel tvrdí, že má řešení pro mobilní paměť

Témata článku: Internet, Windows, Unicode, Jednotlivý soubor, Recyklování, Nekonečná smyčka, Kompletní systém, Rychlý přístup, Opak toho, Hostingová firma, Havarijní stav, Internet Info


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5