Co nás čeká v oblasti RAM pamětí v roce 2004

Svět RAM pamětí letos definitivně rozroste o další přírůstek v podobě DDR2 SDRAM. Ta se již používá ve videoakcelerátorech, v roli hlavní paměti bude přibližně od CeBITu. Zdrtí a vyhladí DDR2 předchůdce DDR, bude to remíza nebo DDR2 nemá v roce 2004 šanci?

Analytici serveru DRAMeXchange řešili podobné otázky a přišli s následujícími údaji:

čtvrtletí (2004) I II III IV
SDR SDRAM 14,62% 10,16% 8,43% 7,85%
DDR SDRAM 84,81% 85,65% 83,68% 77,07%
DDR2 SDRAM 0,57% 4,19% 7,89% 15,08%

Čísla, suchá čísla. Podle nich ale vyplývá, že „klasická“ SDRAM (označovaná též jako SDR SDRAM) zmenší objem na polovinu, což znamená rychlý a ústup trvající již nějaký rok. Stávající jednička DDR SDRAM si bude i nadále držet své pozice, i když rovných 15 procent (z nuly) si získá nová DDR2 SDRAM. Stane se tak i přes ústup SDRAM (a uvolnění místa pro DDR SDRAM).

Klepněte pro větší obrázek

Graf ukazuje situaci ještě názorněji. Prudší nárůst analytici odhadují na konec roku 2004, což je také snadno předvídatelné. Zatímco nyní vlastně neexistuje čipová sada s podporou DDR2 SDRAM, po CeBITu se začnou jen rojit. V druhé polovině roku bude na jejich základě existovat poměrně velké množství základních desek, na podzim také od levnějších výrobců. Měla by to být doba, kdy případné problémy s nekompatibilitou modulů pro různé základní desky i čipsety by měly být řešeny až vyřešeny.

Klepněte pro větší obrázek

Tento pohled prozrazuje, že nová DDR2 paměť obsadí na konci 2004 dvojnásobek toho, co bude mít dosluhující SDR SDRAM. Současná DDR SDRAM naopak v letošním roce ještě nějaké to procento získá (na úkor SDR SDRAM), ovšem poté začne ztrácet, na konci roku velmi významně. Rok 2004 tedy bude rokem, kdy DDR SDRAM bude mít největší podíl na trhu. Ovšem podle trendu lze předpokládat, že hned v roce 2005 může mít maximum DDR2 SDRAM a DDR se octne na pozici dnešní SDR SDRAM.

Odhad nezahrnuje paměti typu SRAM, RDRAM nebo XDR DRAM. Ty jsou brány jako alternativní a je možné je najít především v průmyslu či v síťových prvcích, případně ještě v laboratořích (XDR DRAM).

Je jen otázka pro které procesory paměti DDR2 SDRAM budou určeny. U procesorů, kde je RAM rozhraní v čipové sadě, je situace jasná a přehledná – podpora DDR2 bude hned od začátku. Procesory s integrovaným RAM rozhraním (typicky platforma AMD64) prozatím používají paměti DDR SDRAM. Veřejnost zatím není spravena o budoucím vývoji – jestli a kdy se uskuteční přechod na novější DDR2 SDRAM. Snad přinese odpověď letošní CeBIT.

Diskuze (2) Další článek: IBM pracuje na MS Office pro Linux

Témata článku: Sram, Rám, DDR2, Dramexchange, Oblast, Jasná odpověď


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 59

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači