Co nového můžeme čekat v Internet Information Serveru 6?

IIS 6.0 bude součástí Windows .NET tedy serverové varianty Windows XP, která přijde na trh až příští rok. IIS 6 je však dokončován již v těchto dnech. Co nového nabídne?
Thomas Deml, Program Manager pro IIS u Microsoft, na Tech Edu prezentoval nové funkce IIS 6.0. Tak jako byl IIS 5.0 ve Windows 2000 přijímán s nadšením a později s vystřízlivěním, jak byly a jsou odhalovány další bezpečnostní problémy, je nyní IIS 6.0 v pozici webového serveru, kterým měl být IIS 5.0.

Hlavní vlastnosti IIS 6.0 jsou zaměřeny na bezpečnost řešení, jednoduchou správu a odolnost vůči havarijním stavům.

Bezpečnost řešení spočívá především v kompletním vypnutí všech funkcí po instalaci. IIS 5.0 je standardně instalován se všemi moduly v zapnutém stavu a tak jsou servery citlivé na později objevené bezpečnostní díry v modulech o jejichž instalaci nemusel mít administrátor ani ponětí. IIS 6.0 naproti tomu je standardně instalován se všemi službami vypnutými. Chcete podporu ASP? Zapněte si ji. chce podporu tisku přes web? Jen to zapnout.

Protože spousta zapnutých nepoužívaných služeb je problémem zejména na IIS 5.0, bude za pár týdnů uvolněna utilita pro uživatelsky nastavené blokování těchto služeb v IIS 5.0. Každá z nich se totiž vypíná poněkud odlišným způsobem. U IIS se také budou automaticky instalovat všechny nově zveřejněné hotfixy (půjde to vypnout).

U IIS 6.0 Microsoft také objevuje textové konfigurační soubory. Pochopitelně budete moci vše tradičně naklikat z prostředí, navíc ale bude moci přímo zasáhnout do konfiguračních XML souborů. Ty navíc budou mít automatický systém hlídání verzí. Nebudete muset ručně změny zálohovat, systém bude ukládat starší konfigurace. Textovým konfiguračním souborům sekundují i příkazy pro práci s webem z příkazové řádky.

Zvýšená péče byla věnována odolnosti systému proti špatně napsaným aplikacím. Pokud například hostingová firma provozuje několik webových aplikací na jednom stroji, může nekonečná smyčka v jednom ASP skriptu zablokovat celý server. Správce má navíc ztížené možnosti nápravy takovýchto problémů. IIS 6 bude umět izolovat do samostatných procesů nejen dílčí webové aplikace, ale také jednotlivé adresáře či přímo jednotlivé soubory. Těmto jednotlivým procesům pak můžete nastavit, aby se tzv. recyklovaly po splnění nějakých mezních podmínek. Například víte, že vaše aplikace po 10000 přístupech lehce kulhá, takže nastavíte, aby se po 9500 přístupech restartovala. Stejně tak můžete nastavit restart po překročení zadaného množství obsazené paměti, po té, co zátěž procesorů přesáhne určené meze po zadanou dobu, a podobně. Navíc můžete řídit obsazení procesorů jednotlivými procesy na více procesorových serverech. Draze platící zákazník dostane 3 procesory, ostatní dostanou jeden procesor. Když navíc výkon tří procesorů nebude stačit, lze automaticky přihodit další procesory.

K recyklování se přidává i monitoring stability aplikací: ping, detekce pádů a ochrana proti rychlým pádům. Ochrana proti rychlým pádům je zaměřena především na ty případy, kdy například aplikace hned těsně po startu havaruje, proto se automaticky zavře a znovu začne startovat. Časté opakování tohoto postupu může zbytečně zatížit server a tak lze nastavit, že třeba po pěti restartech během 2 minut se nebude server pokoušet znovu službu startovat.

Pro webhostingové služby bude jistě užitečné měření výkonu jednotlivých aplikací. Pokud prostě zjistí, že nějaký server zabírá procesor více, než je ve smlouvě, může mu účtovat dle rozpisu zatížení. Ti, kdo provozují na svých serverech tisíce virtuálních serverů rovněž ocení zlepšení v této oblasti. Podporováno bude 10 000 a více serverů, přičemž startovní čas pro všechny tyto servery se bude pohybovat někde pod jednu minutu.

V oblasti výkonu se optimalizovaly jak dynamické, tak statické stránky. Přímo do jádra systému je integrován ovladač HTTP.SYS, která umožňuje rychlý přístup ke statickému obsahu přes cache bez procházení kompletní cestou IIS. Stejně tak další komponenty využívají této komponenty a zrychlení je dle měření Microsoftu v případě SSL 900 %, u ISAPI 800 % a u CGI 100 %.

K dalším zlepšením patří kompletní podpora Unicode při zpracovávání stránek (že by konečně pořádná změna kódování češtiny i na IIS?), pochopitelně dodávání IIS spolu s ASP.NET a dalším vybavením pro .NET.

Smutné pouze je, že ač je IIS 6.0 po stránce funkcí nyní kompletní (od teď se budou jen opravovat chyby, nic nového nepřibude), shledáme se s ním až příští rok ve Windows .NET. Zatímco Windows XP budí u řady uživatelů zejména Windows 2000 dojem zbytečného upgradu, vlastnosti IIS 6 budou jistě lákavým argumentem pro výměnu serveru. IIS 6 totiž bohužel na Windows 2000 nerozjedete.

Diskuze (14) Další článek: INtel tvrdí, že má řešení pro mobilní paměť

Témata článku: Windows, Internet, Unicode, Jednotlivý soubor, Internet Info, Recyklování, Kompletní systém, Hostingová firma, Opak toho, Havarijní stav, Nekonečná smyčka, Rychlý přístupQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

** Bezpečností experti otestovali devět bezdrátových routerů ** I přes poslední firmware v nich našli 226 bezpečnostních děr ** TP-Link, Synology, Netgear, D-Link, Edimax, Asus, Linksys a AVM

Karel Kilián
RouterWi-FiBezpečnost
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify