Co nás čeká v oblasti RAM pamětí v roce 2004

Svět RAM pamětí letos definitivně rozroste o další přírůstek v podobě DDR2 SDRAM. Ta se již používá ve videoakcelerátorech, v roli hlavní paměti bude přibližně od CeBITu. Zdrtí a vyhladí DDR2 předchůdce DDR, bude to remíza nebo DDR2 nemá v roce 2004 šanci?

Analytici serveru DRAMeXchange řešili podobné otázky a přišli s následujícími údaji:

čtvrtletí (2004) I II III IV
SDR SDRAM 14,62% 10,16% 8,43% 7,85%
DDR SDRAM 84,81% 85,65% 83,68% 77,07%
DDR2 SDRAM 0,57% 4,19% 7,89% 15,08%

Čísla, suchá čísla. Podle nich ale vyplývá, že „klasická“ SDRAM (označovaná též jako SDR SDRAM) zmenší objem na polovinu, což znamená rychlý a ústup trvající již nějaký rok. Stávající jednička DDR SDRAM si bude i nadále držet své pozice, i když rovných 15 procent (z nuly) si získá nová DDR2 SDRAM. Stane se tak i přes ústup SDRAM (a uvolnění místa pro DDR SDRAM).

Klepněte pro větší obrázek

Graf ukazuje situaci ještě názorněji. Prudší nárůst analytici odhadují na konec roku 2004, což je také snadno předvídatelné. Zatímco nyní vlastně neexistuje čipová sada s podporou DDR2 SDRAM, po CeBITu se začnou jen rojit. V druhé polovině roku bude na jejich základě existovat poměrně velké množství základních desek, na podzim také od levnějších výrobců. Měla by to být doba, kdy případné problémy s nekompatibilitou modulů pro různé základní desky i čipsety by měly být řešeny až vyřešeny.

Klepněte pro větší obrázek

Tento pohled prozrazuje, že nová DDR2 paměť obsadí na konci 2004 dvojnásobek toho, co bude mít dosluhující SDR SDRAM. Současná DDR SDRAM naopak v letošním roce ještě nějaké to procento získá (na úkor SDR SDRAM), ovšem poté začne ztrácet, na konci roku velmi významně. Rok 2004 tedy bude rokem, kdy DDR SDRAM bude mít největší podíl na trhu. Ovšem podle trendu lze předpokládat, že hned v roce 2005 může mít maximum DDR2 SDRAM a DDR se octne na pozici dnešní SDR SDRAM.

Odhad nezahrnuje paměti typu SRAM, RDRAM nebo XDR DRAM. Ty jsou brány jako alternativní a je možné je najít především v průmyslu či v síťových prvcích, případně ještě v laboratořích (XDR DRAM).

Je jen otázka pro které procesory paměti DDR2 SDRAM budou určeny. U procesorů, kde je RAM rozhraní v čipové sadě, je situace jasná a přehledná – podpora DDR2 bude hned od začátku. Procesory s integrovaným RAM rozhraním (typicky platforma AMD64) prozatím používají paměti DDR SDRAM. Veřejnost zatím není spravena o budoucím vývoji – jestli a kdy se uskuteční přechod na novější DDR2 SDRAM. Snad přinese odpověď letošní CeBIT.

Diskuze (2) Další článek: IBM pracuje na MS Office pro Linux

Témata článku: PAM, Sram, Rám, Dramexchange, Oblast, DDR2, Jasná odpověďSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

** Hrátky v PowerShellu pokračují ** Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému ** A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko