Aplikace pro správu poznámek jsou digitální alternativou k tradičním zápisníkům a jako takové mohou nabídnout celou řadu funkcí navíc. Například ukládání do cloudu, synchronizaci napříč několika zařízeními, vyhledávání, třídění nebo štítkování, přikládání obrázků a souvisejících dokumentů, přidávání zvukových nahrávek apod. Do přehledu jsme vybrali 9 osvědčených aplikací od těch známých až po specializované služby pro vývojáře, kreativce či minimalisty.
Evernote – pro všechny typy poznámek
Evernote byl jedním z prvních „digitálních poznámkovníků“ a v mnoha směrech tak vlastně pomáhal definovat, co mohou uživatelé od aplikace tohoto typu čekat a jak má vypadat. I dnes patří k nejschopnějším službám ve svém segmentu.
Podporuje širokou škálu typů poznámek od textu, přes obrázky, zvuk, ruční kresby, naskenované dokumenty, odškrtávací seznamy, až po výstřižky z webových stránek. Disponuje silnými nástroji pro organizaci a vyhledávání, umožňuje třídění do zápisníků a označování štítky.
Evernote
Jednou z nejpůsobivějších funkcí Evernote je schopnost vyhledávání textu v obrázcích. Pokud si tedy například uložíte naskenované faktury, snadno je v případě potřeby vyhledáte podle dodavatele nebo názvu produktu. V placených tarifech pak aplikace nabízí vyhledávání textu v rámci dokumentů včetně PDF.
Evernote je k dispozici ve webové verzi a nabízí aplikace pro Windows, Android, iOS a macOS. Se základními funkcemi, jež budou nenáročným uživatelům jistě stačit, lze tuto službu využívat bezplatně. Pokud ale chcete používat například vyhledávání v dokumentech, sledovat historii verzí nebo oceníte integraci s dalšími službami, budete si muset pořídit tarif Premium za 7 dolarů měsíčně.
Microsoft OneNote – pro šetřílky
Microsoft OneNote je plnohodnotná aplikace pro správu poznámek, která je – na rozdíl od Evernote – úplně zadarmo. Uživatelské rozhraní se nese v duchu produktů od Microsoftu, avšak způsob práce je do jisté míry podobný Evernotu.
Z uživatelského hlediska se OneNote o trochu více podobá papírové evidenci poznámek, a kromě možnosti nastavení barvy také nabízí vzhled linkovaného nebo čtverečkovaného listu papíru. Pro zjednodušení práce jsou k dispozici šablony, s jejichž pomocí snadněji vyplníte třeba informace o plánované schůzce.
Microsoft OneNote
OneNote napodobuje klasické pořadače s poznámkovými bloky, oddíly a kartami pro uspořádání položek. Do poznámky lze psát text, vkládat obrázky, vytvářet kontrolní seznamy, nahrávat zvuk a kreslit náčrtky. Jednotlivé objekty je možné umísťovat na různé části stránky – například zvukovou poznámku k odpovídajícímu úryvku textu.
I v tomto případě se můžete spolehnout na optické rozpoznávání znaků (OCR), díky kterému lze převádět papírové dokumenty do digitální podoby a následně upravovat nebo prohledávat. U každé poznámky jsou k dispozici údaje o historii provedených změn.
Také Microsoft OneNote nabízí webovou verzi, jakož i aplikace pro Windows, Android, iOS a macOS. V tomto případě neexistuje žádná placená varianta – všechny funkce a možnosti jsou k dispozici v bezplatné verzi.
Apple Notes – pro příznivce jablek
Uživatelé operačních systémů macOS a iOS často ani nehledají nejlepší aplikaci pro evidenci poznámek. Mají totiž jako součást základní softwarové výbavy program Apple Notes, který vyniká snadnou použitelností, působivými funkcemi a integrací s hlasovou asistentkou Siri.
Novou poznámku lze zadávat buď přímo v aplikaci, nebo prostřednictvím Siri. V rámci poznámek můžete kreslit, vytvářet odškrtávací seznamy, skenovat a podepisovat dokumenty i přidávat přílohy, jako jsou fotografie, videa nebo webové odkazy.
Apple Notes
K dispozici je formátování textu – kromě tučného písma, kurzívy, podtrhávání a přeškrtnutí textu lze přidat například tabulku, titulek, nadpis, využívat odrážkové seznamy a další prvky, díky kterým bude dokument lépe strukturovaný a přehlednější.
V rámci aplikace je možné vytvářet složky a podsložky, které pomohou s lepší organizací poznámek. K dispozici je také silné vyhledávání, jež si poradí nejen s textem, ale i s přílohami v podobě naskenovaných dokumentů či identifikací objektů na fotografiích.
Aplikace Apple Notes je k dispozici pouze pro macOS a iOS – pro ostatní platformy a ani ve webové verzi neexistuje. Oprava: poznámky lze prohlížet a upravovat po přihlášení k iCloudu i ve webovém prohlížeči. Uživatelé ji mohou používat zdarma, pokud však překročí hranici 5 GB dat v iCloudu, pak musí přejít na placené úložiště.
Google Keep – pro fanoušky Googlu
Pole poznámek si pochopitelně nemohl nechat ujít ani jeden z největších hráčů v segmentu cloudových služeb – Google. Jeho Google Keep sice působí na první pohled poměrně jednoduše, přesto, nebo možná právě proto, má co nabídnout.
Uživatelské rozhraní v mnohém připomíná barevné nalepovací lístečky. Tomu odpovídá i nabídka tuctu pastelových barev, jimiž lze vyplnit pozadí jednotlivých položek. Vytvoření nové poznámky je snadné – můžete do ní zapsat text, vložit obrázek, případně i hlasovou nahrávku. Pokud si nainstalujete rozšíření pro prohlížeč Chrome, budete moci při procházení webu ukládat adresy, text i obrázky.
Google Keep
Důležité poznámky si můžete připnout na virtuální nástěnku tak, abyste je měli na očích jako první. Jednotlivé položky lze sdílet s dalšími uživateli, což je praktické například v situaci, kdy využijete odškrtávací seznamy pro nákupy ve více lidech. Díky synchronizaci každý vidí, co koupili ostatní členové „nákupní výpravy“.
Zajímavostí Google Keep jsou připomínky. Ty lze nastavit buď na určitý čas, nebo ke konkrétnímu místu, což oceníte především v mobilní aplikaci. Lze tak třeba nastavit, aby vám program připomněl nákupní lístek v okamžiku, kdy se ocitnete poblíž obchodu.
Google Keep staví především na webové aplikaci a nenabízí tak samostatné programy pro desktopové operační systémy. Z mobilních platforem podporuje Android a iOS. K dispozici je zdarma, pouze pokud byste se nevešli do 15GB cloudu, který Keep sdílí s dalšími aplikacemi Google, budete si muset pořídit placený tarif za 60 korun měsíčně.
Notion – pro práci v týmu
Notion kombinuje ty nejlepší aspekty z mnoha aplikací uvedených na tomto seznamu – například výkonné vyhledávání a způsob organizace do značné míry připomíná Evernote. Nejedná se však o typickou aplikaci pro psaní poznámek, nýbrž o čtyři nástroje v jednom: poznámky, znalostní báze, úkoly a projekty, tabulky a databáze.
Každý nový dokument je definován jako „stránka“, která sestává z „bloků“. Bloky mohou obsahovat základní prvky, jako je text, seznam úkolů a nadpisy, ale také média, jako jsou obrázky, webové záložky, videa, zvuk, úryvky kódu a soubory. V rámci jedné stránky můžete použít libovolný počet bloků v jakékoli kombinaci.
Notion
Hlavní devizou této aplikace je však spolupráce v týmu. Můžete si například vytvořit vyhrazený pracovní prostor pro uložení všech poznámek z jednání, které najdete všichni na jednom místě. V rámci aplikace lze třeba odkazovat na relevantní poznámky z týmového projektu.
Celkově se dá říci, že pokud hledáte aplikaci na správu osobních poznámek, pak je Notion kanónem na vrabce. Jeho hlavní síla spočívá v týmových funkcích, jako je sdílení informací, podklady pro vytváření dokumentů a zápisů nebo řízení firemních procesů.
Z finančního hlediska nabízí Notion bezplatný tarif pro neomezený počet uživatelů, který je však omezen na maximálně tisíc bloků. Bloky lze v případě potřeby odstraňovat, ale pokud nechcete mazat staré poznámky, budete později muset přejít na placenou variantu, požadující osm dolarů za člena měsíčně. Doplnění: obcházet to lze přesouváním karet do jiných bloků. Samotná aplikace je k dispozici pro Windows, macOS, Android, iOS a má i webové rozhraní.
Boostnote – pro vývojáře
Boostnote je bezplatná aplikace pro psaní poznámek s otevřeným zdrojovým kódem, která osloví většinu vývojářů. Kromě klasického textu vyniká především v podpoře zdrojových kódů různých programovacích jazyků, jež umí zvýrazňovat barvou.
Při vytváření a úpravách poznámek se na pravé straně okna zobrazuje panel, ve kterém si během psaní můžete prohlédnout formátování poznámky. Podporováno je třeba formátování LaTeX, které lze využít i pro vytváření složitých matematických vzorců.
Boostnote
Úryvky zdrojového kódu vypadají podobně jako v programovacím editoru – nechybí například číslování řádků a barevné zvýraznění kódu. Nesporným pozitivem je fakt, že Boostnote dokáže zvýraznit syntaxi ve více než 100 jazycích, včetně Javascriptu, Pythonu, Visual Basicu a mnoha dalších.
V aplikaci také můžete ukládat kód pro pozdější opakované použití. Mezi další zajímavé funkce patří přizpůsobitelné klávesové zkratky, schopnost měnit typ písma a celá paleta světlých a tmavých vizuálních motivů uživatelského rozhraní.
Aplikace je k dispozici zdarma a v tomto případě ani nebudete muset řešit platby za úložiště, neboť to, kam budete poznámky ukládat, je zcela ve vašich rukách. Oprava: zdarma můžete využít cloud se 100 MB prostoru, případně za 3 dolary měsíčně s kapacitou až 2GB. Instalační balíček je ke stažení ve verzi pro Windows, macOS a Linux.
Milanote – pro kreativce
Pokud více než slova naplňují vaše myšlenky obrazy, pak patrně budou vaše požadavky na poznámkovou aplikaci o něco jiné než u většiny uživatelů. Právě vás by mohla zaujmout aplikace Milanote, která cílí na kreativce – například grafiky, webové designéry, návrháře a další.
Z uživatelského hlediska Milanote ze všeho nejvíc připomíná nástěnku či plátno, na které můžete umísťovat obrázky, šipky, textové bloky, odškrtávací seznamy a další prvky. Jednotlivé elementy, které lze použít, ale dosud jste je nevložili, jsou situované po pravé straně okna. Levá strana pak obsahuje panel dostupných nástrojů.
Milanote
Milanote má také nástroj pro pořizování výstřižků z webových stránek, takže pokud vás například zaujme nějaký obrázek, můžete si ho hned přilepit na nástěnku. Jako celek lze Milanote definovat coby snadno použitelný nástroj k uspořádání vašich nápadů a projektů do vizuálních nástěnky.
Milanote je k dispozici ve webové verzí a jako aplikace pro macOS a iOS. V bezplatné verzi lze nahrát jen sto poznámek, obrázků nebo odkazů a pouze deset souborů. Potřebujete-li větší prostor, připravte si 10 dolarů měsíčně za tarif Professional.
Simplenote – pro minimalisty
Jak naznačuje název aplikace Simplenote, alfou a omegou tohoto poznámkového programu je jednoduchost. Poskytuje přehledný prostor pro evidenci poznámek bez jakýchkoli zbytečností, příkras a grafických efektů – čekají vás čistě bílé stránky pro vytváření prostých textových zápisků.
V této aplikaci není k dispozici formátování textu, ba ani obrázky nebo přílohy. Stejně tak neočekávejte podporu ručně kreslených náčrtků nebo možnost nahrávání zvukových poznámek. Simplenote chce být jednoduchý zápisník a podřizuje tomu úplně vše.
Simplenote
Vzhledem k tomu, že nelze ukládat nic jiného než text, disponuje velice rychlým vyhledáváním. Kromě toho nabízí historii verzí všechny položek s možností návratu k předchozí verzi. Nechybí štítky pro přehledné třídění a organizaci, možnosti sdílení a spolupráce s dalšími uživateli.
Simplenote nabízí webové rozhraní, ale i aplikace pro operační systémy Windows, Linux macOS, Android a iOS. Příznivá je také skutečnost, že tento program můžete používat úplně zadarmo a bez jakýchkoli omezení, včetně synchronizace s cloudovým úložištěm.
Standard Notes – pro ty, kdož dbají na soukromí
Pokud vaše poznámky obsahují informace, které by neměl vidět nikdo nepovolaný, pak potřebujete aplikaci, která je bude ukládat bezpečným způsobem. Právě tato vlastnost je hlavní devizou programu Standard Notes, jež kromě jednoduchého rozhraní nabízí šifrované ukládání dat.
Ať už používáte chytrý telefon, počítač nebo tablet, vaše poznámky budou v bezpečí díky šifrování pomocí přístupového kódu, který znáte pouze vy. A protože Standard Notes je open-source, můžete se přesvědčit o tom, jak jsou vaše data zpracovávána.
Standard Notes
K dispozici je bezplatná varianta, která je však poměrně hodně „ořezaná“ – nabízí pouze editor prostého textu bez jakéhokoli formátování. Nepodporuje obrázky, odkazy, odrážkové seznamy ani přílohy a jediným způsobem organizace jsou štítky.
Placená verze je naopak doslova našlapaná funkcemi – v jejím rámci si například můžete stáhnout 30 rozšíření, což jsou v podstatě widgety nebo doplňky pro vylepšení aplikace. K dispozici je také více než deset editorů, podporujících různé způsoby zadávání textu. Tady už nechybí ani podpora obrázků, příloh a zvukových nahrávek.
S organizací v placené verzi pomohou kromě štítků složky a šifrované poznámky můžete synchronizovat přes cloud pomocí Disku Google, Microsoft OneDrive či Dropboxu. Nutno podotknout, že v bezplatné i placené verzi nechybí automatická synchronizace poznámek na neomezený počet zařízení a bez omezení objemu dat.
Placená verze Standard Notes přijde na 4,17 dolarů měsíčně (při roční platbě). Kromě webového rozhraní jsou k dispozici aplikace pro Windows. Linux, macOS, Android a iOS.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium